Produkty

Kiełki – uprawa domowa

Kiełki – uprawa domowa

Bardzo młode roślinki, będące w pierwszej fazie rozwoju po wyjściu z ziemi, nazywamy kiełkami. Ostatnio stają się one coraz popularniejsze jako składnik różnego rodzaju potraw. Możemy je wykorzystać do kanapek, sałatek, a także jako dodatek do małych przekąsek.

Charakterystyka kiełków

Kiełki są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. To doskonałe źródło witamin A, C, K, a także tych z grupy B. Zawierają również liczne pierwiastki, np. magnez, potas, żelazo, selen czy wapń potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo możemy znaleźć w nich ważne kwasy tłuszczowe Omega-3.

Warto zauważyć, że są niskokaloryczne i zawierają błonnik, tak ważny w jadłospisie osób przebywających na diecie lub mających problemy z trawieniem. Wszystkie Kiełkite cenne składniki wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, ale i samopoczucie. Również fakt, iż kiełki są przez nas wyhodowane własnoręcznie, dodaje im waloru.

Uprawa

Uprawę zaczynamy od zakupu nasion. Ważną informacją jest fakt, że nie nadają się zbytnio do tego te z małych torebek z materiałem siewnym dostępne w sklepach. Nasiona na kiełki powinny być pozyskane z punktów ze zdrową żywnością, wtedy mamy pewność, że nie będą zawierać środków chemicznych, pestycydów.

Następnie nasiona płuczemy i moczymy kilka godzin w przegotowanej wcześniej wodzie, zwykle wystarczy 5-6 godzin. Po tym zabiegu płuczemy ponownie i układamy w kiełkownicy, w słoiku, woreczku czy na sitku. Wybór metody zależy od nas, ale warto dowiedzieć się, czym się każda charakteryzuje.

- Kiełkownica – specjalny pojemnik dostępny w sklepach ogrodniczych, który składa się z plastikowych tacek ułożonych warstwowo, zwykle po 2 lub 3 sztuki. Na dnie jest zbiornik na wodę oraz system odprowadzający jej nadmiar. Użycie kiełkownicy jest dość praktycznym zadaniem i ułatwia pracę, pomaga np. uniknąć pojawiania się pleśni. Pamiętamy jednak o płukaniu kiełków 3 razy dziennie.

- Sitko – nasiona układamy na sitku, które umieszczamy na naczyniu, np. na szklance. Sposób dość prosty, głównie ze względu na łatwą dostępność materiałów do uprawy. Nasiona płuczemy w tym przypadku z podobną częstotliwością co w kiełkownicy.

- Słoik – wykorzystujemy słoik o odpowiednich rozmiarach, nie może być za mały, bo utrudnimy sobie pracę. Do środka wlewamy wodę i wkładamy nasiona. Górę słoika nakrywamy gazą, którą zabezpieczamy np. gumką recepturką, aby materiał się nie zsunął. Po kilku godzinach wodę wylewamy i ustawiamy słoik tak, by był pochylony, co umożliwi odpływ nadmiaru wody. Nasiona płuczemy ok. 3-4 razy dziennie.

- Woreczek – do tego typu sposobu uprawy potrzebować będziemy specjalnych woreczków z tkanin lnianych i konopnych lub zrobionych własnoręcznie i wcześniej Nasiona na kiełkiprzygotowanych. Nasiona wsypujemy do środka i moczymy z woreczkiem w naczyniu z wodą, po czym pozostawiamy wszystko do odcieknięcia, robimy to 2 razy dziennie. Bardzo skuteczna metoda umożliwiająca późniejsze przechowywanie kiełków w lodówce.

Po wybraniu sposobu uprawy i pamiętając o odpowiednio częstym płukaniu nasion, całość przechowujemy w temperaturze pokojowej – ok. 20oC – w jasnym pomieszczeniu. Pamiętamy, aby pojawiające się powoli kiełki nie stały w pełnym słońcu, ponieważ mogą okazać się gorzkie w smaku.

Owoce naszej pracy będą gotowe mniej więcej po ok. 5 dniach. Kiełki po zbiorach możemy przechowywać parę dni w lodówce, ale najlepiej jednak zjeść je od razu lub w ciągu 1-2 dni.

Pamiętamy także, by po zakończeniu uprawy danej partii pojemniki, tacki i inne naczynia dokładnie umyć, a nawet wyparzyć wrzątkiem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ musimy pozbyć się ewentualnych grzybów czy bakterii.

Na kiełki możemy uprawiać np.: brokuł, rzeżuchę, buraka, ciecierzycę, soję, gorczycę, koniczynę, rzodkiewkę czy siemię lniane.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak uprawiać soczewicę jadalną?

Jak uprawiać soczewicę jadalną?
Soczewica cieszy się coraz większą popularnością, zawiera bowiem dużo białka, a dzięki temu w codziennej diecie z powodzeniem może zastąpić mięso. To ...
Czytaj więcej

Zaprawianie nasion – na czym polega

Zaprawianie nasion – na czym polega
Zaprawianie nasion to zabieg, który w znacznym stopniu wpływa na jakość wzrastających upraw oraz ich zdrowie. Na czym polega ta czynność, jakie są met...
Czytaj więcej

Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze
Już od dziecka jesteśmy uczeni, że rośliny oczyszczają powietrze redukując ilość zawartego w nim dwutlenku węgla. To oczywiście prawda, ale zbawienne ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
01.05.2016
Fajna jest domowa uprawa kiełków, tylko właśnie to płukanie nieco uciążliwe, trzeba pamiętać o tym, no i woda musi być przegotowana. Ale tak, to się super opłaca i mamy pewność, że nie są chemiczne.
06.01.2016
To tak łatwo można wyhodować??? A ja kupuję glupia w sklepach po miliard zeta za małe pudełko. Kurczę, dobrze, że wpadłam na ten artykuł.

Ocena i komentarz dla:

Kiełki – uprawa domowa