Produkty

Krzewy dla początkujących ogrodników

Krzewy dla początkujących ogrodników

Krzewy to bardzo ważny elementy każdego ogrodu. Są w stanie ozdobić każdą działkę. Możemy posadzić krzewy kwitnące, które ubarwią zielony ogród, lub postawić na rośliny o dekoracyjnych liściach. Jednak nie wszystkie krzewy są łatwe w uprawie, niektóre z nich wymagają szczególnej pielęgnacji i uwagi. Na początku swojej przygody z ogrodem warto więc zdecydować się na te, które nie wymagają szczególnej troski.

Philadelphus coronariusKrzewy kwitnące

Dość prostym w uprawie krzewem jest lilak pospolity (Syringa vulgaris) potocznie zwany bzem. Jest to dość sporych rozmiarów krzew, dorasta nawet do 7 m wysokości. Jest często spotykany w polskich ogrodach, a ozdobną częścią są pachnące wiechy w kolorze fioletowym. W sklepach dostępne są również odmiany o białych czy różowych kwiatach. Kwitnie w maju. Jest mało wymagający co do stanowiska, na jakim rośnie. Wzrasta nawet na ubogiej glebie, jest odporny na suszę i mróz. Dobrze czuje się w miejscach słonecznych, ale poradzi sobie także w półcieniu.

Innym przykładem krzewu dla początkujących ogrodników jest jaśminowiec (Philadelphus). Dorasta nawet do 3 m wysokości. Nadaje się do stanowisk, gdzie będzie miał dużo miejsca, ponieważ potrafi się znacznie rozrastać. Znajdziemy jednak także odmiany o zwartym, niedużym pokroju. Na tle ciemnozielonych liści późną wiosną pojawiają się kremowe kwiaty. Dobrze radzi sobie na ubogich glebach, ale nie za suchych. Rośnie w słońcu lub półcieniu, choć wtedy słabiej kwitnie. Najpopularniejszy w uprawie jest jaśminowiec wonny(Philadelphus coronarius), który charakteryzuje się intensywnym, ale przyjemnym zapachem kwiatów.

Równie polecanym krzewem nietrudnym w uprawie jest forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia). Roślina ta osiąga 2-3 m wysokości. Polecana jest do ogrodów jako pojedynczy krzew, ale także wykorzystywana do półformowanych żywopłotów. Kwitnie bardzo obficie na żółto. Bardzo łatwo ją zauważyć wiosną, ponieważ na tle jeszcze niezazielenionych roślin przebija się intensywnie żółta plama kwiatów. Bardzo dobrze znosi warunki miejskie, więc jest szczególnie polecana do ogródków przed domem, przy ulicy. Lubi stanowiska słoneczne.

Kolejnym krzewem jest migdałek trójklapowy (Prunus triloba). Roślina o wyprostowanych pędach rosnąca do 2 m wysokości. Często spotykany jest szczepiony na pniu. Ma ciemnozielone liście, ale niezwykle ozdobne są pojawiające się w kwietniu różowawe kwiaty w kształcie drobnych, uroczych różyczek. Lubi stanowiska osłonięte i nie jest wymagający co do rodzaju gleby. Dobrze rośnie w pełnym słońcu.

Krzewy o ozdobnych liściach

Nieskomplikowanym krzewem w uprawie i pielęgnacji jest pęchęrznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius). Roślina o owalnym pokroju osiągająca 2 m wysokości. Ma zielonkawo-żółte, ozdobne liście. Istnieją także odmiany o purpurowych, bordowych lub żółtych liściach. Kwitnie na biało lub różowo w czerwcu i lipcu. To niewymagająca roślina mogąca rosnąć na różnych stanowiskach, w słońcu oraz półcieniu. Wytrzymała na mróz, nie potrzebuje okrycia na zimę.Prunus triloba

Innym krzewem o ozdobnych liściach jest popularny bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). Dorasta do 4 m. Ma ciemnozielone, połyskujące, owalne liście. Kwitnie, ale kwiaty są bardzo niepozorne. Najbardziej wartościową cechą tego krzewu jest to, jaką formę możemy z niego stworzyć. Idealnie nadaje się do cięcia i formowania dowolnych kształtów. Może rosnąć na stanowisku słonecznym, półcienistym lub w pełnym cieniu. Jest dość odporny na suszę. Nie wymaga zbytniej uwagi podczas uprawy, jeżeli oczywiście nie spotka go żadna choroba ani szkodnik.

Polecanym krzewem o łatwej uprawie jest także berberys Thunberga (Berberis thunbergii). Sadzony jako roślina okrywowa, ponieważ może mieć pokrój płożący, lub jako szpaler w przypadku odmian wysokich i smukłych. Należy uważać jednak na wyrastające na pędach ciernie. W zależności od odmiany osiąga różne wysokości, nawet do 2 m. Liście są owalne o różnych kolorach - zielone, purpurowe, czerwone, również dwubarwne. Jesienią efektownie się przebarwiają. Krzew ten jest odporny na niskie temperatury i suszę. Rośnie na stanowiskach słonecznych, jak również półcienistych.

Kolejnym tego typu krzewem jest perukowiec podolski (Cotinus coggygria). To dużych rozmiarów krzew rosnący do 4 m o luźnym pokroju. Ze względu na swoją wielkość nadaje się do większych ogrodów i działek. Ma efektowne, jajowate, prawie okrągłe liście o intensywnym kolorze. Możemy spotkać odmiany w barwach żółci, purpury czy zieleni, które imponująco przebarwią się jesienią na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Ozdobne są również owocostany – puszyste, delikatne i różowe. Pojawiają się latem i zdobią krzew do późnej jesieni. Perukowiec jest łatwy w uprawie, odporny na chłody i suszę oraz niewymagający co do gleby.

Jak widać, krzewy, mimo że to zwykle sporych rozmiarów rośliny, nie są aż tak trudne w uprawie. Przy odpowiednim wyborze nieskomplikowanych w pielęgnacji gatunków i niewielkim nakładzie pracy możemy ubarwić i urozmaicić nasz ogród. Ważne, by przed zakupem i sadzeniem zapoznać się z wymaganiami danej rośliny, także pod względem glebowym oraz klimatycznym, i odpowiednio dobrać do stanowiska, w którym ma rosnąć.

 

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja
Zazwyczaj nasz ogród jest zaplanowany tak, aby zdobił nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Kiedy jednak zbliża się zimniejszy sezon, w którym...
Czytaj więcej

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
Uprawa roślin w donicach cieszy się dużą popularnością – możliwość tę doceniają przede wszystkim posiadacze balkonów i tarasów, którzy pragną otoczyć ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Krzewy dla początkujących ogrodników