Produkty

Kwiaty doniczkowe do góry nogami – nowy trend

Kwiaty doniczkowe do góry nogami – nowy trend

Kwiaty – uprawiane w doniczkach i stawiane na domowych parapetach przez lata stanowiły jeden z najważniejszych trendów w dekoracji naszego domu. Dzisiaj spróbujmy czegoś nowego! Co byśmy powiedzieli na ozdobę kwiatową, ale widzianą z nieco innej perspektywy, a właściwie zupełnie odwróconą, bo ustawioną do góry nogami?

Kwiaty wnoszą do naszego domowego wnętrza dużo ciepła i powiewu świeżości. Zielony kolor liści oraz kolorowe płatki kwiatów urozmaicają odbiór salonu, kuchni, jadalni i sprawiają, że wyglądają one zdecydowanie przytulniej niż wcześniej. Rośliny w nietypowej formie – zawieszone do dołu zjednają sobie nasze serca. Po dostarczeniu Kwiat do góry nogamiodpowiedniej dawki światła i wody pięknie zwracają swoje listki ku górze, wzrastając do naprawdę dużych rozmiarów.

Kwiaty – do góry nogami?

Brzmieć to może dziwacznie i nietypowo dla tych osób, które nigdy wcześniej nie spotkały się z podobną dekoracją. Tymczasem dla niektórych gatunków kwiatów taki rodzaj uprawy jest naturalny. Dobrym przykładem będą tutaj chociażby storczyki, które w naturze rosną nie inaczej, jak odwrócone kwiatami do dołu.

Nowy trend wymaga zastosowania nieco innych doniczek. Aby kwiat mógł pojawić się w tej nietypowej pozycji, niezbędna jest po pierwsze specjalna donica, a po drugie wiedza o tym, jak zamocować roślinę w pojemniku, by ta nie wypadła na podłogę lub parapet, w zależności od tego, gdzie została wyeksponowana.

Jak wygląda takie naczynie? Do każdej odwróconej doniczki zamontowany jest system nawadniania w postaci wkładki ceramicznej. Ta odpowiada za to, aby woda Doniczka wiszącarozchodziła się równomiernie po korzeniach. Podczas przesadzania rośliny najpierw w naczyniu instalujemy wkładkę, a dopiero na niej układamy kwiat. Na górze doniczki mocujemy siateczkę, która po odwróceniu doniczki uniemożliwi wysypywanie się gleby. Wreszcie tak przygotowaną całość zamykamy przy pomocy zatrzasku (tarczką), tak by roślina nie wypadła z doniczki.

Skąd wiedzieć, kiedy podlać roślinę?

Przy odwróconych roślinach rolę informatora o konieczności podlania kwiatu pełni pływak, czyli kolorowy wskaźnik widoczny na brzegu doniczki. Jeśli wody jest mało, będzie on praktycznie schowany w doniczce. Przy dolewaniu wody będzie się podnosił do góry.

Dekoracje tego typu są wyjątkowo ciekawe i oryginalne. Pamiętajmy jednak, że do ich wykonania nadają się tylko wybrane gatunki roślin. Świetnie sprawdzi się tutaj np. bardzo dobrze znany wszystkim storczyk.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kwiaty doniczkowe do góry nogami – nowy trend