Produkty

Jak komponować i pielęgnować bukiety?

Jak komponować i pielęgnować bukiety?

Nic nie zdobi naszego mieszkania tak jak świeże kwiaty. Układane w finezyjne bukiety, kuszą pięknymi kolorami i naturalnym zapachem. Jednak, żeby cieszyć się ich wspaniałym wyglądem maksymalnie długo, musimy odpowiednio o nie dbać.

kwiaty w salonieKwiaty cięte w wazonie zawsze będą wyglądały efektownie, niezależnie od tego, czy jest to bukiet skomponowany przez profesjonalną florystykę, czy też rośliny dobrane przez nas samych. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, warto poznać kilka zasad, dzięki którym stworzymy piękną, współgrającą z otoczeniem kompozycję.

Układamy bukiet

Generalnie wybór kwiatów i ich układ w bukiecie zależy przede wszystkim od naszych upodobań i fantazji. Istnieją jednak pewne zasady, które warto poznać, żeby komponowanie bukietu było dobrą zabawą, a wynik tej czynności bardzo efektowny. Kwiaty o jasnych barwach powinny znajdować się powyżej tych ciemnych, dzięki czemu nie zostaną przez nie przytłoczone. Ciekawe efekty można osiągnąć, komponując bukiet z kwiatów o różnych odcieniach tego samego koloru lub wręcz przeciwnie – zestawiając barwy kontrastowe, jak żółć i fiolet. Jeśli chodzi zaś o wielkość kwiatów w bukiecie, najlepiej sprawdzą się rośliny o zbliżonych do siebie rozmiarach – wtedy bukiet będzie wyglądał na uporządkowany i harmonijny.

Jak dbać o kwiaty w wazonie?

Jeśli samodzielnie komponujemy bukiet, bardzo ważne jest, aby przycinać łodygi kwiatów pod skosem. Powinniśmy do tego zadania użyć zamiast nożyczek ostrego noża lub sekatora. Takie przycięcie łodyg sprawia, że roślina może łatwiej pobierać wodę. Czynność tą powinniśmy powtarzać mniej więcej co dwa dni. W takdrobne kwiatyich samych odstępach czasu musimy również uzupełniać w wazonie wodę – najlepiej dolewać ją po trochę zamiast wymieniać cały płyn. Musimy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością wody– łodygi powinny być zanurzone na głębokość około 5 cm. Aby kwiaty utrzymały się w wazonie jak najdłużej, w pomieszczeniu, w którym się znajdują, muszą panować odpowiednie warunki. Ważne jest, aby nie było w nim za gorąco i za sucho oraz żeby bukiet nie był narażony na działanie przeciągu.

Komponowanie bukietów i pielęgnacja ciętych kwiatów to bardzo wdzięczne zadanie. Jest to również bardzo prosty sposób na efektowne ozdobienie domu. Jeśli posiadamy własny ogród, w którym kwitną kwiaty, możemy praktycznie każdego dnia przyozdabiać nasze mieszkanie nowymi, świeżymi kwiatami. Barwny bukiet w stylowym wazonie będzie najlepszą ozdobą każdego stołu, a każdy posiłek spożywany w takich okolicznościach będzie nie tylko ucztą dla podniebienia, ale też dla oka.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak komponować i pielęgnować bukiety?