Produkty

Co, jeśli nie typowe donice – ciekawe pojemniki na rośliny ogrodowe

Co, jeśli nie typowe donice – ciekawe pojemniki na rośliny ogrodowe

Donica nie musi mieć tradycyjnej formy – oprócz zadań praktycznych, powinna ona spełniać także funkcje estetyczne. Kształt, formy i barwy pojemników zależą przede wszystkim od naszego gustu i wyobraźni.

Nie tylko klasyka

doniczka sobex castoramaKlasyczne, owalne donice powoli ustępują swoim kuzynom o odważniejszych kształtach. Pojemniki na rośliny możemy nabyć niemal w każdym rozmiarze i każdej formie, dzięki czemu stworzymy przenośne centrum zieleni o idealnie dobranym rozmiarze. Poza urozmaiceniem ogrodu, tarasu czy balkonu zyskujemy możliwość udekorowania roślinami otoczenia zewnętrznego naszej posesji, np. wejścia do domu, schodów, alejek, placu czy podestu. Mamy też możliwości bieżącego przestawiania i dokonywania szybkich zmian wystroju. Designerskie pojemniki z roślinami ożywiają wnętrza i tworzą ciekawe efekty.

Rodzaje pojemników i ich cechy

Ze względu na materiał, z jakiego wykonano pojemnik, możemy wyróżnić:

- Pojemniki ceramiczne, wśród nich są wykonane z gliny i terakoty. Charakteryzują się porowatą strukturą, dzięki czemu podziemne części roślin mogą w nich oddychać. W takich doniczkach warto sadzić rośliny o stosunkowo niewielkich wymaganiach w zakresie nawadniania, ponieważ dzięki przewiewności wilgotność w takich pojemnikach dość szybko spada. Musimy liczyć się z potrzebą dość częstego podlewania. Kształty pojemników ceramicznych mogą być bardzo różnorodne, gdyż glina daje możliwość nadania bardzo zaskakujących kształtów. Tego typu pojemniki są trwałe i estetyczne, nie są jednak zbyt tanie, szczególnie te kształtowane ręcznie. Mają też sporą podatność na pękanie pod wpływem czynników mechanicznych oraz atmosferycznych (mróz).


- Pojemniki metalowe zazwyczaj robią wrażenie bogatym wzornictwem, szczególnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach. Powinny być wykonane z nierdzewnych metali, ale i tak dość szybko się niszczą i ich powierzchnia traci na atrakcyjności. Ich zaletą jest wytrzymałość oraz odporność na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Jednakże metalowe pojemniki mogą nazbyt nagrzewać się w słońcu w lecie i słabo izolować rośliny przed mrozem w zimie.


- Pojemniki kamienne należą do najbardziej dekoracyjnych. Są bardzo trwałe i pasują do wielu aranżacji. Ich wadą jest duża waga i dość wysoka cena.


- Pojemniki drewniane lub wiklinowe są naturalne, przez co świetnie komponują się z roślinnością. Dobrze izolują rośliny przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wymagają jednak solidnej impregnacji, a bez należytej pielęgnacji butwieją. Na czas okresowej konserwacji pojemniki drewniane powinniśmy opróżniać. Ich zaletą jest niewielka waga, łatwość przemieszczania a także fantazyjne formy oraz niezbyt duży koszt.


- Pojemniki syntetyczne, z tworzyw sztucznych, są bardzo popularne głównie ze względu na cenę. Mogą być wykonane z plastiku, żywic ekologicznych, włókien szklanych czy też mieszanek różnych tworzyw. Ich trwałość zależy od jakości użytych materiałów. Syntetyczne pojemniki są lekkie, wymagają zwykle stabilnego umocowania. Są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej. W syntetycznych pojemnikach, podobnie jak w metalowych, niezbędne staje się zapewnienie otworów odpływowych do odprowadzania nadmiaru wilgoci.

Ciekawe pomysły

Poza typowymi donicami czy skrzynkami balkonowymi spotykamy też bardziej oryginalne pojemniki na rośliny, oto kilka inspiracji:

- Do niewielkich sadzonek możemy wykorzystać wytłoczkę i puste skorupki po jajkach. Rozwiązanie ekologiczne, a efekt – zadawalający estetycznie.
- Co bardziej ekscentryczni ogrodnicy mogą rozważyć wykonanie donic ze... starych umywalek lub toalet czy bidetu. Materiał jest bardzo odporny, a efekt – z pewnością niebanalny.
- Warto stworzyć ciekawe donice w formie beczek, modeli wozów drabiniastych, rowerów, aut czy taczek.
- Aby stworzyć oryginalny pojemnik, możemy wykorzystać tradycyjne donice, tyle że wzbogacić je specjalnie dobranym fotografiami twarzy domowników, kończącymi się na linii włosów. Do tak ozdobionej donicy wystarczy posadzić rośliny, które będą pełniły funkcję zielonej peruki – efekt fantastyczny! a uśmiech domowników i gości: bezcenny. 
- Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie starych szuflad. Wystarczy je odpowiednio zaimpregnować, ozdobić i cieszyć oko niebanalną donicą.
- Możemy także wykorzystać zalegające w piwnicy grube rury (np. stare rynny), w których robimy kilka większych otworów, a ich wnętrze wypełniamy ziemią. - - Następnie stawiamy konstrukcję do pionu a w zrobionych otworach sadzimy wybrane rośliny.
- Możemy także pokusić się o wybór pojemników w kształcie bajkowych stworów, zwierząt czy też popiersi ludzkich z włosami w postaci wyrastających roślin.
- Możemy też wybrać pojemniki na rośliny stworzone z naturalnych, drewnianych bali, a z nich rożne piętrowe czy też schodkowe kompozycje.
- Warto wykorzystać stare przedmioty np. wysłużony dziecinny wózek, stare drewniane skrzynie czy też stary durszlak, samowar czy wielki, babciny gar.
- Cięższe pomysłowe pojemniki na rośliny to np. murowane spirale, marmurowe gazony czy mozaikowe wazony.

Wskazówki praktyczne

ozdobna donicaPrzy uprawach pojemnikowych warto przestrzegać kilku sprawdzonych zasad:

- Pamiętajmy, że dla roślin wieloletnich, zimujących na zewnątrz, powinniśmy zapewnić pojemniki mrozoodporne. Musimy zwrócić na to uwagę szczególnie przy pojemnikach ceramicznych.
- Powinniśmy dopasowywać pojemnik do wielkości bryły korzeniowej rośliny. Im dłużej chcemy hodować roślinę – tym pojemnik powinien być większy. Zbyt mały pojemnik sprawia, że roślina ma ograniczone możliwości rozwoju, a donica łatwo może się przewracać.
- Na dnie pojemnika powinien być co najmniej jeden otwór odpływowy, a jeśli takiego nie ma, powinniśmy wywiercić go sami. Pojemnik bez odpływu może nam służyć jedynie jako osłona.
- Jeśli hodujemy w pojemnikach dużo roślin wymagających przeniesienia na zimę do pomieszczeń, wybierzmy pojemniki lżejsze, a więc wymagające mniej trudu przy sezonowym przemieszczaniu.
- Do roślin zwisających wybierajmy pojemniki wysokie, podobnie jak do roślin o palowym systemie korzeniowym.
- Niewielkie rośliny skalne o ubogim ukorzenieniu dobrze będą się prezentowały w pojemnikach płaskich np. kamiennych.
- W pojemnikach drewnianych sadźmy głównie rośliny jednoroczne, po to aby mieć czas na okresową konserwację drewna.

Data publikacji: 09.02.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe
Hodowane w domu rośliny najczęściej rosną w różnego rodzaju doniczkach. Mimo iż sadzi się je w ziemi, nie jest to nich naturalne środowisko &nd...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co, jeśli nie typowe donice – ciekawe pojemniki na rośliny ogrodowe