Produkty

Jak uprawiać warzywa strączkowe

Jak uprawiać warzywa strączkowe

Warzywa strączkowe to jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych w naszych ogrodach i na działkach. Bób, fasola czy groch są nie tylko smaczne, ale i pełne wartości odżywczych. Jak warunki należy spełnić, by uprawa tych roślin była udana?

groszekDo roślin strączkowych z rodziny motylkowatych, które najczęściej wysiewamy w przydomowych ogródkach, należy fasola szparagowa (zielona, żółta), fasola tyczna, karłowa, groch zwyczajny (siewny), groszek cukrowy i bób. Warzywa te są zbyt wymagające w uprawie, a do tego stanowią również doskonały przedplon dla roślin innych gatunków.

Zasady uprawy warzyw strączkowych

Wysiew nasion – nasiona roślin strączkowych są dosyć duże. Wysiewamy je zawsze bezpośrednio do gleby, w docelowe miejsce uprawy. Bób oraz groch znoszą niższe temperatury, dlatego mogą zostać wysiane już na przełomie marca i kwietnia – do zakiełkowania wystarczy im temperatura w granicach 2-4 stopni Celsjusza. Fasola natomiast jest rośliną ciepłolubną i do wykiełkowania potrzebuje wyższych temperatur (ok. 11 stopni Celsjusza), dlatego też czas jej wysiewu przypada na drugą połowę maja.

Płodozmian – chociaż rośliny motylkowe nie wymagają szczególnego przedplonu, powinniśmy unikać sadzenia ich w miejscu, gdzie wcześniej rosła marchew i pietruszka. Nie sadzimy ich również na tym samym stanowisku, na którym w zeszłym sezonie rosły inne rośliny motylkowe.

Światło, woda – rośliny strączkowe wymagają dość dużo światła, bowiem zbytnie zacienienie negatywnie wpływa na liczbę ich kwiatów oraz plon. Jest to szczególnie ważne w przypadku preferującej cieplejsze warunki fasoli. Ważne jest również utrzymywanie stałego poziomu wilgotności gleby podczas całego okresu uprawy tych warzyw. Ma togroch wyjątkowe znaczenie w momencie związywania strąków oraz ich wzrostu – w przypadku bobu oraz grochu niedobór wody skutkuje zbyt wczesnym dojrzewaniem nasion. Jeśli chodzi o fasolę szparagową, przesuszenie może skutkować włóknistością łupin nasiennych.

Gleba i nawożenie – rośliny strączkowe preferują glebę żyzną oraz próchniczą, ważne także, by nie miała ona odczynu kwaśnego. Nie musimy zasilać ich nawozami azotowymi, ponieważ wchodzą one w symbiozę z bakteriami brodawkowymi, które wiążą azot z powietrza znajdującego się w glebie. Pamiętajmy jednak, by glebę ubogą w inne pierwiastki wzbogacać wieloskładnikowymi nawozami, które zasilą ją w potrzebne roślinom strączkowym substancje.

Pielęgnacja – poza wspomnianymi czynnikami wpływającymi na uprawę roślin strączkowych, nie posiadają one szczególnych wymagań. Pamiętajmy, by odmianom tycznym zapewnić właściwe podpory. Ważne jest także regularne odchwaszczanie upraw oraz spulchnianie ziemi w pobliżu roślin.

Zakup nasion – w sklepach ogrodniczych już na początku roku, nawet w styczniu, pojawiają się gotowe do zasiewu nasiona. Zwracajmy uwagę na ich opakowania– czy są szczelne i nieuszkodzone. Na nich również znajdziemy informacje o cechach charakterystycznych danej rośliny, okresie jej sadzenia, zbioru i warunków, jakich wymaga, by zdrowo rosnąć i wydać plon.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak uprawiać warzywa strączkowe