Produkty

Kaktus potocznie nazywany czapką biskupa – charakterystyka

Kaktus potocznie nazywany czapką biskupa – charakterystyka

Kto z nas ich nie lubi? Wyglądają wdzięcznie, nie wymagają specjalnej pielęgnacji i w dodatku są ciekawym urozmaiceniem domowego parapetu. Jeden z nich, kaktus Astrophytum myriostigma, znany jako czapka biskupa, jest wyjątkowo oryginalny. Jak sama nazwa wskazuje, przypomina swoim wyglądem okrycie głowy wysokich rangą przedstawicieli Kościoła.

kaktus czapka biskupaRzadko kiedy rozpoznajemy w nim przedstawiciela kaktusów, które tak często otrzymujemy na różne okazje. Mały, o ciekawym kształcie i pięknych kwiatach, z góry wygląda nieco jak mirta, a kupić możemy go praktycznie przez cały rok. Zdobi nie tylko wnętrza naszego domu, ale również balkony. Być może dlatego jest jednym z najczęściej polecanych małych kaktusów.

Astrofytum wygląda nietypowo i jest bardzo urokliwe. Naturalnie przybiera kolor zielono-szary, ma kulisty, nieco nawiązujący do walca kształt. Jego znakiem szczególnym jest brak kolców oraz cierni.

W porównaniu z innymi roślinami jest niewielki. Swoimi rozmiarami nie przekracza 15-20 cm. Co ciekawe, cała jego powierzchnia pokryta jest delikatnymi włoskami w kolorze białoszarym.

Kolejną oryginalną cechą jego wyglądu są żebra. Normalnie ich liczba wynosi od 4 do 6. To właśnie one układają roślinę w bardzo charakterystyczną czapkę biskupią.

Okres kwitnienia rośliny przypada na miesiące letnie. Wówczas na jej powierzchni pojawiają się okazałe, żółte kwiaty, osiągające średnice nawet 6 centymetrów. Niestety, ich urok możemy podziwiać tylko kilka dni. Po ich upływie odpadają.

Na kaktusie pojawia się także owoc, który ma zielonkawy kolor i jajowaty kształt.

Skąd do nas przybyła ta roślina?czapka biskupa kaktus

Rejonem pochodzenie kaktusa biskupiego jest środkowy i północny Meksyk. Spotyka się go na terenach położonych wysoko, bo nawet 2000 metrów nad poziomem morza.

Ze względu na swoje pochodzenie i warunki klimatyczne, jakie panują w jego naturalnym środowisku, kaktus ten rośnie wolno. Oczywiście jego wzrostowi będzie sprzyjało duże nasłonecznienie oraz odpowiednie podłoże, najlepiej o odczynie delikatnie zasadowym i o dużej przepuszczalności.

Roślina w czasie wzrostu wymaga także częstego i obfitego podlewania. W okresie spoczynku temperatura wnętrza, w którym przebywa, nie powinna przekraczać 8 stopni Celsjusza.

Od wczesnej jesieni do lutego kaktusa się prawie nie podlewa i należy postawić go w chłodnym miejscu. Dopiero od marca ponownie rozpoczynamy podlewanie oraz, co jakiś czas, nawożenie.

Czy kaktus należy przesadzać? Otóż tylko w wyjątkowych sytuacjach, jeśli już, to tylko do ziemi, która jest przeznaczona dla kaktusów.

Najbardziej szkodzi roślinie wysoka wilgotność powietrza, która może prowadzić do gnicia i do pojawiania się żółtych bądź brązowych plam.

Rozmnażanie kaktusa przeprowadza się poprzez wysiew nasion, które kiełkują w temperaturze 15-25 stopni. Największą zdolność do kiełkowania osiągają one w drugim roku po zbiorze.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą
Rośliny doniczkowe, którymi zdobimy wnętrza naszych domów, mieszkań i biur, również reagują na zmiany pór roku. Pomimo tego, że są one całkowicie i za...
Czytaj więcej

Jak przesadzać storczyki

Jak przesadzać storczyki
Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów domowych. Otrzymujemy je z różnych okazji, a jednak nie zawsze możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem i...
Czytaj więcej

Przyspieszamy kiełkowanie nasion

Przyspieszamy kiełkowanie nasion
Już niedługo zaczniemy przygotowywać pierwsze rozsady warzyw i roślin ozdobnych. Do skrzynek i innych pojemników wysiejemy nasiona, które w późniejszy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kaktus potocznie nazywany czapką biskupa – charakterystyka