Produkty

Dlaczego warto uprawiać karczochy zwyczajne

Dlaczego warto uprawiać karczochy zwyczajne

Karczoch – roślina jadalna, która w polskiej kuchni stawia od niedawna pierwsze kroki. Uprawiana zwykle raczej amatorsko, przeważnie jako jednoroczna – podbija serca osób, które szukają smacznych i zdrowych warzyw. Naturalnie karczoch występuje w krajach, gdzie klimat jest cieplejszy, przede wszystkim w rejonach śródziemnomorskich. Dowiedzmy się o nim więcej.

Karczoch jest niezwykle smaczny, ale doceniany przede wszystkim ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest cennym składnikiem diety, bogatym w składniki odżywcze.

Jak wygląda?

Karczoch to nie tylko warzywo, to również bardzo ładna roślina dekoracyjna, często spotykana na ogródkach działkowych. Może wyrastać do nawet 1,5 m, będąc Karczochjednocześnie ciekawym uzupełnieniem rabat kwiatowych. Charakteryzują się sztywnymi, łukowatymi, zielonymi liśćmi, które często przyrównuje się do ostu.

Jadalne koszyczki kwiatowe karczocha zaczynają być widoczne wczesną jesienią. Jeśli będą przeznaczone na dekorację ogrodu, szybko pokryją się delikatnym odcieniem różu, niekiedy aż po fiolet. Gdy hodowca sadzi je natomiast w celu spożywczym, właśnie wtedy, wczesną jesienią, będzie je ścinał.

W polskiej uprawie najczęściej dominuje karczoch zwyczajny. W tym przypadku do spożycia nadaje się nie tylko sam kwiatostan, który posiada bardzo mięsiste koszyczki, ale również bielone ogonki liściowe.

Gdzie najczęściej uprawia się karczochy?

Głównie we Francji oraz Hiszpanii i Włoszech. Co ciekawe, niektóre z krajów doceniają wyłącznie jego walory estetyczne. Przykładem może być chociażby Wielka Brytania, która jest zauroczona pięknymi kwiatami karczocha – cennymi bardziej niż jadalne części rośliny. W Polsce zalety odżywcze oraz dekoracyjne karczocha poznajemy bardzo powoli. Jeszcze nie do końca przekonaliśmy się o tym, że jest to roślina naprawdę smaczna i piękna.

Tak czy owak, karczoch jest szczególnie polecany dla diabetyków, posiada bowiem w sobie substancję zwaną cynaryną, która w szybkim czasie obniża poziom cholesterolu we krwi. Karczoch to także źródło potasu, magnezu, wapnia i żelaza.

Jak uprawiać?

Karczoch można uprawiać jako roślinę wieloletnią – przez 3-4 sezonów – ale najłatwiejsze w uprawie są zdecydowanie egzemplarze jednoroczne.

Główną z przyczyn szybkiego obumierania rośliny jest bowiem niska odporność na mróz. Karczoch, który nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, bardzo szybko przemarznie.

Karczochy uprawiamy w ogrzewanych tunelach foliowych oraz szklarniach. Oczywiście dla osób, które takiego tunelu nie posiadają, wystarczający będzie także domowy parapet. Do przygotowania sadzonek najodpowiedniejszy będzie miesiąc luty. Wówczas do doniczek, które wcześniej wypełniliśmy odpowiednim torfem, wysiewamy 2-3 nasiona. Dopóki w pojemniku nie zaczną pojawiać się liścienie, temperatura otoczenia powinna wynosić nawet do 25 stopni Celsjusza.

KarczochyW razie gdyby po pierwszym kiełkowaniu w donicy pojawił się więcej niż jeden liść należy pozostawić tylko ten silniejszy. Jeśli karczochy rozsiewaliśmy najpierw do wielodoniczek, najlepiej przenieść je po około miesiącu do większych donic. Dopiero w maju będziemy wysadzać roślinę bezpośrednio do gleby.

Warunki idealne do wzrostu karczocha?

Karczoch lubi słońce oraz glebę o odczynie obojętnym lub delikatnie zasadowym. Kiedy sadzonki znajdą się już w ziemi, najważniejsze będzie systematyczne jej podlewanie oraz odchwaszczanie. Natomiast przed zimą konieczne jest ścięcie pędów karczocha. Takie skrócenie, tuż nad samą ziemią, sprawi, że pędy łatwiej będzie wykopać, a następnie przechować w piwnicy.

Jedna roślina daje nam około 12 kwiatostanów, które możemy spożywać bezpośrednio po zbiorze lub przechować, ale maksymalnie do 4 tygodni po ścięciu.

Jak wspominaliśmy, jemy mięsiste końce łuskowatych okryw karczocha. Wystarczy ugotować je w delikatnie słonej wodzie. Niektórzy jedzą również bielone ogonki liściowe karczocha. Roślina może być składnikiem wielu dań, szczególnie w diecie wegetarian. Urozmaica smak potrawy, nadając jej nieco przykwaskowy posmak.

Karczoch zawiera duże ilości witaminy B, które wpływają na prawidłową pracę woreczka żółciowego. Jest także elementem składowym wielu leków.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dlaczego warto uprawiać karczochy zwyczajne