Produkty

Jakie kwiaty pachnące do Twojego ogrodu?

Jakie kwiaty pachnące do Twojego ogrodu?

Kwiaty w ogrodzie mogą wpływać korzystnie na nasze zmysły. Przy odpowiednim doborze kwiatów, możemy sprawić, że ich woń będziemy odczuwać od wiosny aż do jesieni.

Przy odpowiednim doborze kwiatów, możemy sprawić, że ich woń będziemy odczuwać od wczesnej wiosny aż do końca jesieni. Zanim jednak zaczniemy uprawiać pachnące kwiaty, warto zapoznać się z ich zapachami, na które możemy różnie reagować. To, co dla jednych może być przyjemnym doznaniem, na innych może zadziałać odwrotnie. Musimy pamiętać o tym, że zapachy kwiatów rządzą się własnymi prawami – niektóre pachną mocnej w słońcu, inne zaś dopiero pod wieczór.


Intensywnie lub delikatnie

Jednym z najwcześniej kwitnących kwiatów są ranniki zimowe. Pojawiają się one na przełomie lutego i marca, wydzielając miodowy zapach. Jeśli mówimy o intensywnej woni, nie możemy zapomnieć o tulipanach, które kojarzą nam się głównie z początkiem marca, czyli Dniem Kobiet. Już od kwietnia kwitną hiacynty, które wyróżniają się silnym aromatem. Jeżeli wolimy delikatniejsze i subtelniejsze zapachy, to w kwietniu pojawiają się również pierwsze narcyzy. Równie popularne są fiołki, których chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Od kwietnia do czerwca kwitną marzanki wonne, które mają drobne, białe kwiaty i pachną kumaryną. Najsilniejszy aromat tego kwiatu otrzymamy po jego zasuszeniu. Bardzo popularnym kwiatem pachnącym o charakterystycznym zapachu jest konwalia majowa. Sprawdza się nie tylko w ogrodach, ale także zebrana w bukietach wypełnia zapachem nasze mieszkania. W czerwcu nasze ogrody ozdobią goździki sine, o silnie korzennej woni. Podobny, jednak bardziej słodkawy zapach mają floksy, które zakwitają w lipcu i sierpniu. Bardzo często decydujemy się również na piwonie, mające nie tylko piękny zapach, ale również efektowne wizualnie kwiaty.

Rośliny jednoroczne

Z roślin jednorocznych szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na maciejkę, która kwitnie w miesiącach letnich i najsilniej pachnie wieczorami. Nie zapominajmy także o groszku pachnącym i kocimiętce. W sklepach ogrodniczych możemy nawet kupić gotowe mieszanki pachnących kwiatów jednorocznych.

Pamiętajmy o zasadach

Jeżeli decydujemy się na pachnące kwiaty w ogrodzie, to najlepiej dobierać je tak, aby kwitły jedne po drugich. Dzięki temu przez cały sezon będziemy się cieszyć pięknymi woniami. Rośliny powinniśmy posadzać w grupach, w miejscach osłoniętych od wiatru, najlepiej od strony południowej. Nie należy łączyć roślin kwitnących w tym samym okresie, bowiem ich zapachy się pomieszają i stracą swój urok. Kwiaty o silnych i wyróżniających się woniach najlepiej sadzić pojedynczo, z dala od okien i często uczęszczanych miejsc. Zbyt intensywne aromaty w dużym natężeniu mogą być dla nas męczące.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie kwiaty pachnące do Twojego ogrodu?