Produkty

Ogród deszczowy w pojemniku – jak go wykonać?

Ogród deszczowy w pojemniku – jak go wykonać?

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu własnego domu, możemy założyć tak zwany ogród deszczowy, który nie tylko będzie stanowił dekorację, ale i przyniesie korzyści ekonomiczne i ekologiczne – odciąży on kanalizację miejską i zwiększy retencję wody. Rośliny nasadzone na tego typu rabacie oczyszczają deszczówkę z metali ciężkich i związków białkowo-tłuszczowych, zasilając środowisko lepiej przyswajalnymi substancjami.

Ogrody deszczowe mogą zbierać wodę nie tylko z dachów, ale także z powierzchni dróg i placów. W ten sposób nie tylko oczyszczają deszczówkę i oddają jej mniej do kanalizacji, ale i sprawiają, że nie utrzymuje się ona w newralgicznych miejscach i nie tworzy kałuż.

PodlewanieRośliny wykorzystywane do tego typu nasadzania muszą charakteryzować się dobrze rozwiniętymi korzeniami i przejawiać hydrofitowe właściwości, to jest zatrzymywać i przechowywać w swoich kłączach szkodliwe substancje, które znajdowały się w wodzie.

Ogrody deszczowe nie tylko oczyszczają wodę i odciążają kanalizację miejską, ale również przyciągają do siebie ptaki i motyle, wspomagając w ten sposób zachowanie bioróżnorodności.

Przy naszym domu bądź innym budynku możemy w łatwy i niekosztowny sposób stworzyć własny ogród deszczowy w pojemniku (innym sposobem są nasadzenia w gruncie). Do jego budowy będziemy potrzebowali:

- drewnianą skrzynię bądź pojemnik z tworzywa (od nas zależy jego kształt i materiał) o głębokości ok. 1 metra i wielkości, stanowiącej średnio ok. 2% powierzchni naszego dachu;
- materiały, które utworzą warstwy infiltrujące, czyli: żwir, piasek, ziemia i kamienie;
- folia PCV do wypełnienia donicy
- rury, które utworzą system odpływowy, tj. dwie rury oraz trójnik, zamknięcie, kopuła, przykrywka i kolanko rury PCV (wszystkie o średnicy 90 mm);
- rośliny hydrofitowe – np. turzyce, sity, irysy, miecznice, lobelie szkarłatne itp.

Jak wykonać ogród deszczowy w pojemniku?

Krok I – umiejscowienie i „podłączenie” do wody

Nasz pojemnik stawiamy w bezpośredniej bliskości rynny, odprowadzającej wodę z dachu – to ona będzie zasilać nasz zbiornik deszczówką. Powinien on być oddalony minimum 30 cm od ściany budynku. Prawie na pewno wylot rynny będzie za nisko, w związku z czym musimy ją skrócić tak, żeby sięgała tuż nad krawędź pojemnika (ok. 1 metra). Następnie przyłączamy do niej rurę, by woda swobodnie spływała do ogrodu. Pamiętajmy, żeby wylot rynny nie znajdował się za wysoko i deszczówka nie wypłukiwała ziemi.

Krok II – Przygotowanie podłoża i układ rur

Wybraną wcześniej skrzynię wykładamy folią PCV tak, żeby jej płaty nachodziły na siebie na szerokość 20 cm i łączymy za pomocą taśmy PCV (możemy to zrobić tylko w jednym miejscu). Na dno wysypujemy warstwę żwiru o średnicy 7 mm na wysokość ok. 5 cm. Na dno kładziemy horyzontalnie rurę drenującą, która powinna leżeć Spryskiwacznieco pod kątem, tak żeby lepiej odprowadzać wodę. Na jeden jej koniec nakładamy ślepą przykrywkę, drugi zaś za pomocą trójnika łączymy z drugą rurą ustawioną pionowo – jest to tak zwana rura przelewowa. Powinna ona wystawać ponad poziom ziemi na około 10 cm. Nakładamy na nią ażurową przykrywkę. Do trójnika dołączamy trzecią rurę (a drugą poziomą), tym razem dużo krótszą, tak żeby wystawała poza pojemnik – będzie ona wyprowadzała wodę z ogrodu.

Krok III – wypełnienie pojemnika materiałami infiltrującymi i sadzenie roślin

Rurę zasypujemy warstwą żwiru o wysokość 15 cm, następnie umieszczając na niej warstwę płukanego piasku o wysokości 10 cm i ziemię wymieszaną z piaskiem na wysokość 40 cm. Pojemnik gotowy jest do posadzenia naszych roślin. Kiedy już to zrobimy należy położyć między kwiatami kamienie, robiąc to delikatnie i ostrożnie. Wybierajmy płaskie i duże okazy, a luki wypełnijmy mniejszymi egzemplarzami. Łączna wysokość warstwy kamiennej powinna wynosić ok. 5 cm. Ułatwi to równomierne rozprowadzanie się wody po powierzchni ogrodu.

W ten sposób nasz ogród deszczowy jest gotowy do działania!

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak urządzić mieszkanie w bloku? 5 sprytnych sposobów

Jak urządzić mieszkanie w bloku? 5 sprytnych sposobów
Mimo że małe mieszkania uznaje się za trudniejsze w aranżacji, stosunkowo łatwo możesz stworzyć w nich funkcjonalną i komfortową przestrzeń. Przyda Ci...
Czytaj więcej

Ozdobne pudełka – jak je wykorzystać, by uporządkować przestrzeń

Ozdobne pudełka – jak je wykorzystać, by uporządkować przestrzeń
Pudełka do przechowywania, ozdobne i oryginalne opakowania to praktyczny trend w urządzaniu mieszkań. Możesz wybierać w różnorodnej kolorystyce...
Czytaj więcej

Urządzamy wygodny system przechowywania w domowym kąciku biurowym

Urządzamy wygodny system przechowywania w domowym kąciku biurowym
Tam, gdzie chcemy pracować się i uczyć, musimy mieć wygodny system do przechowywania. Nie tylko tyczy się to podręcznych książek czy zeszytów, które w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ogród deszczowy w pojemniku – jak go wykonać?