Produkty

Działka budowlana – zadrzewiona czy w pełnym słońcu?

Działka budowlana – zadrzewiona czy w pełnym słońcu?

Decyzja o zakupie działki budowlanej jest na tyle poważnym krokiem, że nie powinniśmy podejmować jej pochopnie. Nie ulegajmy pierwszemu wrażaniu i dokładnie przeanalizujmy wszelkie wady i zalety danego terenu. Poza wszelkimi ważnymi dla nas kryteriami, zwróćmy także uwagę na roślinność rosnącą na danej działce. Czy lepiej zdecydować się na tę porośniętą drzewami, czy w pełni słoneczną?

świerk castoramaDrzewa na działce budowlanej

W pierwszym momencie możemy ulec czarowi, jaki roztacza zadrzewiony teren. Jego zalety są bowiem niewątpliwe: drzewa są nie tylko piękną dekoracją, ale także pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i oczyszczają powietrze. Co więcej, ich obecność jest pożądana w przypadku realizacji projektów domów energooszczędnych. Drzewa nie tylko stanowią ochronę przed wiatrem, ale także są izolatorami termicznymi, a ich system korzeniowy wchłania wodę, osuszając tym samym grunt.

Wszelkie te zalety drzew obecnych na działce można wykorzystać, pod warunkiem że ich rozmieszczenie nie ogranicza możliwości usytuowania budynku. W przypadku nielicznych nasadzeń nie powinniśmy mieć problemu z ulokowaniem budynku i wkomponowaniem jego bryły pomiędzy drzewa. Może nam w tym pomóc specjalista, który zaprojektuje dom przy uwzględnieniu krajobrazu na działce i znajdujących się na niej roślin.

Może się jednak zdarzyć, że niefortunne usytuowanie drzew bądź ich duża ilość znacznie ograniczają, a nawet uniemożliwiają rozpoczęcie budowy. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego, jak wyciąć niektóre z nich. Tutaj jednak może pojawić się problem, ponieważ w wielu wypadkach będziemy musieli ubiegać się o zgodę na podjęcie takich działań, a jej otrzymanie wcale nie jest pewne. Jeżeli jednak uzyskamy zgodę, za wycinkę będziemy musieli zapłacić kwotę określoną w decyzji urzędu.

Pamiętajmy tez, że obecność wysokich i smukłych drzew może okazać się niebezpieczna podczas silnych wichur. Połamane gałęzie, a nawet całe drzewa, jeśli rosną zbyt blisko budynku, mogą uszkodzić połać dachu lub wybić okna.

Nie zapominajmy również, że obecność drzew wiąże się z zacieniem działki i ograniczeniem terenu wystawionego na działanie promieni słonecznych. Wpłynie to na możliwość uprawy warzyw, owoców czy niektórych roślin ozdobnych wymagających stanowisk nasłonecznionych. Drzewa zacienią jednak nie tylko ziemię, ale także ograniczą ilość światła dziennego wpadającego do domu. W tym wypadku warto zawczasu pomyśleć o dużych oknach, które chociaż częściowo zrekompensują brak bezpośrednich promieni słonecznych.

Działka w pełnym słońcu

działka budowlana nasłoneczniona

Działka w pełnym słońcu z pewnością jest mniej atrakcyjna wizualnie – nie ma na niej wysokich nasadzeń, przez które przedzierają się promienie słońca, nie uświadczymy też szeleszczących na wietrze liści. Wynikają z tego jednak pewne zalety.

Na działce w pełni nasłonecznionej nie mamy problemu z przeszkodami stojącymi na rozpoczęciu budowy. Nie trzeba martwić się o możliwości wkomponowania bryły budynku w zadrzewiony krajobraz. Problemem nie jest także niedobór światła dziennego wewnątrz budynku. Nie jest on także narażony na uszkodzenia w wyniku łamiącego drzewa i ich gałęzie wiatru.

Brak drzew powoduje jednak, że w czasie upalnych, letnich dni, na naszym terenie nie będzie ani odrobiny cienia, gdzie można by skryć się przed palącym słońcem. Będziemy musieli posiłkować się parasolami, namiotami czy altankami.

Silne słońce nie będzie także korzystne dla wielu roślin ozdobnych i uprawnych. Co więcej, wszelkie rabaty i grządki będziemy musieli podlewać znacznie częściej i intensywniej, ponieważ wszechobecne promienie słońca będą szybko ja wysuszać.

Teren zadrzewiony wydaje się być bardziej urokliwy, jednak jednocześnie może stwarzać więcej problemów z zagospodarowaniem, a także generować dodatkowe koszty (np. za wycinkę drzew). Działka pozbawiona drzew jest natomiast łatwiejsza do zagospodarowania. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, by po wybudowaniu domu zagospodarować teren wokół niego i znaleźć miejsce także na zasadzenia jednego lub kilku drzew. Jest to duża zaleta – teren bez drzew możemy obsadzić nimi według własnego uznania, jednak w taki sposób, by nie stanowiły zagrożenia dla bryły budynku. Z pewnością o wiele łatwiej zasadzimy wybrane gatunki w odpowiedniej ilości i w odpowiednim miejscu, niż usuniemy wiekowe drzewa zastane już na działce.

Data publikacji: 27.11.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Niewielkie drzewa do niewielkiego ogrodu

Niewielkie drzewa do niewielkiego ogrodu
Wazelina kojarzy nam się głównie z kosmetologią – jest substancją, którą dla poprawienia swojej urody zwykły wykorzystywać zwłaszcza panie. Tymc...
Czytaj więcej

Rośliny o ozdobnych owocach jesienią i zimą

Rośliny o ozdobnych owocach jesienią i zimą
Oprócz liści i kwiatów, dekoracyjne w ogrodzie potrafią być także owoce. Dzięki nim mimo jesieni, a potem zimy nasza działka może być kolorowa i inter...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Działka budowlana – zadrzewiona czy w pełnym słońcu?