Produkty

Kiełki – uprawa domowa

Kiełki – uprawa domowa

Bardzo młode roślinki, będące w pierwszej fazie rozwoju po wyjściu z ziemi, nazywamy kiełkami. Ostatnio stają się one coraz popularniejsze jako składnik różnego rodzaju potraw. Możemy je wykorzystać do kanapek, sałatek, a także jako dodatek do małych przekąsek.

Charakterystyka kiełków

Kiełki są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. To doskonałe źródło witamin A, C, K, a także tych z grupy B. Zawierają również liczne pierwiastki, np. magnez, potas, żelazo, selen czy wapń potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo możemy znaleźć w nich ważne kwasy tłuszczowe Omega-3.

Warto zauważyć, że są niskokaloryczne i zawierają błonnik, tak ważny w jadłospisie osób przebywających na diecie lub mających problemy z trawieniem. Wszystkie Kiełkite cenne składniki wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, ale i samopoczucie. Również fakt, iż kiełki są przez nas wyhodowane własnoręcznie, dodaje im waloru.

Uprawa

Uprawę zaczynamy od zakupu nasion. Ważną informacją jest fakt, że nie nadają się zbytnio do tego te z małych torebek z materiałem siewnym dostępne w sklepach. Nasiona na kiełki powinny być pozyskane z punktów ze zdrową żywnością, wtedy mamy pewność, że nie będą zawierać środków chemicznych, pestycydów.

Następnie nasiona płuczemy i moczymy kilka godzin w przegotowanej wcześniej wodzie, zwykle wystarczy 5-6 godzin. Po tym zabiegu płuczemy ponownie i układamy w kiełkownicy, w słoiku, woreczku czy na sitku. Wybór metody zależy od nas, ale warto dowiedzieć się, czym się każda charakteryzuje.

- Kiełkownica – specjalny pojemnik dostępny w sklepach ogrodniczych, który składa się z plastikowych tacek ułożonych warstwowo, zwykle po 2 lub 3 sztuki. Na dnie jest zbiornik na wodę oraz system odprowadzający jej nadmiar. Użycie kiełkownicy jest dość praktycznym zadaniem i ułatwia pracę, pomaga np. uniknąć pojawiania się pleśni. Pamiętamy jednak o płukaniu kiełków 3 razy dziennie.

- Sitko – nasiona układamy na sitku, które umieszczamy na naczyniu, np. na szklance. Sposób dość prosty, głównie ze względu na łatwą dostępność materiałów do uprawy. Nasiona płuczemy w tym przypadku z podobną częstotliwością co w kiełkownicy.

- Słoik – wykorzystujemy słoik o odpowiednich rozmiarach, nie może być za mały, bo utrudnimy sobie pracę. Do środka wlewamy wodę i wkładamy nasiona. Górę słoika nakrywamy gazą, którą zabezpieczamy np. gumką recepturką, aby materiał się nie zsunął. Po kilku godzinach wodę wylewamy i ustawiamy słoik tak, by był pochylony, co umożliwi odpływ nadmiaru wody. Nasiona płuczemy ok. 3-4 razy dziennie.

- Woreczek – do tego typu sposobu uprawy potrzebować będziemy specjalnych woreczków z tkanin lnianych i konopnych lub zrobionych własnoręcznie i wcześniej Nasiona na kiełkiprzygotowanych. Nasiona wsypujemy do środka i moczymy z woreczkiem w naczyniu z wodą, po czym pozostawiamy wszystko do odcieknięcia, robimy to 2 razy dziennie. Bardzo skuteczna metoda umożliwiająca późniejsze przechowywanie kiełków w lodówce.

Po wybraniu sposobu uprawy i pamiętając o odpowiednio częstym płukaniu nasion, całość przechowujemy w temperaturze pokojowej – ok. 20oC – w jasnym pomieszczeniu. Pamiętamy, aby pojawiające się powoli kiełki nie stały w pełnym słońcu, ponieważ mogą okazać się gorzkie w smaku.

Owoce naszej pracy będą gotowe mniej więcej po ok. 5 dniach. Kiełki po zbiorach możemy przechowywać parę dni w lodówce, ale najlepiej jednak zjeść je od razu lub w ciągu 1-2 dni.

Pamiętamy także, by po zakończeniu uprawy danej partii pojemniki, tacki i inne naczynia dokładnie umyć, a nawet wyparzyć wrzątkiem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ musimy pozbyć się ewentualnych grzybów czy bakterii.

Na kiełki możemy uprawiać np.: brokuł, rzeżuchę, buraka, ciecierzycę, soję, gorczycę, koniczynę, rzodkiewkę czy siemię lniane.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Jak uprawiać soczewicę jadalną?

Jak uprawiać soczewicę jadalną?
Soczewica cieszy się coraz większą popularnością, zawiera bowiem dużo białka, a dzięki temu w codziennej diecie z powodzeniem może zastąpić mięso. To ...
Czytaj więcej

Zaprawianie nasion – na czym polega

Zaprawianie nasion – na czym polega
Zaprawianie nasion to zabieg, który w znacznym stopniu wpływa na jakość wzrastających upraw oraz ich zdrowie. Na czym polega ta czynność, jakie są met...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kiełki – uprawa domowa