Produkty

Kwiaty w ogrodzie – od czego zacząć planowanie rabaty

Kwiaty w ogrodzie – od czego zacząć planowanie rabaty

Założenie rabaty bylinowej, która zdobi nasz ogród, nie jest trudne. Sukces zapewni nam szczegółowe rozplanowanie rozmieszczenia roślin.

rabata kwiatowaPlanowanie rabaty

Rabata bylinowa powinna być wcześniej dokładnie zaplanowana. Jej wysokość należy dostosować do wielkości ogrodu – trzeba uważać, żeby nie przesadzić z rozmiarem rabaty, inaczej zdominuje cały ogród. Projektowanie powinno być poprzedzone sprawdzeniem czasu kwitnienia poszczególnych roślin. Rozbieżności w czasie kwitnienia można zamaskować, sadząc dodatkowo rośliny okrywowe i płożące (np. barwinek pospolity, bluszczyk kurdybanek, bluszcz pospolity). Najprościej jest stworzyć rabatę sezonową, zrobienie rabaty całorocznej to już spore wyzwanie.

Dobór roślin na rabatę

Dobrze jest wybrać rośliny, których środowisko naturalne będzie zbliżone do tego w naszej rabacie. Warto posadzić obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach, wówczas ich pielęgnacja nie powinna być czasochłonna. Unikajmy sadzenia roślin ekspansywnych (np. irga błyszcząca, róża pomarszczona, niecierpek drobnokwiatowy i gruczołowaty) obok wolno rosnących – mogą je zagłuszyć lub zdominować.

Najpopularniejsze rośliny na rabatę to:

- rośliny cebulowe kwitnące na wiosnę: irys, hiacynt, irys, krokus, narcyz, przebiśnieg, szafirek, tulipan;
- byliny kwitnące latem: aster, funkia japońska, floks wiechowaty, goździk alpejski i pierzasty, liliowiec, żurawka ogrodowa;
- byliny kwitnące jesienią: chryzantemy, wrzosy, wilec, powojnik, oczar wirginijski.

Jak rozmieszczać rośliny w rabacie?

Dobrze jest posadzić obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach, ułatwimy sobie w ten sposób ich pielęgnację (optymalnie jest sadzić rośliny z tej samej rodziny w grupach). Jeśli rabata będzie miała oparcie np. w postaci ściany budynku lub żywopłotu, to z tyłu sadzimy wysokie rośliny, po środku średnie i z przodu niskie. Gdy wokół rabaty będzie wolna przestrzeń, to wysokie rośliny umieszczamy na środku.

Odpowiednia ilość roślin na jeden metr kwadratowy:

- wysokie – od 1 do 3
- średnie – od 4 do 7
- małe – od 8 do 10

Zabawa koloremkwiaty rabatowe

Projektowanie rabaty wiąże się również z doborem odpowiedniego koloru kwiatów. Za pomocą barwy możemy kształtować przestrzeń ogrodu i budować nastrój otoczenia. Aranżacje monochromatyczne i pastelowe tworzą wrażenie harmonii i spokoju, zimne barwy mogą być jednak monotonne. Kontrasty zapewnią nam energetyczny i wyrazisty efekt, jednak nie wolno z nimi przesadzać, bo będą sprawiać wrażenie chaosu. Biały kolor stanowi znakomitą bazę dla całej aranżacji.

Jak dbać o rabatę?

Odpowiednie przygotowanie gleby pod rabatę oznacza dokładne usunięcie chwastów, przekopanie ziemi i wymieszanie jej z nawozem. Przygotowanie gleby najlepiej jest przeprowadzić pod koniec marca.

Data publikacji: 21.02.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje
Kwiaty wieloletnie są piękną dekoracją ogrodu na wiele sezonów. Musisz im zapewnić najlepsze warunki, aby mogły przez te lata cieszyć Twoje oko...
Czytaj więcej

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?
Lato to pora roku, w której słońce nieustannie świeci na niebie. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się przy takiej pogodzie. Które wykształ...
Czytaj więcej

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne
Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają niezwykle ważną funkcję w ekosystemie – chociażby dlatego warto zasadzić w ogrodzie rośliny...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kwiaty w ogrodzie – od czego zacząć planowanie rabaty