Produkty

Jak wykonać kwietnik z przewijaka

Jak wykonać kwietnik z przewijaka

Przewijak w swojej pierwotnej roli nie będzie służył nam wiecznie i gdy nasze pociechy podrosną, okaże się bezużyteczny. Nie warto jednak od razu wyrzucać go lub skrzętnie ukrywać na strychu czy w piwnicy, możemy bowiem tchnąć w niego nowe życie. Podpowiadamy, jak przygotować przewijak, by stał się praktycznym kwietnikiem.

Konstrukcja prostego przewijaka daje wiele możliwości jego zastosowania. Warto je wykorzystać, by zyskać ciekawy i praktyczny element wyposażenia ogrodowego lub balkonowego. Na co dzień będzie służył jako kwietnik i przybornik, a w razie potrzeby sprawdzi się także jako stolik do przesadzania roślin.

Co będzie nam potrzebne

Przewijak- farba i lakier do drewna,
- uchwyty meblowe lub haczyki,
- papier ścierny,
- wiertarka i śrubokręt,
- kółka,
- mata ochronna.

Wykonanie kwietnika

Po kilku latach użytkowania przewijak będzie prawdopodobnie wymagał odświeżenia. W tym celu przecieramy jego powierzchnię papierem ściernym i odpylamy. Tak przygotowany przewijak nadaje się do nałożenia na niego nowej warstwy farby. Możemy tutaj puścić wodze fantazji – kwietnik może być jednokolorowy albo wzorzysty. Ponieważ będzie on narażony na działanie czynników atmosferycznych, po wyschnięciu farby pokryjmy go jeszcze ochronnym lakierem.

Następnie wiercimy w jednym z krótszych boków kilka niewielkich otworów – posłużą do zamocowania w nich ozdobnych uchwytów, przydatnych do przechowywania akcesoriów. Otwory możemy wykonać również w dwóch równoległych bokach przewijaka – ich liczba i rozmieszczenie zależy od naszych potrzeb i Doniczkapomysłu. Zamiast ozdobnych gałek możemy wykorzystać również haczyki do drzwi, które nie będą wymagały wiercenia dziur i których położenie będziemy mogli w każdej chwili zmienić.

Jeżeli chcemy, by nasz kwietnik był mobilny, do jego nóżek mocujemy kółka, które kupimy np. w marketach budowlanych. Gotowe półki kwietnika wykładamy ochronną matą, która będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie przed deszczem oraz zabrudzeniami.

W ten sposób niewielkim kosztem i nakładem pracy zyskaliśmy nowy kwietnik. Teraz wystarczy odpowiednio go zaaranżować. Na półkach ustawiamy doniczki z roślinami, zmieszczą się tu także niektóre przybory ogrodowe, np. konewka czy pojemniki i kosze na drobiazgi. Na haczykach możemy z kolei powiesić ręczne narzędzia albo woreczki z akcesoriami.

Data publikacji: 25.01.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Sztuczne kwiaty w domu? Tak!

Sztuczne kwiaty w domu? Tak!
Istnieją powody, dla których sztuczne kwiaty są równie dobre co żywe, a pewnych przypadkach nawet lepsze. Wykonane z nich kompozycje nie...
Czytaj więcej

Kwietnik w salonie – oryginalne pomysły

Kwietnik w salonie – oryginalne pomysły
Nieważne czy jesteśmy wielkimi fanami ogrodnictwa, czy też wiedza o pielęgnacji kwiatów jest nam zupełnie obca. Prędzej czy później z pewnością zdecyd...
Czytaj więcej

Ochrona roślin doniczkowych przed mrozem

Ochrona roślin doniczkowych przed mrozem
Zanim nadejdą mroźne dni, powinniśmy odpowiednio zadbać o rośliny zimujące na dworze. Mowa nie tylko o drzewach, krzewach czy kwiatach rosnących na st...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać kwietnik z przewijaka