Produkty

Jakie rośliny hodować w łazience?

Jakie rośliny hodować w łazience?

Obecność roślin w ozdobnych doniczkach wpływa na upiększenie naszych pomieszczeń, a na nas samych działa ożywczo i energetyzująco. Otaczamy się nimi chętnie i często, zwłaszcza że warunki domowe pozwalają na hodowlę setek gatunków i odmian. Które z nich będą odporne na brak światła słonecznego lub jego ilość niewystarczającą do przeżycia większości kwiatów doniczkowych?

Spathiphyllum Mix doniczka 17 cm 60 cm
Spathiphyllum Mix doniczka 17 cm 60 cm

Rośliny doniczkowe w łazience – za i przeciw

Spośród pomieszczeń naszego domu, w których z powodzeniem uprawiać możemy rośliny zielone, łazienka ma szczególne predyspozycje do udekorowania żywymi okazami. Powodem tego są specyficzne warunki, jakie w niej panują – z racji podwyższonej wilgotności i wyższej niż w pozostałych wnętrzach temperatury klimat tego pomieszczenia podobny jest do tego, jaki panuje w rejonach tropikalnych. Dobrze się w takim czują okazy zarówno światło-, jak i cieniolubne – jedynie sukulenty nie nadają się do hodowli w łazience.

Dekoracja z wyrazistej zieleni jak żadna inna wpływa na nasze dobre samopoczucie i pomaga nam szczególnie we wczesnych porach dnia, kiedy przygotowujemy się do codziennej aktywności. Świeżość wybarwienia liści i kwiatów doceniamy również w godzinach wieczornych, kiedy w pokoju kąpielowym oddajemy się relaksowi po intensywnie spędzonym dniu wypełnionym pracą, nauką, obowiązkami domowymi i czasem spędzanym z dziećmi.

Bujna zieleń z okazałymi liśćmi stanowi naturalną zasłonę okienną, przez co zapewnia nam poczucie prywatności i stanowi ozdobę pomieszczenia zaaranżowanego w dowolnym stylu – kolor roślin doniczkowych współgra kompozycyjnie ze stylem nowoczesnym, wypełnionym szarościami i metaliczną armaturą, jak również z klasycznym, z udziałem wykwintnej ceramiki i drewnianego wykończenia.

Okno PCV uchylne 1165 x 835 mm białe
Okno PCV uchylne 1165 x 835 mm białe

Aby wypełnione zielenią doniczki pięknie prezentowały się na tle wykończenia łazienki, niezbędne jest zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu, bo poza wilgotnością i temperaturą, potrzebne jest do tego światło. Tymczasem okno – jeśli w ogóle znajduje się ono w tym wnętrzu – często jest niewielkich rozmiarów, przez co warunki świetlne panujące w łazience są niewystarczające dla hodowli dużej liczby okazów flory. Problematyczna może być też wielkość pomieszczenia – trudno o imponujący wzrost roślin, jeśli nie mają one zapewnionego miejsca, w którym nie są przypadkowo potrącane. Pokój kąpielowy pełen zieleni musi być więc jednocześnie i przestronny, i widny. Czy jeśli nie dysponujemy taką łazienką, musimy się pożegnać z planami zaproszenia do niej roślin doniczkowych? Na szczęście nie.

Sposoby na uprawę roślin cieniolubnych w łazience pozbawionej okna

1. Hodowla rotacyjna – nawet jeśli łazienka jest zupełnie zaciemniona, jednym ze sposobów na obecność w niej roślin jest uprawa w osobnych doniczkach podwójnych okazów tego samego gatunku. Kiedy jeden egzemplarz ustawiony zostanie w widnym miejscu, zasobnym w światło naturalne, drugi, wystarczająco zasilony promieniami słonecznymi, przenosimy do łazienki. Rozwiązanie takie wymaga czujnej obserwacji rośliny w pozbawionym słońca pomieszczeniu. Nawet jeśli rotacja odbywa się co tydzień lub 10 dni, wszelkie oznaki złego samopoczucia rośliny wymagać będą szybszego przeniesienia jej na parapet lub balkon.

Porada eksperta:

Tego typu uprawa podwójnych okazów sansewierii, zamiokulkasa, zielistki czy skrzydłokwiatu będzie szczególnie udana, jeśli dodatkowo pamiętać będziemy o tym, by rośliny z łazienki nie wynosić bezpośrednio do miejsca silnie nasłonecznionego.

Dracaena marginata 60-30-15 cm D21
Dracaena marginata 60-30-15 cm D21

2. Doświetlanie roślin – wspomaganie rozwoju zielonych, żywych dekoracji za pomocą sztucznego oświetlenia jest sposobem znanym, ale niestosowanym dotąd powszechnie. Dlaczego?

Przeszkodą były względy ekonomiczne – dodatkowe, codzienne i wielogodzinne używanie lamp wyposażonych w neonowe, sodowe, żarowe lub rtęciowe źródła światła jest kosztowne. Co więcej – większość powyższych lamp oprócz oświetlenia emitowała również ciepło, które dla roślin jest szkodliwe – wiedzą o tym hodowcy parający się uprawą roślin na większą skalę, ponieważ oprócz lamp niezbędna była również obecność wentylatorów.

Tymczasem, wraz z rozwojem nowych technologii i popularnością oświetlenia emitowanego przez diody LED, przed doświetlaniem roślin rysują się nowe perspektywy. Po pierwsze, LED-y są energooszczędne i znacznie bardziej trwałe od wymienionych wyżej źródeł światła. Po drugie – nie emitują ciepła, przez co poszczególne punkty świetlne mogą być umieszczane między roślinnością, sąsiadując z nią. Po czwarte, skuteczne doświetlanie roślin polega między innymi na zasilaniu ich światłem o proporcjonalnie dobranych barwach – niebieskiej i czerwonej. Diody LED są więc idealnym kandydatem do objęcia głównej roli w doświetlaniu zielonych dekoracji – mogą do tego służyć żarówki ledowe wyposażone w czerwone i niebieskie punkty świetlne, jak również taśmy LED RGB, których tonacja kolorystyczna jest regulowana przez użytkownika za pomocą pilota, a także taśmy LED przeznaczone specjalnie do doświetlania roślin.

Czy wiesz, że...?

Badania przeprowadzone na uprawach szklarniowych wykazały, że maksymalnie efektywny wzrost roślin zapewnia im doświetlenie hybrydowe za pomocą lamp sodowych i diod LED w pomieszczeniach pokrytych szkłem dyfuzyjnym, które z kolei umożliwia równomierne rozproszenie światła naturalnego.

Ficus Ginseng 30 cm D12
Ficus Ginseng 30 cm D12

Warunki niezbędne do stałej uprawy roślin w łazience

Zapewnienie oświetlenia jest podstawowym warunkiem, jaki trzeba spełnić, by umożliwić roślinie proces fotosyntezy. Oprócz tego do swobodnego wzrostu potrzebuje miejsca, które:

- jest osłonięte przed przypadkowym potrąceniem i uszkodzeniem mechanicznym liści i łodyg,

- jest niedostępne dla kropel wody, zwłaszcza wymieszanej z mydłem czy szamponem, oraz rozpylanych w powietrzu kosmetyków w aerozolu,

- osłonięte jest również przed dostępem czystej wody – z racji dużej wilgotności panującej w pomieszczeniu łazienkowym, niewskazane jest nawet zraszanie zielonych okazów – utrzymująca się w zagłębieniach liści woda w połączeniu z wysoką temperaturą może powodować rozwój pleśni i grzybów infekujących rośliny i niszczących je,

- jest niedostępne dla przeciągów i zimnych podmuchów – rośliny hodowane w łazience co prawda tolerują wysoką temperaturę, ale nie lubią być wystawione na gwałtowne ich zmiany i przeciąg,

- jest nasłonecznione w stopniu odpowiadającym poszczególnym gatunkom, które mają różne upodobania co do ilości światła naturalnego. Z tego względu należy zwrócić uwagę na preferencje co do optymalnego nasłonecznienia i rozmieścić rośliny odpowiednio bliżej parapetu lub środka pomieszczenia, a także z uwzględnieniem strony świata, na które wychodzi przeszklenie okienne.

Paproć doniczkowa wisząca 25-35 cm D16
Paproć doniczkowa wisząca 25-35 cm D16

Gatunki, które szczególnie lubią warunki panujące w łazience

Spośród roślin, których uprawa będzie udana i satysfakcjonująca, wymienić należy między innymi gatunki:

- w łazienkach mało zasobnych w światło – bluszcz, skrzydłokwiat, widliczka, zielistka,

- w łazienkach średnio zasobnych w światło – paproć, maranta, filodendron,

- w łazienkach zasobnych w światło – dracena, papirus, fikus, maranta, kroton.

Storczyk 1-pędowy 55-65 cm min. 6 kwiatów mix kolorów doniczka 12 cm
Storczyk 1-pędowy 55-65 cm min. 6 kwiatów

Przykładem rośliny, której obecność w łazience da nam dużo satysfakcji, jest storczyk. Odpowiednim dla niego stanowiskiem jest miejsce zasobne w światło naturalne, ale bez bezpośredniego dostępu ostrych promieni słonecznych. Nie inaczej niż w innych pomieszczeniach, należy poświęcać storczykowi dużo uwagi. Proces jego nawadniania nie powinien być wykonywany częściej niż w innych wnętrzach – pamiętajmy, że w łazience zawartość pary wodnej w powietrzu jest większa. Do nawadniania doniczki ze storczykiem odpowiednia jest woda miękka: destylowana, deszczówka, pochodząca z wodociągu, ale przefiltrowana osmotycznie bądź kilka dni wcześniej przegotowana. Co ciekawe, podlewamy roślinę w godzinach przedpołudniowych i nie możemy dopuścić do trwałego zawilgocenia ziemi, w której rośnie – storczyk ma diametralnie różne upodobania wilgotnościowe od papirusu, dla którego mokra gleba jest najlepsza do wzrostu. Lepszą dla storczyka jest ziemia w doniczce lekko przesuszona niż zawilgocona, ponieważ w ostatnim wypadku wrażliwy kwiat w krótkim czasie zmarnieje.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage
Wzory kwiatowe to dekoracja od tysiącleci stosowana w architekturze i sztuce. Motywy florystyczne podkreślają elegancki wystrój, a bliskość nat...
Czytaj więcej

Jak przesadzać storczyki

Jak przesadzać storczyki
Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów domowych. Otrzymujemy je z różnych okazji, a jednak nie zawsze możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem i...
Czytaj więcej

Jak zrobić dekorację z filiżanki?

Jak zrobić dekorację z filiżanki?
Nawet bogaty zapas filiżanek otrzymany z jakiejś okazji każdemu z nas prędzej czy później się znudzi. Ale zapomniane, głęboko wsadzone do szafy filiża...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie rośliny hodować w łazience?