Przy odpowiednim doborze kwiatów, możemy sprawić, że ich woń będziemy odczuwać od wczesnej wiosny aż do końca jesieni. Zanim jednak zaczniemy uprawiać pachnące kwiaty, warto zapoznać się z ich zapachami, na które możemy różnie reagować. To, co dla jednych może być przyjemnym doznaniem, na innych może zadziałać odwrotnie. Musimy pamiętać o tym, że zapachy kwiatów rządzą się własnymi prawami – niektóre pachną mocnej w słońcu, inne zaś dopiero pod wieczór.
Intensywnie lub delikatnie
Jednym z najwcześniej kwitnących kwiatów są ranniki zimowe. Pojawiają się one na przełomie lutego i marca, wydzielając miodowy zapach. Jeśli mówimy o intensywnej woni, nie możemy zapomnieć o tulipanach, które kojarzą nam się głównie z początkiem marca, czyli Dniem Kobiet. Już od kwietnia kwitną hiacynty, które wyróżniają się silnym aromatem. Jeżeli wolimy delikatniejsze i subtelniejsze zapachy, to w kwietniu pojawiają się również pierwsze narcyzy. Równie popularne są fiołki, których chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Od kwietnia do czerwca kwitną marzanki wonne, które mają drobne, białe kwiaty i pachną kumaryną. Najsilniejszy aromat tego kwiatu otrzymamy po jego zasuszeniu. Bardzo popularnym kwiatem pachnącym o charakterystycznym zapachu jest konwalia majowa. Sprawdza się nie tylko w ogrodach, ale także zebrana w bukietach wypełnia zapachem nasze mieszkania. W czerwcu nasze ogrody ozdobią goździki sine, o silnie korzennej woni. Podobny, jednak bardziej słodkawy zapach mają floksy, które zakwitają w lipcu i sierpniu. Bardzo często decydujemy się również na piwonie, mające nie tylko piękny zapach, ale również efektowne wizualnie kwiaty.
Rośliny jednoroczne
Z roślin jednorocznych szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na maciejkę, która kwitnie w miesiącach letnich i najsilniej pachnie wieczorami. Nie zapominajmy także o groszku pachnącym i kocimiętce. W sklepach ogrodniczych możemy nawet kupić gotowe mieszanki pachnących kwiatów jednorocznych.
Pamiętajmy o zasadach
Jeżeli decydujemy się na pachnące kwiaty w ogrodzie, to najlepiej dobierać je tak, aby kwitły jedne po drugich. Dzięki temu przez cały sezon będziemy się cieszyć pięknymi woniami. Rośliny powinniśmy posadzać w grupach, w miejscach osłoniętych od wiatru, najlepiej od strony południowej. Nie należy łączyć roślin kwitnących w tym samym okresie, bowiem ich zapachy się pomieszają i stracą swój urok. Kwiaty o silnych i wyróżniających się woniach najlepiej sadzić pojedynczo, z dala od okien i często uczęszczanych miejsc. Zbyt intensywne aromaty w dużym natężeniu mogą być dla nas męczące.