Jesień może być piękna – wiele roślin, które hodujemy na przydomowych działkach, wybarwia się na ciepłe kolory. Intensywna czerwień, płomienny pomarańcz, ognisty żółty, a do tego wciąż jeszcze zielone partie ogrodu wspólnie tworzą atrakcyjną wizualnie przestrzeń. Czego możemy się spodziewać po jesiennej odsłonie działki i jak ją pielęgnować, gdy niektóre z roślin zaczną obumierać i prezentować się nieco mniej estetycznie?
Kolory jesieni
To, co będzie królowało w tym okresie w naszym ogrodzie, to barwy liści. Dlatego, kiedy planujemy zagospodarowanie przestrzeni i projektujemy, jak wyglądać będzie nasz krajobraz, powinniśmy uwzględnić wszelkie rośliny, które można hodować w naszym klimacie, a które jesienią szczególnie dekoracyjnie się wybarwiają. Nasz ogród będzie wtedy mocno urozmaicony, a smutne, szare dni, które zaczną nadchodzić wielkimi krokami, zostaną przełamane soczystymi kolorami ognia. Żurawka to bylina niskopienna, której ozdobne liście jesienią bordowieją – posadźmy ją wzdłuż ścieżek, na przedzie rabat czy na szczytach pofałdowań. Szczególnie dekoracyjne stają się jesienią wszelkie winobluszcze – on pozwolą nam utworzyć czerwone płaszcze na siatkach ogrodzeniowych, ścianach, płotkach czy murkach. Irga i berberys są krzewami, które będą przez długi czas zdobić ogród – niektóre odmiany również w zimie lub aż do przymrozków. Drzewa, które znacznie ubogacą wygląd naszej posesji, to głóg (który oblewa się jesienią szkarłatem), grujecznik japoński (którego liście stają się morelowo-różowe), ambrowiec amerykański (zabarwiający się na fioletowo-brunatnie i o srebrzystej korze), wszelkie gatunki klonu (szczególnie palmowe i japońskie, które mogą występować we wszelkich barwach jesiennych – żółci, pomarańczu, czerwieni i zieleni).
Wrzesień – zakładamy wrzosowisko
Doskonale odnajdą się po lecie wszelkie wrzosy, które również są w stanie wprowadzić wiele kolorów do ogrodu – szczególnie w różnych odcieniach fioletu. Bywają jednak pięknie zabarwione na biało, różowo i czerwono. Ponieważ kwitną właśnie jesienią, warto abyśmy wtedy je rozsadzali, tak by stworzyć z ich udziałem atrakcyjne rabaty. Różnokolorowe skupiska wprowadzą do jesiennego ogrodu szczególnie ozdobne akcenty.
Pielęgnacja
Jak wiemy, późną jesienią należy przygotować ogród na zimę, ale jakie prace będziemy wykonywać jeszcze wcześniej? Wszelkie jednoroczne rośliny należy usunąć, a przekwitłe kwiaty wielu gatunków należy ściąć. Nie tylko pomaga to przygotować je do następnej pory wegetacyjnej, ale pozwala również osiągnąć estetyczny wygląd rabat. Wszelkie uschnięte części bylin należy również usunąć. Wczesną jesienią możemy też założyć kompostownik, którego zawartość przez zimę rozłoży się należycie i będzie nam potem służyła do nawożenia roślin. Wszelkie usuwane liście, łodygi, kwiaty i chwasty możemy umieszczać właśnie w nim.