Produkty

Jak uprawiać pierwiosnki, czyli prymulki

Jak uprawiać pierwiosnki, czyli prymulki

Kwitnące na kolorowo pierwiosnki kojarzą nam się zwykle z powoli nadchodzącą wiosną. Paleta barw kwiatów jest spora – od bieli i żółci, przez czerwienie, róże, aż do odcieni niebieskiego. Dodatkową dekoracją są żółte środki oraz przebarwione na brzegach płatki.

prymulkaPopularne gatunki prymulek

Najczęściej spotykanymi gatunkami uprawianymi w Polsce są:

- pierwiosnek bezłodygowy – kwitnie wiosną, ma kwiaty w różnych barwach, nawet fioletowo-niebieskie,
- pierwiosnek lekarski – kwitnie między marcem a majem, jego kwiaty są barwy żółtej,
- pierwiosnek wyniosły – kwiaty ma białe, żółte, różowe lub czerwone, pojawiają się w kwietniu,
- pierwiosnki doniczkowe – są to przeważnie mieszańce pierwiosnka bezłodygowego, są traktowane jako jednoroczne.

Kwiaty dekoracyjnym elementem rośliny

W przypadku tych roślin chyba nikt nie ma wątpliwości, która jej część jest największą ozdobą – oczywiście kwiaty. Mogą być pojedyncze lub podwójne, o różnorakiej barwie. Skala kolorów jest praktycznie nieograniczona, kwiaty mogą być nawet niebieskie, co w świecie roślin nie zdarza się często. Korona ma zwykle 5 płatków z żółtym lub żółtopomarańczowym środkiem. W zależności od gatunku, kwiaty mogą wyrastać z wydłużonych szypułek lub nie.

Pod kwiatostanami znajdują się ułożone w rozetę liście – zielone, mięsiste, o jajowatym kształcie. Od spodu mogą być pokryte białym nalotem. Rośliny zwykle nie są wysokie, mają około 10-15 cm.

Uprawa prymulkinasiona pierwiosnek wyniosły

Prymulki najlepiej rosną w lekko zacienionym miejscu, nie są dla nich korzystne stanowiska mocno nasłonecznione. Rośliny te lubią glebę żyzną, próchniczną, wilgotną, ale też nie mokrą. Ziemia nie może być piaszczysta, lepsze będzie podłoże nieco cięższe.

Pierwiosnki regularnie podlewamy, lecz uważajmy, by roślina nie stała w wodzie, ponieważ tego nie toleruje. Co dwa tygodnie warto przeprowadzić zabieg nawożenia, np. preparatem płynnym.

W przypadku uprawy w gruncie, po przekwitnięciu poleca się okryć rośliny np. gałązkami czy korą, ponieważ zimą mogą przemarzać.

Zwracajmy uwagę na pojawiające się na nich mszyce lub przędziorki, które mogą się uwidocznić przy nieodpowiedniej pielęgnacji. W razie potrzeby zastosujmy środki chemiczne dostępne w sklepach w ogrodniczych. Zwróćmy też uwagę na ewentualne choroby grzybowe.

Prymulki doniczkowe w okresie wiosennym łatwo zakupimy w kwiaciarni, natomiast rozmnażamy je głównie za pomocą nasion. Wysiew zaczynamy w maju i zwykle już po ok. 2 tygodniach pojawiają się  wschody. Latem przesadzamy młode rośliny w miejsce stałe.

Rozmnożyć prymulkę możemy także poprzez podział jej na części.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak uprawiać pierwiosnki, czyli prymulki