Produkty

Cykas

Łac. Cycas

Cykas

Cykas, z łac. Cycas, to rodzaj roślin z rodziny sagowcowatych. Należy do niej ok. 100 roślin pochodzących głównie z Japonii, jednak do polskich doniczek trafił tylko sagowiec wygięty (Cycas revoluta). Z wyglądu pierzaste liście tworzące pióropusz bardzo przypominają palmę, choć cykas jest bliżej spokrewniony z paprocią.

W uprawie doniczkowej liście młodego okazu mogą sprawiać wrażenie, jakby wyrastały z pojedynczych łodyg, jednak w rzeczywistości łodygi te wyrastają ze zdrewniałego pnia przypominającego palmowy. W środowisku naturalnym może on mieć nawet kilka metrów wysokości, choć w doniczce rzadko przekracza kilkadziesiąt centymetrów. Z uwagi na długie liście, które mogą stać na szczycie pnia niemal pionowo, roślina w doniczce czy palmiarni może mieć nawet 1-2 metry wysokości. Liście są błyszczące i mają kolor ciemnej, soczystej zieleni.

To roślina występująca w ciepłym klimacie, dlatego nadaje się do dobrze ogrzanych mieszkań, palmiarni i szklarni, a nie na zewnątrz. Z uwagi na gruby pień i rozłożyste liście wymaga sporej doniczki, która powinna jednak dość ściśle przylegać do podstawy rośliny, i osobnego miejsca, w którym liście będą mogły naturalnie się rozwijać. Roślina wymaga wilgotnego powietrza, jednak latem wystarczy podlewać ją raz na 7-10 dni a zimą tylko raz w miesiącu. Źle znosi cień, ale musi być stopniowo przyzwyczajana do silnego słońca – w przeciwnym razie liście zżółkną. Do uprawy tej rośliny odpowiednia jest typowa ziemia do kwiatów doniczkowych lub do palm. Od kwietnia do października wskazane jest nawożenie co miesiąc. Rozmnaża się ją poprzez odrosty z podstawy pnia.

Sagowce to rośliny trujące. To jedna z nielicznych roślin przypominających palmę, która nadaje się do domowej hodowli, dlatego szczególnie dobrze zaprezentuje się wszędzie tam, gdzie chcemy dodać nieco egzotycznego charakteru, a także wśród innych roślin o zdecydowanych, ostrych kształtach kwiatów czy liści (lilie, cyklameny, paprocie). Świetnie uzupełnia też szklarnie, palmiarnie i ogrody w stylu tropikalnym.

Data publikacji: 16.01.2017