Produkty

Kalendarz ogrodnika – letnie obowiązki

Kalendarz ogrodnika – letnie obowiązki

Lato to najintensywniejszy okres w ogrodzie – nie tylko ze względu na to, że możemy wówczas w jego zaciszu wypoczywać, ciesząc się gorącym słońcem. O ile my jesteśmy w stanie wybrać się na wakacje, o tyle nasz ogród wymaga ciągłej pielęgnacji. Przedstawiamy zakres letnich obowiązków w pigułce, który warto sobie dobrze przyswoić.

iglakiTo, co konieczne

Zdecydowanie najważniejszy jest zakres obowiązków, które musimy wykonać, aby nasz ogród funkcjonował w pełni sprawnie. Mowa tutaj chociażby o przycinaniu żywopłotów, którym musimy nadać odpowiedni kształt. Zająć powinno nas też usuwanie wszelkich dzikich pędów. Naszym zadaniem jest sprawdzenie stanu ogrodu, który może wymagać nawożenia. Jeśli uznamy, że jest ono konieczne, należy je wykonać.

Lato to czas, w którym możemy się cieszyć z pierwszych plonów, na przykład zajadając się truskawkami. Nie wolno nam zapominać jednak o tym, że gorące słońce i upały mogą zaszkodzić wielu elementom naszego ogrodu, dlatego też musimy wyjątkowo często podlewać rośliny. Ważne jest to, aby nie czekać aż rośliny przeschną, ale starać się je nawadniać regularnie. Najlepiej robić to koło 10 rano (tutaj pomóc może nam system automatycznego nawadniania) lub wieczorem, tuż po zachodnie słońca. Nie wolno zapomnieć również o tym, aby nawozić rośliny. Robimy to jeszcze przed końcem lata, wykorzystując nawozy jesienne pozbawione azotu.

W letnim okresie szczególną opieką należy objąć trawnik, który rośnie wówczas w ekspresowym tempie. Powinniśmy go przystrzygać przynajmniej raz w tygodniu lub częściej, według potrzeb. Równie ważne jest jego podlewanie – tutaj warto kierować się zasadą, która mówi o tym, że lepiej podlewać rzadziej, a obficiej (optymalny cykl co 3 dni), niż często małą ilością wody. Pod koniec czerwca lub na początku lipca nawozimy trawnik. Natomiast pod koniec sierpnia robimy to za pomocą nawozów jesiennych.

Niezwykle istotną kwestią są chwasty. Musimy się ich pozbywać przez okres całego lata. Zarówno jeśli chodzi o trawnik, jak i sad i rabaty. Należy pamiętać o tym, że nie zawsze skutecznym sposobem jest zwykłe usunięcie ich z powierzchni ziemi. Wówczas warto zastosować specjalne środki chemiczne. Nie wolno zapominać również o zbiornikach wodnych, jeśli je posiadamy. Musimy zadbać o ich uzupełnianie i kontrolowanie stanu wody i roślin.

Dodatkowe czynności

Lato zmusza nas do wykonywania wielu obowiązków, ale daje też wiele możliwości. I tak na przykład, możemy w tym czasie rozmnażać sporo gatunków krzewów ozdobnych oraz bylin, a także rozsiewać kwiaty dwuletnie. W okresie letnim warto zadbać również o przekwitnięte pędy kwiatów, które jesteśmy w stanie przycinać oraz przekwitnięte kwiatostany krzewów, które powinniśmy usuwać.zraszacz trawy

To także świetna pora do tego, aby rozruszać i spulchnić warstwę wierzchnią rabat bylinowych. W sierpniu możemy zdecydować się na sadzenie krokusów, lilii, irysów czy tulipanów, jak i różnego rodzaju drzew iglastych i roślin wiecznie zielonych.

Jeśli pojawia się taka potrzeba, powinniśmy podwiązywać kwiatostany. Możemy również podzielić byliny, które w letnim okresie nie rosną. Lato to czas, w którym pojawia się w naszych ogrodach wiele rodzajów ptactwa. Właściwym krokiem jest przyszykowanie domku oraz pokarmu dla ptaków, których obecność korzystnie wpłynie na rozwój roślin i walkę ze szkodnikami.

Data publikacji: 31.10.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka
Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarowa...
Czytaj więcej

Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie
Sierpień to wspaniały okres na korzystanie z ogrodu i bycie dumnym ze swojego dzieła. Nawet jeśli wszystko idzie doskonale, zostało Ci kilka zadań do ...
Czytaj więcej

Lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie
Lipiec to szczytowy okres kwitnięcia kwiatów w większości ogrodów, które stają się wtedy pełne letnich barw. Rośliny w skrzynkach...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kalendarz ogrodnika – letnie obowiązki