Produkty

DIY drewniane etykiety do roślin

DIY drewniane etykiety do roślin

Żeby zachować porządek podczas sadzenia i uprawy roślin, warto je odpowiednio oznaczyć w ogrodzie, rozsadnikach czy donicach. Etykiety roślinne mogą być nie tylko użyteczne, ale również dekoracyjne oraz pasować do otoczenia. Jak można je wykonać samodzielnie?

Dlaczego drewno?

Drewno jest jednym z bardziej naturalnych i efektownych surowców. Nic więc dziwnego, że właśnie ono znajduje się wśród najchętniej stosowanych materiałów na etykiety do roślin. Spotykamy również inne materiały, takie jak tworzywa sztuczne, metalowe blaszki, pocięte łupki skalne czy też porcelana. Jednakże to właśnie Tabliczka ogrodowadrewniane etykiety są nie tylko tanie i łatwe w wykonaniu, ale także niezwykle efektowne.

Potrzebne materiały

Podstawowy materiał potrzebny do ich wykonania to kijki lub gałązki. Wystarczy, że z przechadzek po lesie czy parku przyniesiemy trochę drewnianych patyków. Do ich obróbki przyda się nam:

- farba kredowa,
- pędzel,
- mazak kredowy do pisania po farbie kredowej,
- obierak do warzyw lub mały, ostry nożyk.

Wykonanie

Gałązki o średnicy około 1-2 cm obieramy z zewnętrznej powłoki cienkiej kory za pomocą nożyka lub obieraka. Odsłaniamy (najlepiej u góry) na patyku tyle powierzchni, żeby zmieścił się napis z nazwą rośliny i ewentualnie z datą wysiewu.

Tę odsłoniętą, górną część kijka, malujemy naturalną i bezpieczną dla środowiska farbą kredową. Możemy zastosować całą gamę najróżniejszych kolorów, lepiej jednak wybrać nieco ciemniejszy odcień, by widoczny był biały napis wykonany kredowym, wodoodpornym mazakiem. Już sama barwa tła patyczkowej etykiety może zawierać w sobie pewien kod informujący np. o typie czy grupie roślin. Przyjęta koncepcja zależy od naszej fantazji i ilości roślin, jakie posiadamy.

Po pomalowaniu górnej części patyczków czekamy na dokładne wyschnięcie farby. Następnie kredowym mazakiem wpisujemy na gałązkowych etykietach nazwy poszczególnych roślin oraz inne, potrzebne informacje. Na koniec wbijamy właściwie opisane kijki w miejsca prowadzenia hodowli odpowiednich roślin. Na każdej grządce, w doniczce czy rozsadniku tego typu etykiety będą stanowiły barwną, naturalną ozdobę, a jednocześnie dostarczą niezbędnych informacji.

Inne drewniane etykiety

Poza naturalnymi kijkami z gałęzi, do oznaczania roślin możemy użyć także innych form z drewna. Warto mieć na uwadze, że rozmiary patyków z etykietami należy odpowiednio dobierać do poszczególnych roślin. Dla rożnych typów upraw etykiety powinny mieć inną wielkość.

NożykNajmniejsze etykiety, o wysokości od 8 do 10 cm i szerokości około 1,5 cm, będą potrzebne do oznaczania nasion i sadzonek rosnących na multipaletach, w inspektach czy małych doniczkach szklarniowych. Do zapamiętania i uporządkowania wielu małych i podobnych do siebie roślin potrzebujemy stosunkowo niewielkich etykiet. Możemy zrobić je np. z małych drewnianych patyczków do lodów, opatrzyć napisami i utrwalić.

Etykiety średniej wielkości stosuje się do donic i skrzynek. Ich wymiary to około 12-15 cm wysokości i około 2,5 cm szerokości. Z kolei etykiety duże są wysokie na ponad 20 cm, a ich szerokość to około 4 cm. Te ostatnie stosujemy na grządkach, zagonach ogrodowych oraz rabatkach.

Do wykonania dużych i średnich etykiet możemy przykładowo użyć:

- dużych patyczków, a także szpatułek kosmetycznych lub laryngologicznych,
- deseczek przyciętych do właściwych rozmiarów i odpowiednio zabezpieczonych.

Trwałość

Ponieważ drewno jest materiałem mało odpornym na warunki atmosferyczne, wymaga zakonserwowania. Warto pomalować drewno czy też jego obnażone z naturalnej osłony części wodoodporną farbą oraz pokryć lakierem. Napisy na etykietach powinny być niezmywalne i właściwie utrwalone (sporządzone wodoodpornym markerem albo polakierowane).

O ile etykiety wykonane z tworzyw sztucznych, porcelany i blachy przetrwać mogą wiele sezonów, to drewniane, jeśli nie zostały zabezpieczone, już po jednym sezonie mogą trafić do kompostownika. Tylko dokładnie i właściwie zakonserwowane etykiety z drewna mogą posłużyć przez kilka lat.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe
Hodowane w domu rośliny najczęściej rosną w różnego rodzaju doniczkach. Mimo iż sadzi się je w ziemi, nie jest to nich naturalne środowisko &nd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

DIY drewniane etykiety do roślin