Produkty

Miniogródki – stylowa i praktyczna dekoracja

Miniogródki – stylowa i praktyczna dekoracja

Miniaturowe ogrody to ciekawa ozdoba, którą z powodzeniem zmieścimy w doniczkach czy niewielkich dekoracyjnych pojemnikach. To atrakcyjny sposób na dekorację wnętrz czy też ogrodów, a także metoda na rozwinięcie swojej kreatywności.

doniczki na antresoliDlaczego warto tworzyć miniogródki?
Aranżacja miniogrodów to młodsza kuzynka sztuki bonsai – wykorzystuje więcej elementów, jednak cel jest ten sam – czyli stworzenie dekoracyjnej miniatury rzeczywistości. Miniogródek daje nam możliwości kreowania i realizowania własnej wizji ogrodniczej na niewielkich powierzchniach. Komponowanie i wykonywanie miniogródka może stanowić świetną zabawę i twórcze zajęcie dla całej rodziny. Przy kreowaniu takich ogrodów nie musimy ponosić dużych wydatków, nie wymagają one także zbyt dużej troski ani dużej przestrzeni.

Wybór pojemnika
Jedyne wymagania odnośnie pojemnika są takie, aby mógł on pomieścić ziemię oraz posiadał otwór drenujący. Dobrze prezentują się pojemniki dość płytkie, o możliwie dużej powierzchni. Mogą to być drewniane skrzynki, wiklinowe kosze, i rozmaite misy, ale także dekoracyjne stare klatki czy łupiny po kokosach. Pamiętajmy jednak, że jeśli pojemniki nie mają wodoodpornej wyściółki, warto je zabezpieczyć wewnątrz np. plastikowym workiem.

Umiejscowienie miniogródka
Miniogródek powinien znaleźć się w wyeksponowanym miejscu, w którym poziom nasłonecznienia będzie dopasowany do potrzeb zastosowanych roślin. Jeśli zamierzamy umieścić nasz miniogródek (przynajmniej okresowo) na zewnątrz, pamiętajmy o zabezpieczeniu kompozycji przed ulewnym deszczem, upalnym słońcem czy wichurami.

Podłoże
Każdy rodzaj ziemi, która nadaje się do roślin balkonowych i doniczkowych, będzie odpowiedni też dla miniaturowego ogrodu. Jeśli stosujemy plastikowy pojemnik, powinien on mieć na spodzie otwory rozmieszczone co kilka centymetrów. W wyściółce z worka plastikowego (np. w przypadku kosza) także wykonujemy na dole kilka otworów, by umożliwić odpływ wody. Jeśli jakaś ceramiczna donica posiada zbyt duże otwory na dnie, możemy ułożyć nad nimi np. 2 filtry do kawy, żeby zapobiec wypadaniu ziemi, a jednocześnie umożliwić wodzie swobodny odpływ.

Niezależnie od zastosowanego pojemnika, warto na jego dnie ułożyć warstwę kamieni lub żwiru dla lepszego drenażu. Wysokość warstwy żwiru oraz ziemi nie powinna przekraczać 75 % wysokości całego pojemnika.

Przed sadzeniem roślin warto rozrysować plan ich rozmieszczenia. Dobrze jest zacząć od dużych skupisk, czyli od tych, które będą dominujące. Przed zasadzeniem każdej rośliny, tworzymy dołek na jej korzenie, a po zasadzeniu wyrównujemy powierzchnię. Podobnie traktujemy każdą następną sadzonkę. Gdy zasadzimy wszystkie rośliny, podlewamy ogródek – najlepiej użyć do tego konewki z niewielkim sitem. Potem podlewamy tylko okresowo, zależnie od wymagań poszczególnych nasadzeń.

Miniogródki – zabawa dla kreatywnych
- Jednym z głównych elementów uzupełniających małe ogrody są miniaturowe elementy architektury ogrodowej. Mogą to być nie tylko układane z kamieni ścieżki, rabaty, ale także miniaturowe domy, ławki, altany czy pergole. Możemy stworzyć też oczka wodne, a wokół nich ustawić leżaki, huśtawki czy piaskownice. Ciekawym pomysłem jest też próba odwzorowania znanych miejsc i ogrodów – tyle że w znacznie mniejszej skali. Gotowe elementy małej architektury można zakupić w specjalnych sklepach albo projektować i wykonywać samodzielnie. Pamiętajmy, że ścieżki i inne elementy najlepiej układać na wilgotnym podłożu. Meble ogrodzenia czy inne elementy najlepiej przytwierdzić do podłoża drutami lub wykałaczkami.

- Czasami wystarczy prosty pomysł, który da intrygujący efekt. Możemy na przykład posadzić w okrągłej donicy trawę lub zboże, a gdy pojawią się zielone pędy, ozdobić całość zebranymi kamieniami o odpowiednim kształcie – tak aby stworzyć domową miniaturę słynnego Stonehenge.

- Miniogródki można zaprojektować jakosystem zamknięty np. w butelce czy słoiku. Pojemnik powinien być wykonany ze szkła i mieć w miarę szeroką szyjkę, która ułatwi zasadzenie roślin. Zanim jednak to zrobimy, najlepiej zawczasu wyparzyć pojemnik i przygotować drewniany korek do zamknięcia. Podstawę takiego ogródka możemy stworzyć np. z mchu. Najlepiej zdobyć go z naturalnego środowiska – czyli z ogrodu czy lasu – dokładnie oglądając i usuwając ewentualne zabrudzenia, owady i larwy.minogródek

Sprawdzą się tu także miniaturowe gatunki roślin, czyli np. karłowata palma kokosowa, rozchodnik, trawa niebieska, rojnik czy skrytokwiat albo trzykrotka. Na podłoże możemy zastosować mieszankę torfową, a jako drenaż wykorzystać żwir i węgiel drzewny, warto także dodać nieco kompostu. Mieszankę wsypujemy do pojemnika za pomocą leja lub zwiniętej tektury. Następnie długim patykiem robimy w podłożu otwory, sadzimy w nich rośliny (te najlepiej wpuszczać przez zrolowaną tekturę) i przysypujemy kolejną warstwą ziemi. Aranżacje możemy uzupełnić dekoracyjnymi gałęziami, kamieniami czy innymi elementami. Całość wystarczy spryskać miękką wodą (np. deszczówką), zakryć korkiem i ustawić na ciepłym, nasłonecznionym stanowisku.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe
Hodowane w domu rośliny najczęściej rosną w różnego rodzaju doniczkach. Mimo iż sadzi się je w ziemi, nie jest to nich naturalne środowisko &nd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Miniogródki – stylowa i praktyczna dekoracja