Produkty

Ogród i balkon przyjazny pszczołom

Ogród i balkon przyjazny pszczołom

Możemy ich nie lubić, mogą nas denerwować, ale niezaprzeczalnie to właśnie dzięki nim posiadamy tak wiele produktów spożywczych, które bardzo lubimy. Najlepszym przykładem jest chociażby miód, który smakuje wyjątkowo, szczególnie zimą. Jak pomóc pszczołom i zaprojektować ogród oraz balkon, w którym nie będzie brakowało roślin miododajnych?

Balkon i pelargoniePostępująca degradacja środowiska nie ułatwia życia pszczołom. Wręcz przeciwnie jest ich na świecie coraz mniej. Tymczasem każdy z nas, przy odrobinie chęci, może z powodzeniem posadzić w swoim ogrodzie rośliny, które te małe owady chętnie będą odwiedzały.

Które z roślin pszczoły lubią najbardziej?

Podobnie jak i my, tak i pszczoły bardzo mocno lubią zioła. Dlatego jeśli lubimy gotować, potrzebujemy świeżych ziół, koniecznie posadźmy je np. w jednej większej donicy. Zapach świeżej mięty jest przecież bardzo przyjemny.

Pszczołom służą przede wszystkim rodzime kwiaty. Szczególnie lubią nagietki, dalie, wrzosy oraz kocimiętkę, dzwonek biały, szałwię.

Idealny projekt balkonu dla pszczół

Aby przedstawić Wam gotowy projekt roślinności, którą możemy dobrać do balkonowej aranżacji, postanowiliśmy wyselekcjonować poszczególne kwiaty idealne zarówno do powieszenia przy suficie, jak i na poręczach balkonowych. Spośród wszystkich gatunków są także te, które możemy postawić na podłodze.

Oto nasze pomysły na roślinne kompozycje:

Na podłodze postawmy stokrotkę afrykańską, dalię kaktusową, wrzosy oraz zioła (np. melisę). Na balkonowej balustradzie zawieśmy czerwone pelargonie – będą nie tylko pięknie zdobiły ramę tarasu, ale także ładnie skomponują się ze ścianami w jasnych kolorach.

Jeśli kompozycja naszego tarasu na to pozwoli, możemy także zamontować powyżej ramy balustrady pergolę. Drewniane rusztowanie nie tylko wygląda ciekawie, ale również przysłoni nam widok z zewnątrz i odgrodzi nas od sąsiadów. Ciekawymi kwiatami wiszącymi będą tutaj lobelia, margaretka czy fuksja.

Ponadto, aby naszym pszczołom żyło się lepiej w naszym ogrodzie, dbajmy o różnorodność zasadzonych w nim gatunków. Do zwalczania szkodników używajmy tylko metod biologicznych, które są dużo bezpieczniejsze niż środki chemiczne. Melisa lekarska Castorama

Przede wszystkim nie wypalajmy wiosną traw oraz nie spalajmy suchych łodyg. To jedno z najpoważniejszych zagrożeń szczególnie dla owadów.

Sadźmy tylko te rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych. Należą do nich np.: barszcz Sosnowskiego, irga błyszcząca, róża pomarszczona, czy rdestowiec.

W większych ogrodach warto też pozostawić choć niewielki zakątek, który nie będzie obrabiany. Chwasty to zapewnienie owadom pokarmu, jest to też doskonałe miejsce, aby mogły one założyć gniazda.

Pszczoły zupełnie bez potrzeby nazywane są niebezpiecznymi. Nie powodują ukąszeń, jeśli się ich nie drażni. Tymczasem to one zapylają nawet ¾ wszystkich roślin uprawnych. Obecnie jednak wiele z gatunków pszczół jest zagrożona, szkodzą im pestycydy, ale również obniżona odporność. Duży wpływ ma na to także nasze zamiłowanie do iglaków, które pomimo ładnego wyglądu, niespecjalnie służą pszczołom. I dlatego warto z nich zrezygnować na rzecz ziół oraz kwiatów, o których wspomnieliśmy powyżej. 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogród i balkon przyjazny pszczołom