Produkty

Jadalne kwiaty w ogrodzie

Jadalne kwiaty w ogrodzie

Zwyczaj spożywania kwiatów w potrawach jest znany i praktykowany na całym świecie już od wieków. Stanowią one nie tylko barwną i piękną dekorację dań, ale zawierają także liczne witaminy i są pysznym dodatkiem do potraw.

jadalne kwiatyKilka przykazań

Jedzenie kwiatów nie może być do końca bezkarne. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

1. Pamiętajmy, że nie wolno jeść kwiatów kupionych w kwiaciarni. Zwykle są one bowiem sztucznie nawożone, opylane, utrwalane, nabłyszczane itp. Ze sklepów ogrodniczych możemy jadać jedynie te kwiaty, które posiadają certyfikat uprawy ekologicznej i wyraźnie jest określenie ich dopuszczenia do spożycia.

2. Jadalne kwiaty najlepiej pozyskiwać z własnej, sprawdzonej uprawy.

3. Musimy także pamiętać o bezwzględnej konieczności mycia kwiatów, szczególnie rosnących nisko przy ziemi.

4. Nie zjadajmy nigdy kwiatów, co do których mamy wątpliwości, czy na pewno są jadalne.

5. Niektóre kwiaty możemy zbierać na łąkach, jednak najlepiej na tych najmniej zanieczyszczonych, oddalonych od ruchliwych dróg i mało narażonych na kontakt z odchodami zwierząt.

6. Nie powinniśmy także zjadać roślin wykazujących objawy chorobowe czy uszkodzonych przez owady. 

Popularne jadalne gatunki

Znanych jest około 80 gatunków kwiatów, które nadają się do spożycia. Niektóre z nich możemy wyhodować we własnych ogrodach, inne możemy zbierać. Są wśród nich m. in. takie, jak :

- Kwiaty ozdobne, np. begonie, aksamitki, bratki, chryzantemy, geranium, fiołki wonne, goździki, lewkonie, lwie paszcze, magnolie, nagietki, nasturcje, róże, stokrotki, tulipany.

- Kwiaty drzew i krzewów, m. in. akacji, bzu, brzoskwini, gruszy, jabłoni, jaśminu, lipy, pigwy, śliwki czy wiśni.

- Kwiaty ziół, np. anyżu, bazylii, czosnku, koniczyny, kopru, lawendy, lubczyku, mięty, mniszka lekarskiego, oregano, rumianku, szałwii, szczypiorku, tymianku.

- Kwiaty warzyw, np. cukinii, dyni, zielonego groszku, fasolki szparagowej oraz takie znane już od dawna jadalne kwiaty, jak kalafiory, kapary i karczochy.

Smaki kwiatówkwiaty cukinii

- Warto mieć świadomość, że kwiaty o intensywnym zapachu będą także obdarzone wyrazistym smakiem, natomiast bezzapachowe – smakują jak zwykła zielenina. Nie przeszkadza to jednak w użyciu tych ostatnich do sałatek.

- Z kolei kwiaty ziół posiadają zwykle smak bardzo podobny do ich liści czy innych spożywanych już od lat części tych roślin. Niektóre kwiaty mają posmak słodkawy, wymagać też mogą usuwania pewnych gorzkich części, osadów, pyłków itp.

- Kiedy rozpoczynamy naszą kulinarną przygodę z dodatkami kwiatowymi, pamiętajmy o jedzeniu kwiatów początkowo w małych ilościach, by organizm miał szanse stopniowo się do nich przyzwyczajać. 

Kwiatowe dania, sposoby przyrządzania

Najłatwiej spożywać kwiaty jako dodatek do różnych dań, np. do ryżu, tart, zup czy sałatek. Ale równie dobrze możemy z samych tylko kwiatów przyrządzić potrawę, np. placki. Ucierając płatki kwiatów, stworzymy oryginalne sosy do dań. Z rożnych kwiatowych płatków ugotować możemy także tzw. wielokwiatową zupę. Podobnie łatwo uporamy się z domowymi przetworami kwiatowymi. Na pewno z chęcią potem sięgniemy po konfitury z płatków róży, syrop fiołkowy czy cukier lawendowy. Słodkie kwiatowe dodatki do ciast i deserów mogą być także plonami naszych ogrodów.

 

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Siła kiełkowania nasion – czym jest i jak ją sprawdzić?

Siła kiełkowania nasion – czym jest i jak ją sprawdzić?
Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się, od czego zależy to, że z jednego opakowania wzejdą wszystkie wysiane nasiona, a z innego tylko połowa z nich....
Czytaj więcej

Sianie ziół – co musimy wiedzieć?

Sianie ziół – co musimy wiedzieć?
Świeże zioła to rzecz niezastąpiona w każdej kuchni. Nadają smak i aromat naszym potrawom, są zdrowe i pełne witamin. Z łatwością można je uprawiać sa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
18.01.2017
ojaaaa, już się nie mogę wiosny doczekać :D będę dążyć do tego, żeby wyhodować kwiaty do jedzenia :D
30.06.2016
Zupa wielokwiatowa!!!! Niesamowite. I dziwne. Czy nimi się da najeść?
02.06.2016
zrobiłam sałatkę z kwiatami cukinii i wszyscy na grillu oniemieli :) warto czasami dodać jakiś fajny nietypowy składnik :) a sałateczka wiosenna palce lizać

Ocena i komentarz dla:

Jadalne kwiaty w ogrodzie