Produkty

Krótki słownik pojęć ogrodniczych cz.1 – od A do K

Krótki słownik pojęć ogrodniczych cz.1 – od A do K

Ogrodnictwo to pasjonujące zajęcie. Gdy zaczynamy się zagłębiać w tą dziedzinę, coraz bardziej nas ona wciąga. Co ciekawe, potrafi szybko zainteresować nawet początkującego ogrodnika. Warto więc poznać podstawowe pojęcia, z jakimi z pewnością się spotkamy. W tej części wyjaśniamy terminy na literę od A do K.

książka w ogrodzieA

Aeracja – istotny zabieg pielęgnacyjny przeprowadzany na trawnikach. Poprzez nakłuwanie ziemi staje się ona bardziej rozluźniona oraz napowietrzona. Trawa łatwiej się rozrasta, krzewi, a jej stan poprawia się.

Alpinarium – jest to stworzony ogród, w którym uprawia się rośliny górskie, nawet alpejskie. Nie jest to pojęcie tożsame z ogrodem skalnym, ponieważ tutaj staramy się odtworzyć skład gatunkowy oraz warunki na danym siedlisku górskim.

B

Bylina – roślina zielna wieloletnia, czyli taka, która żyje i wydaje części zielone przez dłuższy czas. Dzielimy je na zimujące lub niezimujące w gruncie.

Bielenie drzew owocowych – zabieg pielęgnacyjny polegający na przykryciu pnia specjalną białą substancją, aby nie nagrzewał się nadmiernie na skutek działania promieni słonecznych. Przydatne wiosną i zimą.

C

Chlorofil – inaczej zielony barwnik, który jest niezbędny w procesie fotosyntezy. Znajduje się on w chloroplastach.

Chloroza – określenie powiązane z chlorofilem. Pojawia się na skutek niedoboru zielonego barwnika. Objawem chorobowym mogą być żółtawe lub białe plamy. Roślina nie może normalnie przeprowadzać procesu fotosyntezy.

D

Darń – górna warstwa gleby składająca się z części nadziemnej traw oraz fragmentu pod ziemią, czyli gęstego systemu korzeniowego. Całość jest dobrze związana, co daje możliwość wykorzystania w postaci np. trawnika z rolek.

Dendrologia – ważny dział botaniki, w skład którego wchodzą drzewa i krzewy. Nauka ta zajmuje się nimi kompleksowo, m.in. ich anatomią, taksonomią czy genetyką.

E

Epifit – inaczej porośla, rośliny rosnące na innych i wykorzystujące je jako podporę. Co ważne, nie są pasożytami, odżywiają się bowiem bez ich pomocy, samodzielnie.

Entomologia – potocznie owadoznawstwo, dział nauki zajmujący się owadami. Są one badane pod względem morfologii, ewolucji itp. Entomolodzy mogą również sprawdzać, jaki wpływ wywierają owady na działalność człowieka, np. rolnictwo.

F

Fuzarioza – choroba grzybowa powodowana przez grzyb z rodzaju Fusarium. Jest bardzo groźna – wpływa na wiele upraw i powoduje duże straty. Jej objawem jest np. więdniecie i zasychanie liści.

Fungicyd – środek chemiczny stosowany do unicestwienia grzybów, które mogą powodować choroby.

G

Gabion – kosz zbudowany z metalowej siatki w kształcie prostopadłościanu. Jego wypełnienie stanowią duże kamienie, ewentualnie mniejsze, lub żwir. Wykorzystywany jest jako element budowlany, gdzie pełni rolę części wspierającej ziemię na zboczu czy pochyleniu terenu, może tworzyć mur oporowy. W ogrodnictwie występuje jako funkcjonalna ozdoba zagospodarowanej działki.

Grono – rodzaj kwiatostanu u roślin. W skład jego budowy wchodzi oś główna, na której znajdują się osie boczne z kwiatami. Przykład takiego kwiatostanu znajdziemy u łubinu czy konwalii.

Huprawa warzyw, wiedza

Herbicyd – środek chemiczny wykorzystywany do zniszczenia chwastów w uprawach roślin. Może mieć działanie selektywne bądź nie.

Hydroponika – jest to rodzaj uprawy roślin w warunkach bezglebowych, na specjalnych pożywkach wodnych. Proces ten stosowany jest w produkcji przemysłowej głównie warzyw i kwiatów.

I

Inspekt – pojemnik, w którym uprawiane są rośliny w sposób przyspieszający ich rozwój. Inspekt zbudowany jest z drewnianej ramy i przeszklonych ścian wraz z otwieranym oknem potrzebnym do wietrzenia. Wyróżniamy dwa rodzaje inspektów: zimny i ciepły (wzrost temperatury w wyniku zachodzących procesów biologicznych).

Inkrustacja – metoda uszlachetnienia nasion poprzez powlekanie ich dawką nawozów i środków ochrony roślin, by ułatwić im kiełkowanie i rozwój siewek.

J

Jare – rośliny, których cykl rozwoju wynosi jeden okres wegetacyjny. Nie potrzebują długiego okresu jarowizacji, czyli zachowania czasu niskich temperatur, tak jak rośliny ozime. Przykładem takiej rośliny jest owies.

Jagodnik – miejsce na działce, w którym rosną rośliny jagodowe, takie jak borówka, itp.

K

Keramzyt – rodzaj podłoża dla roślin często wykorzystywanego jako drenaż na dnie pojemników. Ma strukturę owalnych, lekkich i porowatych cząstek.

Kutykula – cieniutka warstwa na powierzchni roślin (nie znajduje się na częściach zdrewniałych). Pokrywa ona ściany komórki epidermy. Pełni funkcję ochronną oraz zabezpiecza roślinę przez nadmierną utratą wody.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kwiaty na balkon na jesień – które gatunki sprawdzą się najlepiej?

Kwiaty na balkon na jesień – które gatunki sprawdzą się najlepiej?
Jesienią większość kwiatów ogrodowych i na balkonach przekwita. Na Twoim balkonie może być jednak dalej kolorowo i pięknie. Wystarczy, że wybie...
Czytaj więcej

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Krótki słownik pojęć ogrodniczych cz.1 – od A do K