Produkty

Niebezpieczne rośliny doniczkowe cz.1

Niebezpieczne rośliny doniczkowe cz.1

Nie każdy wie, że niektóre popularne rośliny doniczkowe mogą poważnie zagrozić naszemu zdrowiu. Oto kilka niebezpiecznych gatunków, które często wybieramy do naszych domów – warto je poznać, aby obchodzić się z nimi ostrożnie.

prymulePotencjalne zagrożenie


Niektóre rośliny doniczkowe mogą nie być obojętne dla naszego zdrowia. Zawarte w nich toksyny to naturalna ochrona roślin przed potencjalnym zagrożeniem, jakie w środowisku naturalnym stanowiłyby dla nich np. zwierzęta. Jednak nie oznacza to, że zawsze należy się ich pozbywać – czasami wystarczy wiedza i zachowanie podstawowej ostrożności. Oto kilka roślin, które są piękne, jednak pod tym pięknem skrywają potencjalne zagrożenie.

Podstawowe środki ostrożności


Potencjalnie szkodliwe rośliny nie zagrażają domownikom, jeśli stosujemy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim, nie powinny one stać na podłodze oraz w miejscach, w których mogłyby do nich mieć dostęp dzieci czy zwierzęta domowe. Poza tym, uważajmy, aby ich nie pocierać, myć ręce po każdym ich dotknięciu i pod żadnym pozorem po kontakcie nie pocierać oczu – zwłaszcza jeśli mieliśmy kontakt z sokami roślinnymi. Jeśli mamy podrażnioną czy uszkodzoną skórę, także lepiej unikać bezpośredniego kontaktu z rośliną. Poza tym, każdą roślinę, jaką sprowadzamy do domu, powinniśmy sprawdzić i dowiedzieć się, jakie ma właściwości oraz czy nie jest potencjalnie szkodliwa.

Fikus


Ta roślina jest bardzo popularna w polskich domach, jednak poza licznymi zaletami, w swoich tkankach posiada także mleczny sok, który działa drażniąco na skórę i układ oddechowy, może powodować także alergie. Wydzielany sok jest potencjalnie niebezpieczny także po zaschnięciu, a jego cząstki mogą unosić się również w powietrzu. W skład soku wchodzi między innymi kauczuk, lateks i kumaryna. Spożycie soku może powodować objawy zatrucia pokarmowego, a także ogólnego osłabienia. Najlepiej przyjmować duże ilości płynów, a także – w razie konieczności – udać się do lekarza.

Wilczomlecz nadobny, czyli popularna Gwiazda betlejemska


Roślina, znana głównie z bożonarodzeniowych dekoracji, także kryje w sobie toksyczne sekrety, czyli sok mleczny. Lepiej więc unikać dotykania liści, a po każdym kontakcie umyć ręce. Unikajmy także stawiania jej w miejscu, do którego mają dostęp dzieci czy domowe zwierzęta, gdyż spożycie każdego z fragmentów rośliny może spowodować poważne zatrucie. Rośliny bezwzględnie powinny unikać osoby uczulone na lateks.

Oleander


Popularna roślina ozdobna, kusi delikatnym wyglądem i pięknymi kwiatami, jednak należy się z nią obchodzić bardzo ostrożnie. Pod subtelnym wyglądem kryje się, występująca w całej roślinie, trująca oleandryna (glikozydy nasercowe), której przypadkowe spożycie może wywoływać poważne zatrucia, brak czucia w ustach, a także duszności i zaburzenia pracy serca. Te właściwości rośliny znano już wieki temu, około trzeciego stulecia p.n.e., i często wykorzystywano je do trucia szczurów.

Bluszcz


Bluszcz pospolity i kanaryjski są bardzo popularnymi roślinami, jednak należy pamiętać, że kontakt z ich sokiem może skończyć się wysypką, poważnym podrażnieniem skóry lub oczu, a zjedzenie liści może poważnie podrażnić gardło i przełyk, a także doprowadzić do problemów oddechowych i trawiennych. Właściwie każda część tej rośliny jest trująca, zawiera saponiny, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Prymula 


Jest rośliną, która jest ceniona głównie ze względu na dekoracyjne kwiaty. Pamiętajmy jednak, że jej pokryte meszkiem liście wydzielają priminę, która może powodować uciążliwe podrażnienia i wysypki skórne, a także uczulać. bluszcz

Difenbachia


Zarówno liście, jak i korzenie oraz kwiaty tej popularnej rośliny zawierają silne substancje trujące, w tym enzymy powodujące rozpad białek, kwas szczawiowy i szczawiany, czyli rafidy (szczawian wapnia), które tryskają, gdy roślina zostanie uszkodzona. Kontakt z uszkodzoną rośliną może więc spowodować poważne podrażnienie skóry i błon śluzowych, a także prowadzić do zaburzeń pracy serca, a nawet paraliżu.

Data publikacji: 04.11.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage
Wzory kwiatowe to dekoracja od tysiącleci stosowana w architekturze i sztuce. Motywy florystyczne podkreślają elegancki wystrój, a bliskość nat...
Czytaj więcej

Jakie rośliny hodować w łazience?

Jakie rośliny hodować w łazience?
Obecność roślin w ozdobnych doniczkach wpływa na upiększenie naszych pomieszczeń, a na nas samych działa ożywczo i energetyzująco. Otaczamy się nimi c...
Czytaj więcej

Jak przesadzać storczyki

Jak przesadzać storczyki
Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów domowych. Otrzymujemy je z różnych okazji, a jednak nie zawsze możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem i...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Niebezpieczne rośliny doniczkowe cz.1