Produkty

Krótki słownik ogrodniczy, cz.2 od L do Z

Krótki słownik ogrodniczy, cz.2 od L do Z

Znając już często występujące pojęcia w ogrodnictwie z pierwszej połowy alfabetu, warto zapoznać się teraz z kolejną częścią słownika. W tym artykule zawarte zostały pojęcia, z którymi możemy spotkać się podczas naszej przygody z uprawą i pielęgnacją roślin. Zaczynamy literą L i kończymy na Z.

larwaL

Larwa – to stadium rozwojowe u zwierząt. Często spotykane u owadów, które również w tej postaci mogą stać się szkodnikami naszego ogrodu.

Lustracja – skontrolowanie zdrowotności roślin poprzez sprawdzenie ich liści, mające na celu określenie, czy nie pojawiły się na nich niepokojące objawy. Jest to ważny zabieg potrzebny do zaplanowania skutecznej ochrony roślin oraz podczas ewentualnych oprysków.

M

Monokultura – system uprawy roślin na danym terenie polegający na tym, że uprawia się jeden niezmienny gatunek lub sadzi się inny, ale o bardzo zbliżonych wymaganiach glebowych. Takie działanie prowadzi do wyjałowienia ziemi, pozbawienia jej składników pokarmowych, pogorszenia jej jakości.

Mikoryza – to współdziałanie roślin i grzybów symbiotycznych. Daje to grzybom związki organiczne, a roślinom związki mineralne, np. fosforowe i azotowe. Roślina ma lepsze możliwości do rozwoju i wzrostu, zwiększa się jej tolerancja na niekorzystne czynniki.

N

Nicienie – organizmy o wydłużonym kształcie żyjące w środowisku wodnym lub w glebie. Mogą być pasożytami zwierząt, ale też roślin. Wykorzystywane są w ogrodnictwie jako biologiczna broń w walce ze szkodnikami.

Nagonasienne – inaczej nazywane nagozalążkowymi. Charakteryzują się brakiem owocolistków okrywających zalążek, co prowadzi do niewystępowania owoców. Przykładem może być sosna.

O

Otoczkowanie – zabieg prowadzony na nasionach polegający na pokryciu ich taką substancją, która zwiększa rozmiar nasiona. Otoczka może zawierać nawozy lub środki ochrony roślin. Wpływa to na poprawę zdolności kiełkowania.

Ogławianie – może być stosowane do kwiatów i polega na usuwaniu zwiędłych, przekwitniętych kwiatostanów dla zwiększenia estetyki roślin, ale i dla ich bezpieczeństwa. Innym typem ogławiania jest to stosowane w przypadku drzew, które charakteryzuje się cięciem gałęzi, co prowadzi do zdeformowania korony i zaburzenia prawidłowego ich rozwoju.

P

Perlit – rodzaj ogrodniczego podłoża dla roślin. Są to porowate, białe, sterylne cząstki. Wykorzystywany jest jako dodatek do ziemi, dzięki czemu jest ona spulchniona i bardziej napowietrzona.

Pikowanie roślin – działania prowadzone po wysianiu i wykiełkowaniu nasion. Polega na przerzedzaniu siewek i przesadzeniu ich ze wspólnego pojemnika do innego, oddzielnego. Ułatwia to siewkom wzrost i wpływa na ich rozwój.

R

Rosarium – jest to miejsce w ogrodzie przeznaczone tylko dla róż. Charakteryzuje się mnogością odmian tych roślin.

Rozsada – są to młode rośliny pozyskane z wysiewu nasion. Kolejno przesadza się je do stałego miejsca, gdzie będą rosły. Sposób wykorzystywany u roślin ozdobnych, ale także popularny przy uprawie warzyw.

S

Saletra amonowa – często stosowany azotowy nawóz mineralny. Wykorzystywany, by wesprzeć rośliny ozdobne, ale i uprawne. Jest rozpuszczalny w wodzie i charakteryzuje się szybkim działaniem. Występuje przeważnie w formie białych, małych granulek.

Soliter – inaczej drzewo soliterowe lub krzew. Mianem tym określa się pojedynczy okaz rosnący na otwartym terenie, który skupia na sobie całą uwagę. Może się wyróżniać ciekawym wybarwieniem, pokrojem czy efektownym kwitnieniem.

T

Tropizm – wbrew pozorom rośliny też mogą się poruszać. Takie zmiany nazywamy właśnie tropizmem, który może być wywoływany różnymi czynnikami, np. światłem, temperaturą czy grawitacją.

Trejaż – to element architektury ogrodowej. Metalowy lub drewniany szereg słupków, często ozdobnie zakończony. Wykorzystywany jako dekoracja ogrodu oraz jako podpora dla roślin pnących.

U

Ukośnica – inaczej begonia. Obejmuje wiele gatunków, spośród których na rabatach i balkonach najczęściej spotykane są doniczkowa begonia królewska oraz begonia stale kwitnąca.

Uszczykiwanie – zabieg prowadzony na roślinach, który polega na usuwaniu wierzchołków pędów. Pobudza do wzrostu i rozkrzewienia roślin.

W

Wertykulacja – zbieg pielęgnacyjny wykonywany na trawnikach polegający na pionowym nacinaniu darni. Gleba jest dzięki temu lepiej napowietrzna i bardziej przepuszczalna.

Wymywanie gleby – proces wypłukiwania z gleby składników pokarmowych przez wodę.wertykulacja, zdrowa darń

Z

Zimozielone – grupa roślin, które nie zrzucają liści na okres zimy, dzięki czemu mają walory dekoracyjne przez cały rok. Przykładem może być ostrokrzew.

Zmianowanie – następstwo pojawiających się po sobie roślin na danym terenie, które wpływa korzystnie na plonowanie. Uwarunkowane różnymi czynnikami przyrodniczymi.

Data publikacji: 27.08.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?

Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?
Zasolenie gleby to problem, który najczęściej pojawia się w ogrodach znajdujących się na terenie dużych aglomeracji miejskich. Jeśli występuje ...
Czytaj więcej

Ziemia po zimie – przygotowujemy ją pod uprawę

Ziemia po zimie – przygotowujemy ją pod uprawę
Dobrej jakości gleba jest gwarantem prawidłowego wzrostu roślin i warzyw w naszym ogrodzie. Jednak długa zima i późniejsze roztopy potrafią zni...
Czytaj więcej

Wanna w ogrodzie – jak nadać wannie drugie życie?

Wanna w ogrodzie – jak nadać wannie drugie życie?
Nie wszystkie zepsute sprzęty nadają się jedynie do wyrzucenia. Starą wannę można wykorzystać w ogrodzie, gdzie posłuży jako składzik, kwietnik, a naw...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Krótki słownik ogrodniczy, cz.2 od L do Z