Produkty

Jak uprawiać pierwiosnki, czyli prymulki

Jak uprawiać pierwiosnki, czyli prymulki

Kwitnące na kolorowo pierwiosnki kojarzą nam się zwykle z powoli nadchodzącą wiosną. Paleta barw kwiatów jest spora – od bieli i żółci, przez czerwienie, róże, aż do odcieni niebieskiego. Dodatkową dekoracją są żółte środki oraz przebarwione na brzegach płatki.

prymulkaPopularne gatunki prymulek

Najczęściej spotykanymi gatunkami uprawianymi w Polsce są:

- pierwiosnek bezłodygowy – kwitnie wiosną, ma kwiaty w różnych barwach, nawet fioletowo-niebieskie,
- pierwiosnek lekarski – kwitnie między marcem a majem, jego kwiaty są barwy żółtej,
- pierwiosnek wyniosły – kwiaty ma białe, żółte, różowe lub czerwone, pojawiają się w kwietniu,
- pierwiosnki doniczkowe – są to przeważnie mieszańce pierwiosnka bezłodygowego, są traktowane jako jednoroczne.

Kwiaty dekoracyjnym elementem rośliny

W przypadku tych roślin chyba nikt nie ma wątpliwości, która jej część jest największą ozdobą – oczywiście kwiaty. Mogą być pojedyncze lub podwójne, o różnorakiej barwie. Skala kolorów jest praktycznie nieograniczona, kwiaty mogą być nawet niebieskie, co w świecie roślin nie zdarza się często. Korona ma zwykle 5 płatków z żółtym lub żółtopomarańczowym środkiem. W zależności od gatunku, kwiaty mogą wyrastać z wydłużonych szypułek lub nie.

Pod kwiatostanami znajdują się ułożone w rozetę liście – zielone, mięsiste, o jajowatym kształcie. Od spodu mogą być pokryte białym nalotem. Rośliny zwykle nie są wysokie, mają około 10-15 cm.

Uprawa prymulkinasiona pierwiosnek wyniosły

Prymulki najlepiej rosną w lekko zacienionym miejscu, nie są dla nich korzystne stanowiska mocno nasłonecznione. Rośliny te lubią glebę żyzną, próchniczną, wilgotną, ale też nie mokrą. Ziemia nie może być piaszczysta, lepsze będzie podłoże nieco cięższe.

Pierwiosnki regularnie podlewamy, lecz uważajmy, by roślina nie stała w wodzie, ponieważ tego nie toleruje. Co dwa tygodnie warto przeprowadzić zabieg nawożenia, np. preparatem płynnym.

W przypadku uprawy w gruncie, po przekwitnięciu poleca się okryć rośliny np. gałązkami czy korą, ponieważ zimą mogą przemarzać.

Zwracajmy uwagę na pojawiające się na nich mszyce lub przędziorki, które mogą się uwidocznić przy nieodpowiedniej pielęgnacji. W razie potrzeby zastosujmy środki chemiczne dostępne w sklepach w ogrodniczych. Zwróćmy też uwagę na ewentualne choroby grzybowe.

Prymulki doniczkowe w okresie wiosennym łatwo zakupimy w kwiaciarni, natomiast rozmnażamy je głównie za pomocą nasion. Wysiew zaczynamy w maju i zwykle już po ok. 2 tygodniach pojawiają się  wschody. Latem przesadzamy młode rośliny w miejsce stałe.

Rozmnożyć prymulkę możemy także poprzez podział jej na części.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak urządzić mały ogródek przed domem? Pomysł na ogród kwiatowy

Jak urządzić mały ogródek przed domem? Pomysł na ogród kwiatowy
Ogródek kwiatowy przed domem kusi feerią barw i przyjemnym zapachem roślin. Jest fantastyczną wizytówką, która zachwyci niejedneg...
Czytaj więcej

Przegląd roślin idealnych do zacienionego ogrodu

Przegląd roślin idealnych do zacienionego ogrodu
Zaprojektowanie ogrodu w zacienionym terenie, czyli w pozornie niesprzyjających warunkach, jest jak najbardziej możliwe. Wszystko zależy od odpowiedni...
Czytaj więcej

Przegląd roślin idealnych do nasłonecznionego ogrodu

Przegląd roślin idealnych do nasłonecznionego ogrodu
Zaprojektowanie ogrodu w nasłonecznionym miejscu nie jest trudne – wymaga jedynie wiedzy, które gatunki roślin lubią wysokie temperatury....
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak uprawiać pierwiosnki, czyli prymulki