Produkty

Ciemnotka okrągłolistna

Łac. Pellaea rotundifolia

Ciemnotka okrągłolistna

Ciemnotka okrągłolistna, z łac. Pellaea rotundifolia, to gatunek rośliny z rodzaju Pellaela i rodziny paprotkowatych. Jest gatunkiem endemicznym na terenie Nowej Zelandii, obecnie uprawianym jako roślina doniczkowa na większości kontynentów.

Ciemnotka to niewielka roślina dorastająca do ok. 20-30 cm za sprawą licznych, długich pędów, z których niektóre płożą się na boki, a inne wyrastają pionowo do góry. Pokrojem bardzo przypomina więc paprocie. Odróżniają ją jednak wyrastające z brązowych pędów liście. Na każdym pędzie ciemnozielonych listków jest nawet kilkadziesiąt, są niewielkie i owalne, o błyszczącej fakturze. Pomiędzy nimi na pędach można zauważyć drobne, ale ostre włoski. Od spodu liści można niekiedy dostrzec wiele drobnych, ciemnych punktów, które często mylone są z chorobą liści czy insektami. W rzeczywistości są to jednak skupiska nasionek.

Ciemnotka jest rośliną uprawianą w naszych warunkach pogodowych wyłącznie w doniczkach domowych stojących lub wiszących. Dobrze rozwija się w pojemnikach o dużej szerokości, jednak nie wymaga głębokiego naczynia. Warto zapewnić jej lekko wapienne podłoże lub zwykłą ziemię ogrodniczą ze szczyptą wapna czy kredy.

Roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużego nasłonecznienia, najlepiej jednak, żeby nie stała bezpośrednio w południowym słońcu, bo może wtedy blednąć. Lepiej posłużą jej popołudniowe czy rozproszone przez firanki promienie. Zimą również potrzebuje słońca, ale powinny jej towarzyszyć nieco niższe temperatury, dlatego dobrze sprawdzi się postawiona przez cały rok na oszklonym tarasie czy na parapecie przy często otwieranym oknie. Nawożenie standardowym nawozem można zacząć po ok. 2 miesiącach od wysadzenia i powtarza się je nie częściej niż raz na 2 tygodnie.

To, co odróżnia ją od wielu innych gatunków paproci, to mniejsze wymagania. Wystarczy podlewać ją raz na kilka dni, gdy ziemia stanie się wyraźnie sucha. Poza tym nie wymaga nawilżania powietrza i wystarczą jej naturalne warunki, jakie występują w domu.

Data publikacji: 11.01.2017