Produkty

Łatwe w uprawie rośliny doniczkowe

Łatwe w uprawie rośliny doniczkowe

W czasach, kiedy brakuje nam chwili nawet na odpoczynek, często zapominamy o kwiatach rosnących w naszych domach i rezygnujemy z ich uprawy. Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze w pomieszczeniu, wydzielają tlen i poprawiają mikroklimat, zatem warto je mieć tam gdzie śpimy czy odpoczywamy. Dobrym rozwiązaniem są kwiaty doniczkowe o małych wymaganiach, łatwe w uprawie.

rośliny do doniczekUprawa

Jeżeli chcemy zdecydować się na rośliny doniczkowe w pomieszczeniu, dobrze jest najpierw zastanowić się, ile chcemy przeznaczyć na nie miejsca. Na parapety w małych pokojach najlepiej kupić kwiaty małe, niezbyt rozrastające się, potrzebujące małych doniczek. W przypadku dużych przestrzeni – salonu czy sypialni – możemy ustawić pojemniki stojące z roślinami, które staną się zarówno zielonym zakątkiem jak i ozdobą.

Po zakupie roślin warto nie wyrzucać etykietek, które zwykle dołączone są do doniczki. Łatwo wtedy zdiagnozujemy, jakie potrzeby ma kwiat, kiedy go podlewać i gdzie najlepiej będzie rósł.

W przypadku mało wymagających roślin nawożenie przeprowadzamy tylko co jakiś czas i to we wzmożonym czasie wzrostu (marzec-wrzesień).

Podlewamy tylko jeżeli ziemia już przyschła po ostatnim nawodnieniu, a na podstawce nie zalega woda. Gdy podlewamy bardzo gęste rośliny, warto jest wyposażyć się w konewkę z długim „dziubkiem”. Nie wylejemy wtedy na podłogę wody, która łatwo rozpryskuje się na liściach.

Większość roślin nie lubi częstego przestawiania, jednak co jakiś czas dobrze jest obrócić roślinę o 180o. Liście rosną wtedy równomiernie i nie są zwrócone tylko w jedną stronę.

Łatwe w uprawie i pielęgnacji

Najłatwiejszymi w uprawie roślinami są kaktusy – idealne dla początkujących i zapominalskich ogrodników. Do wyboru mamy mnóstwo gatunków i odmian. Zwykle sprzedawane są w małych rozmiarach, więc możemy stworzyć na własnym parapecie cały zestaw. Lubią stanowiska słoneczne z suchym, przepuszczalnym podłożem.

Popularną rośliną doniczkową o małych wymaganiach jest  zielistka Sternberga, niezwykle prosta w pielęgnacji i rozmnażaniu. Ma dwubarwne, długie, wąskie liście. Przystosowuje się do różnych warunków świetlnych i termicznych.

Znacznie większych rozmiarów rośliną domowa jest zamiokulkas zamiolistny. Ma bardzo dekoracyjne, błyszczące liście, które osadzone są na grubej łodydze. Nie lubi zbyt obfitego podlewania, dobrze rośnie w jasnych pomieszczeniach. Idealnie pasuje do nowoczesnych miejsc, biur. Często sadzony jest w wysokich donicach, dzięki czemu staje się kluczową ozdobą pomieszczenia. Z biegiem czasu wymaga podwiązania.

Kolejną prostą w uprawie rośliną jest dracena obrzeżona. Jej liście tworzą efektowny pióropusz z wąskich, sztywnych liści. Lubi słońce, ale poradzi sobie również w lekko zacienionym miejscu. Jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki, elegancko prezentuje się w smukłych, okrągłych doniczkach.

Dla ubarwienia naszego domu dobrze też zainwestować w rośliny kwitnące na różne kolory. Idealnym przykładem jest fiołek afrykański (sępolia). Mało wymagający, o grubych liściach pokrytych włoskami. Jest to nieduża roślina o zwartym pokroju. Wytwarza gęstą rozetę liści, a na jej środku pojawiają się barwne kwiatostany. Najczęściej spotykane są odmiany fioletowe, ale również różowe i białe. Prezentuje się dobrze w jasnych doniczkach, które kontrastują z ciemnymi liśćmi. Nadaje pomieszczeniu delikatności i romantyzmu, możemy zatem wykorzystać go np. w naszej sypialni.roślina doniczkowa

Rośliną, która również ubarwi nasze pomieszczenia jest guzmania. Ozdobą są tu barwne przykwiatki. Kolor intensywnej czerwieni utrzymuje się na nich przez dłuższy czas. Właściwe kwiaty są niepozorne i szybko przekwitają. Guzmania ma ciemnozielone, połyskujące, lejkowato wygięte liście. Ułatwia to zebranie wody roślinie w jedno miejsce. Roślinę podlewany właśnie w zagłębienie tworzone przez liście i powtarzamy czynność, gdy miejsce to całkowicie wyschnie.

Jak widać, uprawa niektórych roślin doniczkowych nie jest taka trudna, a wymienione kwiaty ubarwią nasz pokój. Każdy, nawet oporny na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych roślin domownik, może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Data publikacji: 12.11.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage
Wzory kwiatowe to dekoracja od tysiącleci stosowana w architekturze i sztuce. Motywy florystyczne podkreślają elegancki wystrój, a bliskość nat...
Czytaj więcej

Jakie rośliny hodować w łazience?

Jakie rośliny hodować w łazience?
Obecność roślin w ozdobnych doniczkach wpływa na upiększenie naszych pomieszczeń, a na nas samych działa ożywczo i energetyzująco. Otaczamy się nimi c...
Czytaj więcej

Jak przesadzać storczyki

Jak przesadzać storczyki
Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów domowych. Otrzymujemy je z różnych okazji, a jednak nie zawsze możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem i...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Łatwe w uprawie rośliny doniczkowe