Produkty

Łatwe w uprawie rośliny doniczkowe

Łatwe w uprawie rośliny doniczkowe

W czasach, kiedy brakuje nam chwili nawet na odpoczynek, często zapominamy o kwiatach rosnących w naszych domach i rezygnujemy z ich uprawy. Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze w pomieszczeniu, wydzielają tlen i poprawiają mikroklimat, zatem warto je mieć tam gdzie śpimy czy odpoczywamy. Dobrym rozwiązaniem są kwiaty doniczkowe o małych wymaganiach, łatwe w uprawie.

rośliny do doniczekUprawa

Jeżeli chcemy zdecydować się na rośliny doniczkowe w pomieszczeniu, dobrze jest najpierw zastanowić się, ile chcemy przeznaczyć na nie miejsca. Na parapety w małych pokojach najlepiej kupić kwiaty małe, niezbyt rozrastające się, potrzebujące małych doniczek. W przypadku dużych przestrzeni – salonu czy sypialni – możemy ustawić pojemniki stojące z roślinami, które staną się zarówno zielonym zakątkiem jak i ozdobą.

Po zakupie roślin warto nie wyrzucać etykietek, które zwykle dołączone są do doniczki. Łatwo wtedy zdiagnozujemy, jakie potrzeby ma kwiat, kiedy go podlewać i gdzie najlepiej będzie rósł.

W przypadku mało wymagających roślin nawożenie przeprowadzamy tylko co jakiś czas i to we wzmożonym czasie wzrostu (marzec-wrzesień).

Podlewamy tylko jeżeli ziemia już przyschła po ostatnim nawodnieniu, a na podstawce nie zalega woda. Gdy podlewamy bardzo gęste rośliny, warto jest wyposażyć się w konewkę z długim „dziubkiem”. Nie wylejemy wtedy na podłogę wody, która łatwo rozpryskuje się na liściach.

Większość roślin nie lubi częstego przestawiania, jednak co jakiś czas dobrze jest obrócić roślinę o 180o. Liście rosną wtedy równomiernie i nie są zwrócone tylko w jedną stronę.

Łatwe w uprawie i pielęgnacji

Najłatwiejszymi w uprawie roślinami są kaktusy – idealne dla początkujących i zapominalskich ogrodników. Do wyboru mamy mnóstwo gatunków i odmian. Zwykle sprzedawane są w małych rozmiarach, więc możemy stworzyć na własnym parapecie cały zestaw. Lubią stanowiska słoneczne z suchym, przepuszczalnym podłożem.

Popularną rośliną doniczkową o małych wymaganiach jest  zielistka Sternberga, niezwykle prosta w pielęgnacji i rozmnażaniu. Ma dwubarwne, długie, wąskie liście. Przystosowuje się do różnych warunków świetlnych i termicznych.

Znacznie większych rozmiarów rośliną domowa jest zamiokulkas zamiolistny. Ma bardzo dekoracyjne, błyszczące liście, które osadzone są na grubej łodydze. Nie lubi zbyt obfitego podlewania, dobrze rośnie w jasnych pomieszczeniach. Idealnie pasuje do nowoczesnych miejsc, biur. Często sadzony jest w wysokich donicach, dzięki czemu staje się kluczową ozdobą pomieszczenia. Z biegiem czasu wymaga podwiązania.

Kolejną prostą w uprawie rośliną jest dracena obrzeżona. Jej liście tworzą efektowny pióropusz z wąskich, sztywnych liści. Lubi słońce, ale poradzi sobie również w lekko zacienionym miejscu. Jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki, elegancko prezentuje się w smukłych, okrągłych doniczkach.

Dla ubarwienia naszego domu dobrze też zainwestować w rośliny kwitnące na różne kolory. Idealnym przykładem jest fiołek afrykański (sępolia). Mało wymagający, o grubych liściach pokrytych włoskami. Jest to nieduża roślina o zwartym pokroju. Wytwarza gęstą rozetę liści, a na jej środku pojawiają się barwne kwiatostany. Najczęściej spotykane są odmiany fioletowe, ale również różowe i białe. Prezentuje się dobrze w jasnych doniczkach, które kontrastują z ciemnymi liśćmi. Nadaje pomieszczeniu delikatności i romantyzmu, możemy zatem wykorzystać go np. w naszej sypialni.roślina doniczkowa

Rośliną, która również ubarwi nasze pomieszczenia jest guzmania. Ozdobą są tu barwne przykwiatki. Kolor intensywnej czerwieni utrzymuje się na nich przez dłuższy czas. Właściwe kwiaty są niepozorne i szybko przekwitają. Guzmania ma ciemnozielone, połyskujące, lejkowato wygięte liście. Ułatwia to zebranie wody roślinie w jedno miejsce. Roślinę podlewany właśnie w zagłębienie tworzone przez liście i powtarzamy czynność, gdy miejsce to całkowicie wyschnie.

Jak widać, uprawa niektórych roślin doniczkowych nie jest taka trudna, a wymienione kwiaty ubarwią nasz pokój. Każdy, nawet oporny na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych roślin domownik, może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe
Hodowane w domu rośliny najczęściej rosną w różnego rodzaju doniczkach. Mimo iż sadzi się je w ziemi, nie jest to nich naturalne środowisko &nd...
Czytaj więcej

Przesadzamy rośliny na wiosnę – jakie doniczki?

Przesadzamy rośliny na wiosnę – jakie doniczki?
Rośliny domowe najlepiej przesadzać między marcem a czerwcem zanim zdążą w pełni rozbudzić się po zimie. Z jakich doniczek korzystać?
Czytaj więcej

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku
Rośliny uprawiane w donicach goszczą w naszych ogrodach lub na balkonach nawet przez cały rok. Doskonale nadają się do uprawy roślin wieloletnich, a t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
03.04.2016
O, to coś dla mnie... :) Ja jestem wyjątkową lebiodą i wszystko mi ginie. Szukam łatwych roślinek, bo jednak chciałabym mieć w domu trochę zieleni

Ocena i komentarz dla:

Łatwe w uprawie rośliny doniczkowe