Wiosenne kwiaty
Tulipany – bardzo popularne kwiaty, które możemy spotkać w większości ogrodów. Wyrastają ok. marca-kwietnia z cebul posadzonych jesienią. Jeżeli nawet właściciel nieco o nich zapomniał, to i te z poprzednich lat są w stanie wypuścić barwne kwiatostany. Odmian jest tak wiele, że ciężko wyliczać. Tulipany papuzie, pełne, pojedyncze, liliokształtne – wybór mamy naprawdę spory i to nie tylko pod względem koloru, ale i kształtu kwiatostanu czy terminu kwitnienia. Każdy z pewnością znajdzie coś, co przykuje jego uwagę. Rośliny ścinamy w dolnej części łodygi, a następnie przycinamy na ukos. Następnie układamy kwiaty w wazonie. Możemy wykorzystać różne okazy, aby wzbogacić kompozycję. Jednak bardzo istotny jest fakt, iż tulipany rosną, i to dość znacznie, także po ścięciu. Dlatego też nie poleca się ich do tworzenia dekoracji z innymi kwiatami, ponieważ po paru dniach nieelegancko przerosną całą kompozycję i będą wyglądać na wybujałe. Warto również dodać, że tulipany wydzielają śluz, który powoduje szybsze więdnięcie innych roślin. Wykorzystujemy je zatem w bukietach samodzielnie, bez dodatków w formie innych gatunków. Pamiętajmy także o częstym uzupełnianiu wody, ponieważ bardzo szybko ją wypijają, a ta, która pozostała, co jakiś czas powinna być wymieniana. Mimo wszystko są to szalenie piękne kwiaty, które sprawdzają się jako dekoracja każdego stołu.
Narcyzy – rośliny kojarzące nam się z okresem świąt wielkanocnych. To okazałe kwiaty osadzone na sztywnych łodygach – żółte lub białe. Cebule sadzimy jesienią, a wiosną możemy spodziewać się kwitnienia. Podobnie jak tulipany, gdy są pozostawione w ziemi bez wykopywania przez pewien czas nadal będą dawać kwiaty, jednak z każdym rokiem drobniejsze, aż do zaprzestania kwitnienia. Jeżeli chodzi o ich zastosowanie jako kwiaty cięte, występuje tu ten sam problem, co w przypadku tulipanów – niestety nie nadają się one do bukietów w połączeniu z innymi kwiatami ze względu na substancje, które wydzielają. Rozwiązaniem tej kwestii może być włożenie do wody na jedną dobę samych narcyzów. Po tym czasie wymieniamy wodę i czyścimy pojemnik, by następnie umieścić w nim świeżą wodę i pozostałe rośliny. Mimo wszystko, jeśli planujemy wykorzystać narcyzy do dekoracji stołu, nie zaleca się jednak łączenia ich z innymi kwiatami.
Konwaliamajowa – roślina o obłędnie pachnących, białych kwiatach zebranych w jednostronne grono. Pod ziemią znajdziemy płytko ułożone kłącze. Liście są wydłużone, lancetowate, a ich wierzchołek jest zaostrzony. Kwiaty pojawiają się w maju i możemy je swobodnie wykorzystać do bukietów, same oraz jako dodatek. Warto jednak pamiętać, że są to nieduże rośliny osiągające ok. 20 cm wysokości i nie zawsze łatwo dopasujemy je do innych gatunków.
Szafirki – również nieduże okazy, jednak rozpoczynające kwitnienie nieco wcześniej, bo mniej więcej w drugiej połowie kwietnia. To urocze, białe, niebieskie lub niebiesko-fioletowe kwiaty ułożone w gęstym, długim gronie. Są to rośliny wyrastające ze znajdującej się pod ziemią cebuli, którą sadzimy we wrześniu lub ewentualnie w październiku na głębokość do 10 cm. Szafirki świetnie sprawdzają się na rabatach, ale także pięknie prezentują się w bukietach, nie tylko jako dodatki. Dzięki intensywnej barwie wzbogacają każdą kompozycję, np. w doniczce.
Piwonia lekarska – duże, okazałe rośliny dorastające nawet do ok. 1 m. Mają piękne kwiaty, które pojawiają się w pełni wiosny, od maja do czerwca. W zależności od odmiany są czerwone lub różowe. Roślina ma pokrój wzniesiony, choć pędy pod ciężarem obfitych kwiatów mogą się uginać bądź załamywać. Piwonie wykorzystywane są głównie na rabatach w ogrodach przydomowych, jednak możemy je wykorzystać do luźnych bukietów w naszym domu. Dzięki temu nadamy naszej kompozycji nieco romantycznego charakteru.
Dodatki
Do kompozycji, zwłaszcza złożonej z kwiatów bez liści, warto dodać zielone elementy. Możemy wykorzystać same liście lub pędy krzewów z pąkami. Na święta wielkanocne sprawdzą się gałązki wierzb, natomiast w pełni wiosny możemy użyć jako dekoracji pędów tawuł czy trzmielin. Cały czas zielone będą także gałęzie krzewów iglastych.
Pomocne okazać mogą się również wszelkie dodatki w postaci wstążek czy zrobionych z nich kokardek. Ciekawym elementem wiosennej kompozycji w wazonie będą papierowe motylki, ptaszki czy inne kolorowe ozdoby.