Produkty

Jak wykonać wiszący kwietnik krok po kroku

Jak wykonać wiszący kwietnik krok po kroku

Oryginalny kwietnik to niezwykła dekoracja domu i oprawa dla roślin – warto więc zaopatrzyć się w niego chociażby ze względów estetycznych. Z drugiej strony, odpowiednio zaprojektowany, będzie alternatywą dla tradycyjnych kwietników wiszących na ścianach czy stojących na podłodze. Podpowiadamy, jak własnoręcznie wykonać kwietnik, który zawiesimy na suficie.

Wiszący kwietnikKwietnik, który zawiesimy na suficie, warto wykorzystać wtedy, gdy nie mamy miejsca na kuchennych blatach czy parapetach – zwisająca z sufitu konstrukcja, którą ulokujemy w optymalnym miejscu i na odpowiedniej wysokości nie utrudnia nam poruszania się po domu, a będzie za to stanowiła świetną przestrzeń do hodowli roślin o zwisających pędach czy np. ziół.

Co będzie nam potrzebne

Do skonstruowania kwietnika, którego wysokość będziemy mogli regulować za pomocą liny, potrzebna będzie drewniana półka o długości dopasowanej do ilości doniczek, którą umieścimy w kwietniku, a także 3 bloczki do lin, 3 kołki z wkrętami, lina o średnicy np. 7 mm, wiertarka, wyrzynarka, wkrętarka, haczyk i 4 wkręty do drewna.

Wykonanie kwietnika krok po kroku

Zaczynamy od odcięcia od półki fragmentu o długości ok. 30 cm – posłuży on do wykonania boków kwietnika. Następnie na powierzchni półki odrysowujemy w równych odstępach okręgi – w tych miejscach umieścimy później doniczki. Na każdym okręgu, w jednym miejscu jego obwodu, wywiercamy wiertarką otwór, w który następnie wprowadzamy ostrze wyrzynarki – wycinamy nią otwory wzdłuż odrysowanych okręgów.

Z odciętego wcześniej fragmentu półki wycinamy dwa równej wielkości trójkąty, tak by ich dwa boczne wierzchołki zostały ścięte na wysokości ok 2 cm. Trzeci wierzchołek zaokrąglamy i wiercimy w nim otwór, przez który będzie przechodziła lina – powinien on być o ok. 2 mm szerszy niż średnica liny.

Oba elementy przykładamy do krótszych boków półki i przykręcamy do niej wkrętami – do przymocowania pojedynczego trójkąta używamy dwóch wkrętów. Sam stelaż kwietnika jest już gotowy – jeśli korzystamy z surowej deski, możemy ją teraz dowolnie ozdobić, np. pomalować.Donica wisząca Keter brązowa Castorama

Przystępujemy do montażu bloczków do liny – wszystkie trzy umieszczamy na suficie w odległości odpowiadającej długości naszego kwietnika. Po jednej stronie montujemy jeden bloczek, natomiast po stronie, po której będziemy podciągać linę, przytwierdzamy dwa bloczki tuż obok siebie.

Mocujemy linę – przekładamy ją przez otwór w trójkącie, który będzie znajdował się po tej stronie sufitu, gdzie zamocowaliśmy pojedynczy bloczek. Od wewnętrznej strony kwietnika zawiązujemy linę w węzeł, a następnie prowadzimy ją przez pojedynczy bloczek. Ciągniemy dalej i przeciągamy przez jeden z bloczków znajdujących się po przeciwnej stronie. Teraz przeciągamy linę do samej podłogi i zawracamy, przeciągając przez drugi bloczek i prowadząc do drugiego brzegu kwietnika. Przeciągamy przez otwór w trójkącie i od wewnętrznej strony wiążemy węzeł.

Na odcinku, gdzie lina biegnie podwójnie, zawiązujemy kilka węzłów, których położenie będzie się zmieniało w zależności od wysokości, na jakiej ulokujemy półkę. Za pomocą liny poziomujemy półkę, a do haczyka przymocowanego w ścianie przytwierdzamy jeden z węzłów. Teraz pozostaje nam już tylko umieścić w kwietniku donice z roślinami.

Data publikacji: 26.01.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Garaż bez pozwolenia - czy jego budowa jest możliwa? Rozwiewamy wątpliwości

Garaż bez pozwolenia - czy jego budowa jest możliwa? Rozwiewamy wątpliwości
Chcesz na swojej posesji postawić garaż, ale nie wiesz, czy potrzebne jest do tego pozwolenie na budowę? W pewnych warunkach nie jest ono konieczne. Z...
Czytaj więcej

Wiata garażowa – z czego zbudować?

Wiata garażowa – z czego zbudować?
Wiata garażowa stanowi alternatywę dla tradycyjnego garażu. Jest przede wszystkim zabezpieczeniem dla samochodu, choć może pełnić także dodatkowe funk...
Czytaj więcej

Drewutnia – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku

Drewutnia – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku
Kiedy nadchodzi sezon grzewczy, należy się na niego odpowiednio przygotować, w szczególności, jeśli posiadamy kominek lub piec na drewno. Drzew...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać wiszący kwietnik krok po kroku