Place zabaw skupione na dużej płycie betonowej odstraszają dzieci i ich rodziców. Twarde podłoże jest nie tylko szpetne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Upadek bardzo często może skończyć się bolesnym stłuczeniem i dużym guzem.
Aby uprzyjemnić nieco przestrzeń dedykowaną dla dzieci, warto pomyśleć o zielonych, naturalnych dodatkach. Drzewa, krzewy oraz rośliny ozdobne wpłyną pozytywnie na samopoczucie dzieci wesoło biegających po danym placu.
Jakie funkcje pełni roślinność na placu zabaw?
Otóż w pierwszej kolejności osłania i odgradza. Jeśli jest to żywopłot − oddziela wyraźnie strefę zabawy od miejskiego otoczenia. Drzewa chronią z kolei od wiatru oraz kurzu i spalin. Pod ich koroną możemy się także schronić w czasie krótkiego, ale intensywnego deszczu.
W bardzo upalne dni drzewa zapewniają również strefę cienia – dzięki temu dzieci nie biegają przez cały dzień w pełnym słońcu. Wreszcie, zielony plac zabaw to przede wszystkim dużo większy odpoczynek. Wśród natury wypoczywamy dwa razy szybciej i efektywniej. Drzewa i zielona trawa po prostu relaksują i wyciszają.
Jeśli trawnik, to tylko taki, który będzie odporny na intensywne użytkowanie
Oczywiście, aby był idealny, powinien powstawać ze specjalnych mieszanek traw: najlepiej sprawdzają się przy tym ziarna traw rekreacyjnych oraz sportowych. Wśród godnych polecenia gatunków warto wyróżnić: grzebienicę pospolitą, kostrzewę rozłogową czerwoną czy życicę trwałą.
Trawnik dedykowany placom zabaw powinien spełniać pewne warunki techniczne. Idealna wysokość przycinania powinna wynosić około 5-6 cm, wówczas dużo łatwiej będzie nam go pielęgnować.
Dlaczego wypoczynek wśród trawników jest wyjątkowo przyjemny w upalne dni? Otóż nie bez przyczyny. Taki zielony dywan podwyższa wilgotność powietrza, dzięki czemu nie odczuwamy aż takiego dyskomfortu związanego z wysoką temperaturą i suchym powietrzem
Drzewa – rozłożyste korony oraz gładkie pnie
Dlaczego wysokie i z gładkim pniem? Uniemożliwi to dzieciom wspinanie się na szczyt korony. Poza tym, im szersza korona, tym więcej cienia na placu zabaw. Oczywiście, aby drzewo uzyskało swoje określone kształty, trzeba by było poczekać kilka lat. Najszybciej będzie zatem wybrać na plac zabaw takie miejsce, gdzie obecnie są już drzewa. Wówczas unikniemy długiego oczekiwania na upragniony cień.
Jakie drzewa najczęściej występują przy placach zabaw? Są to zwykle dąb szypułkowy, buk pospolity, klon pospolity oraz biała wierzba.
A może krzewy?
Krzewy na placach zabaw wykorzystywane są najczęściej w roli żywopłotów. Dzięki nim możemy wydzielić strefę zabawy dla dzieci należących do różnych grup wiekowych.
Z krzewów tworzy się także niekiedy formacje na wzór labiryntów, w których dzieci mogą ganiać do woli. W sąsiedztwie krzewów warto posadzić również byliny: astry, fiołki, narcyzy, tulipany oraz sasanki.
Rośliny mogą być niebezpieczne
Szczególnie te, które posiadają kolce oraz substancje trujące zawarte w liściach, owocach, pędach. Rośliny, które na pewno nie nadają się na plac zabaw, to konwalie, trzemieliny, wilce, żarnowce, cisy, jemioła oraz złotokapy.
Oprócz wyżej wymienionych, pamiętajmy także o tym, by ograniczyć sadzenie roślin o jadalnych owocach. Dzieci nieświadome zagrożenia mogą zjeść owoce niedojrzałe, zgniłe, na które są uczulone, a po za tym także pokryte dymem ze spalin. Pamiętajmy, że place zabaw najczęściej lokuje się przecież w sąsiedztwie ruchliwych ulic.