Produkty

Chruścina jagodna

Łac. Arbutus unedo

Chruścina jagodna

Chruścina jagodna, z łac. Arbutus unedo to roślina wieloletnia z rodziny wrzosowatych. W środowisku naturalnym krzew występuje na terenach zachodniej Europy i Azji w regionie śródziemnomorskim. Chruścina hodowana w pomieszczeniach rośnie do wysokości około 2 m, natomiast gatunki dziko rosnące osiągają nawet 12 m wysokości.

Roślina cechuje się krzaczastym pokrojem i długimi, szerokimi liśćmi koloru wiecznie zielonego. Chruścina charakteryzuje się kwiatami o barwie białej lub jasnoróżowej, a okres jej kwitnienia przypada na październik. Chruścina jagodna najlepiej rośnie w miejscu słonecznym (toleruje także półcień) na próchniczej i przepuszczalnej glebie. Nie lubi nadmiernej wilgoci przy korzeniach, choć idealnie wzrasta w delikatnie wilgotnym podłożu. Ponadto wymaga gruntu bogatego w składniki mineralne, dlatego poleca się stosowanie nawozu o spowolnionym działaniu oraz drobniutkiego żwirku. Należy jednak pamiętać, by w pierwszym roku uprawy w ogóle nie nawozić siewek.

Krzew należy chronić przed septoriozą, czyli plamistością liści, gniciem korzeni oraz mszycami. Roślina znosi niskie temperatury, lecz trzeba mieć na uwadze, że nie jest mrozoodporna. Sposobem jej rozmnażania jest wysiew nasion na wiosnę. Najbardziej charakterystyczne dla chruściny są pomarańczowo-czerwone owoce przypominające poziomki – z tego też względu bardzo często jest nazywana poziomkowym drzewem. Krzew bardzo dobrze znosi cięcie, zatem bez większego wysiłku można przyczynić się do zmiany jego niekształtnego wyglądu.

Chruścina jagodna wykazuje właściwości lecznicze, gdyż zarówno jej kora, jak i kwiaty, stanowią surowce zielarskie. Ponadto owoce rośliny są jadalne, w związku z czym nadają się do produkcji przetworów, nalewek, a także win. Jednym ze znanych trunków przygotowanym z omawianej rośliny, jest mocny likier z dodatkiem miodu o nazwie aguardente de medronho, popularny w południowej Portugalii oraz Brazylii. Chruścina jagodna jest uprawiana jako roślina ozdobna w ogrodach, na balkonach, a także tarasach. Natomiast w Polsce występuje wyłącznie w doniczkach, dekorując nasze pomieszczenia.

Data publikacji: 16.01.2017