Konstrukcja prostego przewijaka daje wiele możliwości jego zastosowania. Warto je wykorzystać, by zyskać ciekawy i praktyczny element wyposażenia ogrodowego lub balkonowego. Na co dzień będzie służył jako kwietnik i przybornik, a w razie potrzeby sprawdzi się także jako stolik do przesadzania roślin.
Co będzie nam potrzebne
- farba i lakier do drewna,
- uchwyty meblowe lub haczyki,
- papier ścierny,
- wiertarka i śrubokręt,
- kółka,
- mata ochronna.
Wykonanie kwietnika
Po kilku latach użytkowania przewijak będzie prawdopodobnie wymagał odświeżenia. W tym celu przecieramy jego powierzchnię papierem ściernym i odpylamy. Tak przygotowany przewijak nadaje się do nałożenia na niego nowej warstwy farby. Możemy tutaj puścić wodze fantazji – kwietnik może być jednokolorowy albo wzorzysty. Ponieważ będzie on narażony na działanie czynników atmosferycznych, po wyschnięciu farby pokryjmy go jeszcze ochronnym lakierem.
Następnie wiercimy w jednym z krótszych boków kilka niewielkich otworów – posłużą do zamocowania w nich ozdobnych uchwytów, przydatnych do przechowywania akcesoriów. Otwory możemy wykonać również w dwóch równoległych bokach przewijaka – ich liczba i rozmieszczenie zależy od naszych potrzeb i pomysłu. Zamiast ozdobnych gałek możemy wykorzystać również haczyki do drzwi, które nie będą wymagały wiercenia dziur i których położenie będziemy mogli w każdej chwili zmienić.
Jeżeli chcemy, by nasz kwietnik był mobilny, do jego nóżek mocujemy kółka, które kupimy np. w marketach budowlanych. Gotowe półki kwietnika wykładamy ochronną matą, która będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie przed deszczem oraz zabrudzeniami.
W ten sposób niewielkim kosztem i nakładem pracy zyskaliśmy nowy kwietnik. Teraz wystarczy odpowiednio go zaaranżować. Na półkach ustawiamy doniczki z roślinami, zmieszczą się tu także niektóre przybory ogrodowe, np. konewka czy pojemniki i kosze na drobiazgi. Na haczykach możemy z kolei powiesić ręczne narzędzia albo woreczki z akcesoriami.