Produkty

Czosnek

Łac. Allium

Czosnek

Czosnek, z łac. Allium, to liczna (kilkaset odmian) grupa roślin amarylkowatych. Rośliny te występują od Ameryki Północnej, przez Europę aż po Azję, skąd pochodzą. Czosnek wyrasta z cebuli a ponad grunt wybijają się rosnące pionowo ciemnozielone liście. Różne gatunki roślin mogą osiągać od 15 cm do nawet 2 m wysokości. 

Wyróżniamy odmiany jadalne i ozdobne. Niektóre z nich kwitną na końcu sztywnych łodyg drobnymi kwiatami tworzącymi kulę w kolorach od białego, po fioletowy. Różnorodne rośliny czosnkowate najłatwiej jest rozpoznać po charakterystycznym, ostrym zapachu, wydzielanym najczęściej poprzez liście lub korzeń. Sadzenie czosnku odbywa się zależnie od odmiany w marcu-kwietniu lub październiku-listopadzie z całej cebuli lub w przypadku czosnku zwyczajnego – z ząbków umieszczanych w ziemi co kilkanaście centymetrów.

Doświadczeni ogrodnicy nie sadzą czosnku na stanowiskach po innych roślinach z tej rodziny, takich jak cebula – gorzej wtedy rosną. Dojrzałe cebule jadalne zbiera się w lipcu lub sierpniu, wtedy też kwitnące odmiany czosnku wydają kwiaty. Mnogość odmian pozwala dobrze dobrać roślinę w zależności od tego, jakie ma być jej przeznaczenie. Niektóre gatunki wydadzą piękne, duże kwiaty, inne charakteryzują się dużymi główkami czosnku. Czosnek wymaga żyznej, pulchnej gleby. Kondycja podłoża jest szczególnie ważna, jeśli sadzimy czosnek z myślą o jego zjedzeniu, bo może chłonąć szkodliwe substancje z gleby.

Rośliny czosnkowate z czosnkiem na czele uznaje się za jedne z najsilniejszych antybiotyków naturalnych. Czosnek jest bazą syropów na kaszel czy tabletek poprawiających odporność. Z uwagi na dużą zawartość cennych olejków eterycznych, oczyszcza górne drogi oddechowe, niweluje kaszel i przyspiesza wychodzenie z przeziębienia. Jest też jednak cenionym dodatkiem kulinarnym w kuchni każdego kontynentu, jedzonym na surowo, po zamarynowaniu, uduszeniu czy usmażeniu. Kwiaty ozdobnych odmian czosnku zyskują popularność jako niebanalna roślina ogrodowa. Warkocze czosnku są tradycyjną dekoracją polskich kuchni.

Czosnek można sadzić w donicach na parapecie jako ziołowy ogródek, w szklarni lub w ogrodzie warzywnym. Kwitnące, ozdobne odmiany sprawdzają się też dobrze jako samodzielna roślina ogrodowa lub w towarzystwie kwiatów podobnych w kształcie lub kontrastujących. Czosnek niedźwiedzi będzie nietypowym uzupełnieniem ekologicznych ogródków ziołowych – w jego przypadku to liście dają aromat łudząco podobny do czosnku zwyczajnego.