Produkty

Jak zaplanować grządki?

Jak zaplanować grządki?

Smaczne i zdrowe – takie są warzywa z grządek, które możemy uprawiać w naszym ogrodzie. Poza tym, praca nad ich rozwojem to wiele przyjemności oraz – co bardzo ważne – satysfakcja z dobrze wykonanej roboty. Żeby tak się jednak stało, potrzebny jest odpowiedni plan. Plan na idealny ogródek warzywny. Oto on.

grządka cebuliIdealne miejsce

Planując grządki, powinniśmy w pierwszej kolejności zadecydować o konkretnym położeniu danych sadzonek. Liczą się tutaj przede wszystkim ich preferencje co do stanowiska (nasłonecznionego lub zacienionego). Rozmieszczając sadzonki według tych wytycznych, zapewnimy im odpowiednie warunku do prawidłowego rozwoju. Wśród warzyw, które preferują cień, wymienić możemy chociażby buraki, rabarbar, sałatę, cebulę, rzodkiewkę, seler naciowy, pietruszkę naciową, rukolę czy szpinak. Zioła lubiące cień to np. czosnek niedźwiedzi, rzeżucha, koperek czy kolendra. Zioła, które bardziej przepadają za słońcem to z kolei tymianek, lawenda czy rozmaryn. Wśród warzyw preferujących stanowiska nasłonecznione warto zaś wymienić przede wszystkim bób.

Warzywa szybko i wolno rosnące

Ich łączenie jest szczególnie polecane wtedy, gdy chcemy zaoszczędzić przestrzeń, jednocześnie nie rezygnując z dużej efektywności naszych plonów. Wysiewając warzywa szybko rosnące tuż obok wolno rosnących, jesteśmy w stanie zebrać te pierwsze nawet kilkakrotnie, zanim te drugie zdążą dojrzeć. Warto tutaj łączyć chociażby jesienną odmianę marchwi, fasolę czy pomidory, które są warzywami wolno rosnącymi, z szybko rosnącą rzodkiewką, letnią odmianą szpinaku, koprem czy sałatą.

Dobre towarzystwogrządki cebuli

Warto mieć na względzie również wpływ, jaki mają poszczególne warzywa na... inne warzywa. I tak na przykład buraki preferują towarzystwo cebuli, kapusty czy pora. Pomidory dobrze rozwijają się przy czosnku, fasoli, marchwi, sałacie, kapuście czy szczypiorze. Ziemniaki warto sadzić blisko szpinaku, fasoli i kalarepy. Ogórki obok kapusty, selera i czosnku. Rzodkiewki obok marchwi, sałaty, grochu i fasoli. Por z kolei czuje się świetnie przy kalarepie i pomidorze, fasola zaś przy kapuście, buraku, selerze, pomidorze i ogórku. Unikać powinniśmy przede wszystkim sadzenia dyni obok ziemniaków, a także grochu i fasoli w towarzystwie szczypiorku, cebuli i czosnku.

Cenne wskazówki:

- Pamiętajmy o tym, aby na naszych grządkach nie pozostawiać pustych miejsc, na których rozwiną się chwasty.
- Przeznaczmy stałe miejsca dla warzyw wieloletnich.
- Wyznaczmy ścieżki pomiędzy grządkami o szerokości przynajmniej 30 cm (sama grządka powinna mieć około 120 cm szerokości).
- Zadbajmy o to, by blisko grządek mieć dostęp do wody.

Ważne!

Przed rozpoczęciem uprawy na grządkach, ziemia powinna być dobrze użyźniona!

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zaplanować grządki?