Uprawa
Jeżeli chcemy zdecydować się na rośliny doniczkowe w pomieszczeniu, dobrze jest najpierw zastanowić się, ile chcemy przeznaczyć na nie miejsca. Na parapety w małych pokojach najlepiej kupić kwiaty małe, niezbyt rozrastające się, potrzebujące małych doniczek. W przypadku dużych przestrzeni – salonu czy sypialni – możemy ustawić pojemniki stojące z roślinami, które staną się zarówno zielonym zakątkiem jak i ozdobą.
Po zakupie roślin warto nie wyrzucać etykietek, które zwykle dołączone są do doniczki. Łatwo wtedy zdiagnozujemy, jakie potrzeby ma kwiat, kiedy go podlewać i gdzie najlepiej będzie rósł.
W przypadku mało wymagających roślin nawożenie przeprowadzamy tylko co jakiś czas i to we wzmożonym czasie wzrostu (marzec-wrzesień).
Podlewamy tylko jeżeli ziemia już przyschła po ostatnim nawodnieniu, a na podstawce nie zalega woda. Gdy podlewamy bardzo gęste rośliny, warto jest wyposażyć się w konewkę z długim „dziubkiem”. Nie wylejemy wtedy na podłogę wody, która łatwo rozpryskuje się na liściach.
Większość roślin nie lubi częstego przestawiania, jednak co jakiś czas dobrze jest obrócić roślinę o 180o. Liście rosną wtedy równomiernie i nie są zwrócone tylko w jedną stronę.
Łatwe w uprawie i pielęgnacji
Najłatwiejszymi w uprawie roślinami są kaktusy – idealne dla początkujących i zapominalskich ogrodników. Do wyboru mamy mnóstwo gatunków i odmian. Zwykle sprzedawane są w małych rozmiarach, więc możemy stworzyć na własnym parapecie cały zestaw. Lubią stanowiska słoneczne z suchym, przepuszczalnym podłożem.
Popularną rośliną doniczkową o małych wymaganiach jest zielistka Sternberga, niezwykle prosta w pielęgnacji i rozmnażaniu. Ma dwubarwne, długie, wąskie liście. Przystosowuje się do różnych warunków świetlnych i termicznych.
Znacznie większych rozmiarów rośliną domowa jest zamiokulkas zamiolistny. Ma bardzo dekoracyjne, błyszczące liście, które osadzone są na grubej łodydze. Nie lubi zbyt obfitego podlewania, dobrze rośnie w jasnych pomieszczeniach. Idealnie pasuje do nowoczesnych miejsc, biur. Często sadzony jest w wysokich donicach, dzięki czemu staje się kluczową ozdobą pomieszczenia. Z biegiem czasu wymaga podwiązania.
Kolejną prostą w uprawie rośliną jest dracena obrzeżona. Jej liście tworzą efektowny pióropusz z wąskich, sztywnych liści. Lubi słońce, ale poradzi sobie również w lekko zacienionym miejscu. Jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki, elegancko prezentuje się w smukłych, okrągłych doniczkach.
Dla ubarwienia naszego domu dobrze też zainwestować w rośliny kwitnące na różne kolory. Idealnym przykładem jest fiołek afrykański (sępolia). Mało wymagający, o grubych liściach pokrytych włoskami. Jest to nieduża roślina o zwartym pokroju. Wytwarza gęstą rozetę liści, a na jej środku pojawiają się barwne kwiatostany. Najczęściej spotykane są odmiany fioletowe, ale również różowe i białe. Prezentuje się dobrze w jasnych doniczkach, które kontrastują z ciemnymi liśćmi. Nadaje pomieszczeniu delikatności i romantyzmu, możemy zatem wykorzystać go np. w naszej sypialni.
Rośliną, która również ubarwi nasze pomieszczenia jest guzmania. Ozdobą są tu barwne przykwiatki. Kolor intensywnej czerwieni utrzymuje się na nich przez dłuższy czas. Właściwe kwiaty są niepozorne i szybko przekwitają. Guzmania ma ciemnozielone, połyskujące, lejkowato wygięte liście. Ułatwia to zebranie wody roślinie w jedno miejsce. Roślinę podlewany właśnie w zagłębienie tworzone przez liście i powtarzamy czynność, gdy miejsce to całkowicie wyschnie.
Jak widać, uprawa niektórych roślin doniczkowych nie jest taka trudna, a wymienione kwiaty ubarwią nasz pokój. Każdy, nawet oporny na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych roślin domownik, może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.