Dalia w Europie jest znana od ponad 200 lat, a sprowadzona została aż z Meksyku. Hodowcy szybko odkryli, iż jest to kwiat, który szybko i łatwo się krzyżuje. Znamy już 35 czystych gatunków dalii, różniących się wysokością, barwą oraz budową koszyczków.
Odmiany dalii
Kluczowym elementem stosowanym przy podziale dalii jest właśnie budowa ich koszyczków. Wyróżnić możemy zatem dalie o pojedynczych kwiatach, które złożone są z jednego okółka, mają 6-10 płatków, a środkowa tarcza jest całkowicie odsłonięta i mieści tylko kwiaty rurkowate. Dwa lub więcej okółków mają dalie o kwiatach półpełnych. Do tej odmiany zalicza się między innymi dalie peoniowe, kryzowane czy anemonowe. W grupie roślin o pełnych kwiatach znajdują się dalie grzybieniowe, dekoracyjne, kuliste pomponowe, kaktusowe, jeleniorogie i storczykowe.
Zakup i sadzenie
Odmian dalii jest na tyle dużo, że każdy powinien znaleźć kwiat pasujący do estetyki jego ogrodu. Rośliny tego typu możemy nabyć w dwojaki sposób, jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, który jest lepszy. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup nasion niskich odmian i wysianie ich w doniczkach. Po przymrozkach można je wysadzić do gruntu, pamiętając o wcześniejszym pikowaniu. W okresie wiosenny możemy nabyć w sklepach bulwy, które gotowe są do posadzenia. Dalia nie jest rośliną specjalnie wymagającą i trudną w uprawie. Warto jednak zapewnić jej optymalne warunki, w których będzie zdrowo rosnąć i cieszyć nasze oczy pięknymi kwiatami. Dalie najlepiej czują się w miejscach dobrze nasłonecznionych, ewentualnie w półcieniu. Młode przyrosty są bardzo wrażliwe na działanie temperatur, dlatego najwcześniej powinniśmy wysadzać je pod koniec kwietnia. Jeżeli jednak pojawią się jeszcze przymrozki, to rośliny warto okryć włókniną lub przynajmniej gazetami.
Pielęgnacja dalii
W okresie letnim, kiedy dni są bardzo ciepłe, należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu naszych roślin. Objawem niedostatecznego zaopatrzenia w wodę jest więdnięcie – głównie ze względu na to, iż spora powierzchnia liści wyparowuje dużą ilość wody. Dalie powinniśmy podlewać już po zachodzie słońca, najlepiej późnym wieczorem. W lipcu możemy również pobudzać rośliny do wypuszczania nowych kwiatów. Niektóre kwiaty należy usunąć, a pędy przyciąć - dzięki temu opóźnimy kwitnienie i będziemy dłużej cieszyć się kolorowymi płatkami kwiatów. Warto zadbać również o odpowiednie nawożenie roślin. Nie zaleca się zbyt obfitego stosowania nawozów azotowych, które co prawda powodują rozrastanie się roślin, jednak jednocześnie osłabiają kwitnienie.