Produkty

Jak formować krzewy?

Jak formować krzewy?

Ozdobne  formowanie krzewów to zajęcie dla doświadczonych ogrodników, ale także dla początkujących miłośników zieleni. Potrzebne są dobre chęci, pomysł i odpowiednie narzędzia do strzyżenia. Stworzenie pożądanej formy rośliny to sztuka, a przycięty przez nas krzew to małe dzieło, którym będziemy mogli się pochwalić.

przycinarka żywopłotówPotrzebne narzędzia

Do pracy w ogrodzie przy formowaniu krzewów potrzebne są narzędzia do cięcia pędów. Najlepiej do tego zadania nadają się sekatory lub nożyce. Do wyboru mamy wiele rodzajów, począwszy od przyrządów ręcznych do cienkich gałęzi, skończywszy na elektrycznych do cięższych prac. Odpowiednio dobrane narzędzie umożliwia szybką i efektywną, a zarazem bezpieczną pracę. Do strzyżenia wysokich krzewów lub żywopłotu z tui potrzebujemy również drabiny. Podczas przygotowania do cięcia zwróćmy uwagę na to, czy podłoże na którym stoi drabina jest stabilne i równe. Niekiedy do osiągnięcia pożądanego kształtu, gałęzie krzewu przygina się przywiązując je sznurkiem, bez przycinania. Przyda się zatem mocny sznur lub linka.

Krzewy najlepiej znoszące formowanie

Nie wszystkie krzewy tolerują intensywne strzyżenie i tworzenie z nich różnych wymyślnych kształtów. Do tego typu zabiegu najlepiej nadają się te gatunki i odmiany, których cięcie nie osłabia, a wręcz pobudza do szybkiego zagęszczania. Są to głownie krzewy iglaste: cyprysik Lawsona w odmianach Columnaris, Ivonne, Ellwoodii oraz jałowiec chiński Blue Alps, jałowiec skalny w odmianach Skyrocket i Blue Arrow. Świetnie nadają się również cisy, tuje (głównie żywotnik zachodni). Formować możemy także krzewy liściaste np. bukszpan i dereń świdwa w odmianie Compress czy wiśnie wczesną o ciekawie brzmiącej odmianie Kojou-no-mai. Na żywopłot idealnie dopasuje się ligustr pospolity.

Wybranie stylu

Po przygotowaniu narzędzi i wybraniu krzewu, któremu chcemy nadać kształt, musimy zastanowić się nad tym, jaki on będzie. Do wyboru mamy wiele podstawowych kształtów.

Możemy tworzyć:

- kule, kopuły;

- piramidy, stożki, walce;

- kolumny;

- żywopłoty, stopnie;

- spirale, serpentyny;

- bramy, wejścia;

- formy pienne;

Strzyżenie krzewu

Podczas planowania cięcia krzewów w naszym ogrodzie musimy pamiętać, że jeśli jest to jedynie wyrównanie żywopłotu to efekt ukaże się już tego samego dnia po zakończeniu pracy. Natomiast jeśli zdecydowaliśmy się na wymyślny, trudniejszy do zrealizowania kształt to rezultat naszych działań możemy zobaczyć dopiero za jakiś czas, nawet za kilka lat. Jest to systematyczna praca przez kolejne sezony.

Pierwsze strzyżenie krzewu rozpoczynamy na początku wiosny, pod koniec marca. Kolejne cięcia powtarzamy latem. Pamiętając by zakończyć zabiegi na przełomie sierpnia i września, tak by dać odpowiednią ilość czasu krzewom na przygotowanie się do chłodu w czasie zimy.

Dla ułatwienia naszej pracy możemy użyć sznurka lub długiej linki. Niezbędne jest to przy cięciu i wyrównywaniu żywopłotu. Wskaże nam to wysokość kolejnego krzewu, tak by nie powstała nierówna fala. Metalowe linki dobrze spisują się również przy tworzeniu spiral, aby kolejne części rośliny regularnie się zawijały.

Możemy pomóc sobie też używając szablonów do form i metalowych stelaży w kształcie np. kuli (bardzo przydatne przy tworzeniu kul z bukszpanu w donicy).

Pielęgnacja po formowaniu krzewusekator ręczny castorama

Po uformowaniu, musimy pamiętać aby taki krzew obficie podlać. Niezbędne jest też nawożenie, aby ułatwić mu regenerację po zabiegu i szybkie zagęszczanie. Po intensywnym cięciu w sezonie, dobrze jest też zabezpieczyć roślinę przed zimnem, np. białą agrowłókniną (więcej w artykule „Agrowłóknina – przyjaciel naszych upraw”)

Urodę naszego ogrodu możemy poprawić przez tworzenie różnych form i kształtów roślin. Krzewy dobrze znoszą przycinanie, wielu skomplikowanych narzędzi nie potrzebujemy, zatem nic nie stoi na przeszkodzie by wprowadzić nieco sztuki do własnego zielonego zakątka. Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia, ponieważ możemy stworzyć geometryczne kształty, ale i również abstrakcyjne, wielowymiarowe bryły, co sprawi, że nasz ogród stanie się niebanalny i niepowtarzalny.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie
Sierpień to wspaniały okres na korzystanie z ogrodu i bycie dumnym ze swojego dzieła. Nawet jeśli wszystko idzie doskonale, zostało Ci kilka zadań do ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.09.2015
ciekawy artykuł. choć nie mam czasu na dokładne formowanie, przycinam tylko wtedy jak się za mocno rozrosną... osobiście po cięciu krzewów stosuje specjalną maść ogrodniczą - taką którą stosuje sie na rany drzew

Ocena i komentarz dla:

Jak formować krzewy?