Produkty

Kiedy zdecydować się na kwiaty w łazience?

Kiedy zdecydować się na kwiaty w łazience?

Kwiaty, zarówno cięte, jak i doniczkowe, są doskonałą ozdobą naszych wnętrz. Przeważnie hodujemy je w doniczkach na parapetach, bo właśnie tam mają one odpowiednią ilość niezbędnego do życia światła słonecznego. Tymczasem rośliny mogą okazać się także doskonałymi ozdobami łazienki. Sprawdźmy, jakie kwiaty odnajdą się w tym miejscu.

doniczka z kwiatamiKlimat łazienki


Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem w naszym domu przede wszystkim dlatego, że panuje w niej duża wilgotność, nierzadko także wyższa temperatura. W zależności od tego, czy dysponujemy w niej oknem czy nie, jest też słabiej lub mocniej doświetlona. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy takie warunki mogą sprzyjać wzrostowi żywych roślin. Odpowiedź brzmi – tak. Wiele gatunków roślin doniczkowych, które hodujemy w naszych domach są gatunkami tropikalnymi. Klimat panujący w łazience będzie więc idealnie im służył.

 

Kiedy zdecydować się na kwiaty w łazience


Chociaż warunki panujące w łazience nie stanowią żadnej przeszkody dla hodowli roślin, warto wziąć pod uwagę inny aspekt, a mianowicie dostępną przestrzeń. W wielu wypadkach nasze łazienki są małe i urządzone tak, aby optymalnie wykorzystać niewielki metraż. Nie warto więc ustawiać donic w miejscach, w których będą jedynie zawadzać. Natomiast jeśli dostrzegamy w naszej łazience miejsce, w którym doniczka będzie mogła stać bezpiecznie i nie będzie narażona na ciągłe przestawianie, możemy śmiało zdecydować się na taką ozdobę. Ważne jest też, abyśmy zapewnili naszej roślinie takie stanowisko, które ochroni ją przed bezpośrednim działaniem wody oraz będzie oddalone od wszelkich środków chemicznych. W pomieszczeniach większych i przestronnych nie będzie z tym żadnego problemu.

 

Jakie kwiaty do łazienki


Łazienkowe warunki sprzyjają większości roślin poza kaktusami i innymi sukulentami. Możemy więc zdecydować się na egzotyczne draceny, papirusy, maranty, krotony, bromelie czy popularne fikusy. Rośliny te lubią wilgoć i ciepło, z pewnością więc przyjmą się w łazienkach. To także dobre miejsce dla barwnych i wyjątkowo dekoracyjnych storczyków. Należy jednak dodać, że o ile wymagają one odpowiedniej ilości światła, o tyle nie sprzyjają im stanowiska w pełni nasłonecznione. Powinniśmy więc usytuować je z dala od bezpośrednio padających promieni słonecznych.

kwiaty w łazience


Łazienka bez okna – żaden problem


Nierzadko zdarza się, że nasze łazienki nie posiadają okien. Nie przekreśla to jednak naszych planów na ozdobienie ich żywymi roślinami. Są dwa rozwiązania takiego problemu. Po pierwsze, możemy zaopatrzyć się w specjalne lampy do roślin. Powinniśmy jednak poradzić się specjalisty, który prawidłowo dobierze odpowiednie światło do danej rośliny. Drugim rozwiązaniem jest zakup roślin, które charakteryzują się dużą tolerancją na długotrwały niedobór światła. W tym wypadku należy kupić 2 rośliny tego samego gatunku i jedną z nich ustawić w łazience, a drugą w innym, doświetlonym pomieszczeniu. Wystarczy oba egzemplarze zamieniać miejscami co około tydzień, a pozwoli to na dostarczenie każdej z nich niezbędnej ilości światła. Gatunkami, które możemy wykorzystać w ten sposób są skrzydłokwiaty, zamiokulkasy oraz zielistki.

 

Jak widać, na hodowlę kwiatów w łazience może zdecydować się niemal każdy. Wystarczy dobrać właściwe gatunki, zapewnić im odpowiednie stanowisko oraz należytą ilość światła.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kiedy zdecydować się na kwiaty w łazience?