Produkty

Jak pielęgnować dracenę?

Jak pielęgnować dracenę?

Dracena to jedna z popularniejszych uprawianych w domu roślin ze względu na swoje dekoracyjne liście, ciekawy pokrój, a także mało skomplikowaną uprawę. Dobrze komponuje się w nowoczesnych wnętrzach, jak i w tradycyjnych domach. Przy odpowiednim doborze doniczki będzie się pięknie prezentować na każdym parapecie.

liście draceny, hodowla roślin

Uprawa

Dracena to roślina uprawiana w mieszkaniach i domach ze względu na swoją egzotykę. Najczęściej rośnie na parapetach – najlepiej czuje się na oknach od strony wschodniej i zachodniej. Lubi światło rozproszone, ale ważne, by w pomieszczeniu było jasno. Draceny sadzimy w doniczkach z podłożem próchnicznym, o pH ok. 6,5. Ważne też, by na spodzie pojemnika dodać drenaż w postaci keramzytu lub drobnych kamyczków. Roślina ta nie lubi stać w wodzie, dlatego nie możemy dopuścić do jej nadmiaru. W innym przypadku może nastąpić gnicie korzeni i więdnięcie dolnych liści. Wyjątkiem będzie tylko dracena Sandera, której nie przeszkadza mokre podłoże.

Rośliny podlewany regularnie, mniej więcej 1-2 razy w tygodniu, ale ograniczamy tę czynność zimą. Możemy także co jakiś czas zraszać dekoracyjne liście rośliny. Warto je również przecierać wilgotną szmatką.

Jeżeli chcemy rozmnożyć dracenę możemy zrobić to na kilka sposobów. Wykorzystuje się do tego celu sadzonki pędowe lub wierzchołkowe, a także stosuje rozmnażanie przez odkłady lub wysiew, choć ta metoda nie jest najłatwiejsza.

Draceny mimo nietrudnej uprawy potrafią też niekiedy sprawiać kłopoty. Najczęściej spotyka się zasychanie końcówek liści, przez co roślina staje się mniej estetyczna. Przyczyną może być zbyt suche powietrze w pomieszczeniu. Aby temu zapobiec, warto ustawić koło rośliny podstawkę z wodą lub nawilżać powietrze specjalnym urządzeniem. Unikajmy też w czasie zimy ustawiania roślin bezpośrednio przy gorącym kaloryferze.

Inną przypadłością może być zgnilizna podstawy pędu i korzeni spowodowana zbyt mokrą ziemią. Uważajmy także na bakteryjną plamistość liści objawiającą się wodnistymi, brązowymi plamami na liściach i czernieniem łodygi. Niestety, gdy choroba ta jest zaawansowana, roślina nadaje się głównie do wyrzucenia.dracena w doniczce

Jakie draceny do naszego domy?

Draceny to rośliny osiągające różne rozmiary w zależności od gatunku. Charakteryzują się one długimi, wąskimi, zielonymi liśćmi, kwitną na zielono lub biało. Jej kwiaty pachną, lecz w uprawie domowej zdarza się to bardzo rzadko. Rośliny te mają mięsiste korzenie.
Poznajmy trzy najpopularniejsze gatunki dracen, aby wybrać odpowiedni do naszego domu.

Dracena wonna – kiedyś najczęściej spotykana w polskich domach i biurach. Ma gruby pień o wysokości ok 1,5 m. Liście jej są długie nawet do 60 cm, w kolorze zielonym z często spotykanymi przebarwieniami np. żółtymi, podłużnymi paskami.

Dracena obrzeżona, która zyskuje coraz większą popularność. Dorasta do wysokości ok. 1,8 m. Ma egzotyczny wygląd, więc jest coraz częściej kupowana. Gatunek ten charakteryzuje się palmową formą wzrostu i posiada najbardziej dekoracyjne liście – spiczasto zakończone i dość wąskie, w kolorze ciemnozielonym, a dodatkową dekoracją są czerwone przebarwienia. Pień jest pierścieniowaty, szary.

Dracena Sandera – roślina spotykana w nowoczesnych pomieszczeniach, przypomina bambus. Bardzo często uprawiana jest w szklanych wysokich pojemnikach. Łatwo się ukorzenia, nie ma szczególnych wymagań co do uprawy. Posiada ładne, jasnozielone, poskręcane liście.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage
Wzory kwiatowe to dekoracja od tysiącleci stosowana w architekturze i sztuce. Motywy florystyczne podkreślają elegancki wystrój, a bliskość nat...
Czytaj więcej

Jakie rośliny hodować w łazience?

Jakie rośliny hodować w łazience?
Obecność roślin w ozdobnych doniczkach wpływa na upiększenie naszych pomieszczeń, a na nas samych działa ożywczo i energetyzująco. Otaczamy się nimi c...
Czytaj więcej

Jak przesadzać storczyki

Jak przesadzać storczyki
Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów domowych. Otrzymujemy je z różnych okazji, a jednak nie zawsze możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem i...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
31.07.2015
fajne są draceny, ja przynajmniej nie mam problemu z hodowaniem, a tak ładnie wyglądają. zasychanie liści jeszcze się nie zdarzyło, roślina nigdy nie chorwała :)

Ocena i komentarz dla:

Jak pielęgnować dracenę?