Produkty

Jakie rośliny sprawdzą się na placu zabaw

Jakie rośliny sprawdzą się na placu zabaw

Zieleń pełni na placu zabaw różne funkcje. Oddziela strefę zabawy od miejskiego zgiełku, drzewa chronią przed deszczem, a trawnik służy jako miejsce do wypoczynku i piknikowych przyjemności. Im więcej zieleni będzie w takich miejscach, tym ciekawsze będą one pod względem możliwości spędzenia czasu wolnego. Warunek doboru roślinności jest tylko jeden. Zanim wybierzemy gatunki roślin, upewnijmy się, że są zupełnie bezpieczne dla dzieci.

dzieciPlace zabaw skupione na dużej płycie betonowej odstraszają dzieci i ich rodziców. Twarde podłoże jest nie tylko szpetne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Upadek bardzo często może skończyć się bolesnym stłuczeniem i dużym guzem.

Aby uprzyjemnić nieco przestrzeń dedykowaną dla dzieci, warto pomyśleć o zielonych, naturalnych dodatkach. Drzewa, krzewy oraz rośliny ozdobne wpłyną pozytywnie na samopoczucie dzieci wesoło biegających po danym placu.

Jakie funkcje pełni roślinność na placu zabaw?

Otóż w pierwszej kolejności osłania i odgradza. Jeśli jest to żywopłot − oddziela wyraźnie strefę zabawy od miejskiego otoczenia. Drzewa chronią z kolei od wiatru oraz kurzu i spalin. Pod ich koroną możemy się także schronić w czasie krótkiego, ale intensywnego deszczu.

W bardzo upalne dni drzewa zapewniają również strefę cienia – dzięki temu dzieci nie biegają przez cały dzień w pełnym słońcu. Wreszcie, zielony plac zabaw to przede wszystkim dużo większy odpoczynek. Wśród natury wypoczywamy dwa razy szybciej i efektywniej. Drzewa i zielona trawa po prostu relaksują i wyciszają.

Jeśli trawnik, to tylko taki, który będzie odporny na intensywne użytkowanie

Oczywiście, aby był idealny, powinien powstawać ze specjalnych mieszanek traw: najlepiej sprawdzają się przy tym ziarna traw rekreacyjnych oraz sportowych. Wśród godnych polecenia gatunków warto wyróżnić: grzebienicę pospolitą, kostrzewę rozłogową czerwoną czy życicę trwałą.

Trawnik dedykowany placom zabaw powinien spełniać pewne warunki techniczne. Idealna wysokość przycinania powinna wynosić około 5-6 cm, wówczas dużo łatwiej będzie nam go pielęgnować.

Dlaczego wypoczynek wśród trawników jest wyjątkowo przyjemny w upalne dni? Otóż nie bez przyczyny. Taki zielony dywan podwyższa wilgotność powietrza, dzięki czemu nie odczuwamy aż takiego dyskomfortu związanego z wysoką temperaturą i suchym powietrzem

Drzewa – rozłożyste korony oraz gładkie pnie

Dlaczego wysokie i z gładkim pniem? Uniemożliwi to dzieciom wspinanie się na szczyt korony. Poza tym, im szersza korona, tym więcej cienia na placu zabaw. Oczywiście, aby drzewo uzyskało swoje określone kształty, trzeba by było poczekać kilka lat. Najszybciej będzie zatem wybrać na plac zabaw takie miejsce, gdzie obecnie są już drzewa. Wówczas unikniemy długiego oczekiwania na upragniony cień.

Jakie drzewa najczęściej występują przy placach zabaw? Są to zwykle dąb szypułkowy, buk pospolity, klon pospolity oraz biała wierzba.

A może krzewy? ziemia verve castorama

Krzewy na placach zabaw wykorzystywane są najczęściej w roli żywopłotów. Dzięki nim możemy wydzielić strefę zabawy dla dzieci należących do różnych grup wiekowych.

Z krzewów tworzy się także niekiedy formacje na wzór labiryntów, w których dzieci mogą ganiać do woli. W sąsiedztwie krzewów warto posadzić również byliny: astry, fiołki, narcyzy, tulipany oraz sasanki.

Rośliny mogą być niebezpieczne

Szczególnie te, które posiadają kolce oraz substancje trujące zawarte w liściach, owocach, pędach. Rośliny, które na pewno nie nadają się na plac zabaw, to konwalie, trzemieliny, wilce, żarnowce, cisy, jemioła oraz złotokapy.

Oprócz wyżej wymienionych, pamiętajmy także o tym, by ograniczyć sadzenie roślin o jadalnych owocach. Dzieci nieświadome zagrożenia mogą zjeść owoce niedojrzałe, zgniłe, na które są uczulone, a po za tym także pokryte dymem ze spalin. Pamiętajmy, że place zabaw najczęściej lokuje się przecież w sąsiedztwie ruchliwych ulic.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak założyć trawnik z rolki?

Jak założyć trawnik z rolki?
Soczyście zielona trawa przy posesji pięknie dopełnia aranżację otoczenia. Zasiej ją jesienią lub wiosną, a jeśli nie chcesz czekać, aż nasiona wykieł...
Czytaj więcej

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne
Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku – rośliny budzą się z zimowego snu, wydając kolejno nowe liście, a także kwiaty. Krajobraz staje się...
Czytaj więcej

Kratki trawnikowe – charakterystyka

Kratki trawnikowe – charakterystyka
Kratki trawnikowe stanowią rozwiązanie bardzo ekologiczne, estetyczne oraz mające wiele zastosowań. Do czego służą i co warto o nich wiedzieć?
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie rośliny sprawdzą się na placu zabaw