Produkty

Cudowne właściwości aloesu

Cudowne właściwości aloesu

Aloes to roślina, która kojarzy nam się jako składnik syropów, maści, czy kremów i jest to trafne skojarzenie, ponieważ ten sukulent charakteryzuje się zbawiennymi właściwościami wykorzystywanymi w lekarstwach czy kosmetykach. Dodatkowo roślina ta może być uprawiana przez nas we własnym domu na parapecie.

aloesWłaściwości aloesu

Aloes na pierwszy rzut oka nie wygląda na coś, co może mieć takie korzystne działanie. Ostro zakończone, grube liście, czasami pstrokate lub z kolcami – widząc taką roślinę nie mamy wrażenia, że może nam być w czymś pomocna. Jednak ten sukulent pochodzący z tropikalnych regionów świata, o często rozetowatej formie, jest wykorzystywany przy leczeniu wielu schorzeń. Roślina ta, ze względu na zawartość różnych aktywnych, korzystnie działających substancji, używana jest do produkcji lekarstw mających np. wzmocnić organizm czy pomóc w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Najczęściej spotkać możemy aloes w formie soku z wyciśniętych liści, który łatwo jest zakupić w aptekach. To doskonały lek na problemy żołądkowe. Dzięki zwartym w tej roślinie substancjom przyspiesza trawienie, pomaga przeczyścić przewód pokarmowy, więc jest zbawienna podczas zaparć. Z tych właściwości aloesu korzystają osoby będące na diecie. Dodatkowo sok z tej rośliny zmniejsza i łagodzi zgagę oraz eliminuje toksyny. Jest dobrym środkiem żółciotwórczym i żółciopędnym, więc korzystnie wpływa na pracę wątroby. Warto również dodać, iż wyciąg z aloesu ułatwia utrzymanie na prawidłowym poziomie ilości cukru i cholesterolu we krwi człowieka.

Sukulent ten wykorzystywany jest także we wszelkiego rodzaju maściach łagodzących rany na skórze, tych mniejszych, jak zadrapania i afty, ale także w tych cięższych przypadkach, jak odleżyny czy oparzenia. Wyciąg z aloesu możemy znaleźć w różnych kremach, kosmetykach np. do pielęgnacji włosów w postaci szamponów czy odżywek oraz preparatów przeznaczonych do skóry wrażliwej lub trądzikowej. Nie zapominajmy również o korzystnym działaniu na układ immunologiczny i wspieraniu go w walce z przeziębieniem.

Aloes staje się coraz bardziej popularny, a produkty z wyciągiem z tej rośliny szybko znikają z półek. W sklepach możemy teraz kupić nie tylko medykamenty czy kosmetyki, ale także słodkie soki do picia z jego zawartością.nawóz do kaktusów

Uprawa aloesu

Znając właściwości tej rośliny, warto zacząć uprawiać ją samemu, szczególnie że nie jest bardzo wymagająca. Najczęściej spotykane gatunki to aloes pstry o różnokolorowo zabarwionych liściach, aloes zwyczajny o liściach grubych, mięsistych i z bruzdkami na brzegach oraz podobny z wyglądu aloes drzewiasty.

Rośliny te lubią jasne, przewiewne i dobrze doświetlone miejsca – może to być parapet okienny. Najlepsza temperatura to ok. 20°C, ale poradzą sobie także w nieco wyższej. Zimą wymagają znacznie zimniejszego powietrza, w okolicach 10°C. Poleca się przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste podłoże z odpowiednim drenażem, ponieważ nie powinno ono być zbyt mokre. Możemy użyć specjalnych mieszanek ziemi tworzących podłoże do kaktusów. Podlewamy aloes regularnie, choć z umiarem. Zwróćmy uwagę, czy woda nie stoi w nadmiarze, szczególnie ważne jest to zimą, kiedy znacznie ograniczamy podlewanie. Przesadzamy roślinę głównie w początkowych latach uprawy, najlepiej wiosną, oraz pamiętamy o nawożeniu. Latem dobrze jest zasilać rośliny nawet co dwa tygodnie. Warto przecierać liście wilgotną szmatką, by usunąć szybko pojawiający się kurz, nie używamy w tym celu środków nabłyszczających.

Aloesy nie są szczególnie wymagającymi w uprawie roślinami, a przy niewielkim nakładzie pracy włożonej w pielęgnację możemy spodziewać się bujnie rosnących okazów.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.01.2016
Niby kaktusy są proste w uprawie, ale ja nie pojęłam tego, że w zimie muszę je dawać do zimna i wszystkie padają. kto by pomyślał?????

Ocena i komentarz dla:

Cudowne właściwości aloesu