Produkty

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja

Zazwyczaj nasz ogród jest zaplanowany tak, aby zdobił nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Kiedy jednak zbliża się zimniejszy sezon, w którym większość roślin kończy wegetację, nadal musimy pielęgnować nasze rabaty. Jak może wyglądać nasz jesienny ogród i z jakimi czynnościami się to wiąże?

jesień w ogrodzieJesień może być piękna – wiele roślin, które hodujemy na przydomowych działkach, wybarwia się na ciepłe kolory. Intensywna czerwień, płomienny pomarańcz, ognisty żółty, a do tego wciąż jeszcze zielone partie ogrodu wspólnie tworzą atrakcyjną wizualnie przestrzeń. Czego możemy się spodziewać po jesiennej odsłonie działki i jak ją pielęgnować, gdy niektóre z roślin zaczną obumierać i prezentować się nieco mniej estetycznie?

Kolory jesieni

To, co będzie królowało w tym okresie w naszym ogrodzie, to barwy liści. Dlatego, kiedy planujemy zagospodarowanie przestrzeni i projektujemy, jak wyglądać będzie nasz krajobraz, powinniśmy uwzględnić wszelkie rośliny, które można hodować w naszym klimacie, a które jesienią szczególnie dekoracyjnie się wybarwiają. Nasz ogród będzie wtedy mocno urozmaicony, a smutne, szare dni, które zaczną nadchodzić wielkimi krokami, zostaną przełamane soczystymi kolorami ognia. Żurawka to bylina niskopienna, której ozdobne liście jesienią bordowieją – posadźmy ją wzdłuż ścieżek, na przedzie rabat czy na szczytach pofałdowań. Szczególnie dekoracyjne stają się jesienią wszelkie winobluszcze – on pozwolą nam utworzyć czerwone płaszcze na siatkach ogrodzeniowych, ścianach, płotkach czy murkach. Irga i berberys są krzewami, które będą przez długi czas zdobić ogród – niektóre odmiany również w zimie lub aż do przymrozków. Drzewa, które znacznie ubogacą wygląd naszej posesji, to głóg (który oblewa się jesienią szkarłatem), grujecznik japoński (którego liście stają się morelowo-różowe), ambrowiec amerykański (zabarwiający się na fioletowo-brunatnie i o srebrzystej korze), wszelkie gatunki klonu (szczególnie palmowe i japońskie, które mogą występować we wszelkich barwach jesiennych – żółci, pomarańczu, czerwieni i zieleni).

berberysWrzesień – zakładamy wrzosowisko

Doskonale odnajdą się po lecie wszelkie wrzosy, które również są w stanie wprowadzić wiele kolorów do ogrodu – szczególnie w różnych odcieniach fioletu. Bywają jednak pięknie zabarwione na biało, różowo i czerwono. Ponieważ kwitną właśnie jesienią, warto abyśmy wtedy je rozsadzali, tak by stworzyć z ich udziałem atrakcyjne rabaty. Różnokolorowe skupiska wprowadzą do jesiennego ogrodu szczególnie ozdobne akcenty.

Pielęgnacja

Jak wiemy, późną jesienią należy przygotować ogród na zimę, ale jakie prace będziemy wykonywać jeszcze wcześniej? Wszelkie jednoroczne rośliny należy usunąć, a przekwitłe kwiaty wielu gatunków należy ściąć. Nie tylko pomaga to przygotować je do następnej pory wegetacyjnej, ale pozwala również osiągnąć estetyczny wygląd rabat. Wszelkie uschnięte części bylin należy również usunąć. Wczesną jesienią możemy też założyć kompostownik, którego zawartość przez zimę rozłoży się należycie i będzie nam potem służyła do nawożenia roślin. Wszelkie usuwane liście, łodygi, kwiaty i chwasty możemy umieszczać właśnie w nim.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
Uprawa roślin w donicach cieszy się dużą popularnością – możliwość tę doceniają przede wszystkim posiadacze balkonów i tarasów, którzy pragną otoczyć ...
Czytaj więcej

Rośliny do formowania – najlepsze gatunki

Rośliny do formowania – najlepsze gatunki
Wiele roślin rosnących w naszych ogrodach nadaje się do formowania. Nasze możliwości nadawania drzewom i krzewom ozdobnym oryginalnych kształtów nie k...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja