Gdyby zostawić przez kilka lat bez opieki zadbany ogród z okazałym skalniakiem, zostanie on porośnięty chwastami, a piękne okazy roślin zmarnieją. Z jednym wyjątkiem – rojniki przetrwają tę próbę czasu, co więcej – nie tylko urosną, ale jeśli zasadziliśmy obok siebie kilka ich gatunków, te efektownie się wymieszają. Z racji swojej odporności na wszelkie warunki pogodowe i małe wymagania co do jakości gleby i zaopatrzenia jej w wilgoć, rojniki są często widziane na naszych posesjach, gdzie dekorują szczególnie te fragmenty, które przeznaczyliśmy na skalniaki. Widzimy je również jako dekorację pionowych, chropowatych murków, w rozległych donicach, a nawet na dachach, gdzie znajdują dla siebie idealne warunki do wzrostu – sporą ilość słońca i dostęp do wody, która nie utrzymuje się w glebie, ale spływa do rynien. Co ciekawe, na terenie Alp ich obecność na dachach była spowodowana wiarą, że rojniki chronią domostwa przed uderzeniami piorunów.
Oto najpopularniejsze z gatunków rojników spotykane w naszych ogrodach:
- rojnik murowy – jego nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ minimalne wymagania co do warunków prawidłowego wzrostu zapewnia mu odrobina gleby, na przykład w głębszej spoinie kamiennego murku. Zasadzony w ziemi, preferuje jej piaszczystą odmianę. Niezwykle dekoracyjne liście przybierają barwy od zielonej, przez niebieską, aż do żółtej i czerwonej. Spośród wszystkich rojników ten gatunek jest wyjątkowo okazały i wzrasta do 40 cm wysokości.
- rojnik pajęczynowaty – jego cechą charakterystyczną jest biała nitka, która wielokroć oplata nieduże rozetki, co sprawia wrażenie, że rojnik powleczony jest pajęczą siecią. Stanowi on kontrast dla rojnika murowego – jest mniejszy (wraz z kwiatostanem osiąga do 15 cm), a biała nić nadaje mu srebrzysty odcień.
- rojnik ćmy (znany też jako ćmowy) – wielkością odpowiada pajęczynowatemu, natomiast różni się od niego kolorystyką, ponieważ przeważają tu okazy o ciemnej barwie, purpurowej, szkarłatnej, a także brązowej. Dobrze się czuje na glebie z dużą zawartością żwiru. Ma niewielkie, ale niezwykle dekoracyjne kwiaty, których płatki zabarwione są na kolor purpurowego różu.
Warto wiedzieć, że rojnik w warunkach naturalnych występuje również na terenie Polski, w Bieszczadach, Tatrach i masywie Babiej Góry. To rojnik górski, który jest podwójnie chroniony – po pierwsze, jest pod ścisłą ochroną gatunkową, po drugie, jego stanowiska znajdują się na terenie parków narodowych, gdzie zabronione jest zrywanie i niszczenie roślin.