Produkty

Ogród inspirowany literaturą

Ogród inspirowany literaturą

Z opisami i symboliką ogrodu spotykamy się w literaturze bardzo często. Warto prześledzić ten motyw, aby poszukać inspiracji i wizji, która jest nam najbliższa. Oto niektóre z obrazów ogrodu stworzone w literaturze.

Ogród – raj

To typ ogrodu dający nam samowystarczalność, możliwość korzystania z bardzo wielu owoców i płodów zapewniających dostatni byt i wszechstronny rozwój. Stworzenie takiego ogrodu to z pewnością zadanie dla osób szczególnie ambitnych. Opis rajskiego ogrodu znajdujemy w Biblii, w Księdze Rodzaju. To przede wszystkim ogród rozkoszy i dostatku zamieszkały przez naszych pierwszych praprzodków. Jednocześnie jest symbolem bezgrzesznego prabytu ludzkości oraz piękna, smaku, żywotności, a także mądrości i wiedzy.

Ogród człowieka poczciwego

To typ ogrodu poprawiający gospodarzom samopoczucie, dający naturalną motywację i radość z dokonań. W renesansowym traktacie „Żywot człowieka poczciwego” Mikołaj Rej przedstawia ogród jako symbol prostego, szczęśliwego życia. W takim ogrodzie chodzi głównie o kontakt z naturą i czerpanie z niej zarówno pokory, jak i doczesnych korzyści. Ogród stanowi nieodłączną część dobrego gospodarstwa, jest źródłem przyjemności, a także pożytków. Zajęcia w ogrodzie to „poczciwa” służba, wymuszająca pracowitość i pobożność. Szczepienie drzewek, hodowla winorośli, dbałość o rozrost i płodność roślin – oto nieodzowne elementy godnego życia.

Nieplewiony ogród

Inspiracją twórców był zarówno ogród wypielęgnowany, jak i dziki. Miłośnicy lekko zapuszczonych ogrodów zawsze mogą powołać się na inspirujący zbiór fraszek barokowego twórcy Wacława Potockiego „Ogród nie plewiony”. Autor wskazuje na ogrodową różnorodność i nieuporządkowanie, ceni naturalne, dzikie piękno ogrodu. W takim przybytku natury mogą współegzystować różne rośliny - bardziej i mniej chciane. Jeśli więc lubimy dzikość i naturalne współistnienie roślin, możemy pozostawić ogród samemu sobie i podziwiać efekty.

Ogród szlachecki

Ogród staje się zarówno tłem, jak i istotnym elementem rodzimego krajobrazu w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Autor chętnie ukazuje bogactwo i baśniowość rodzimej flory i fauny, widząc w niej istotny element naszej kultury. Już na wstępie poznajemy Zosię w otoczeniu dorodnego, szczegółowo opisanego ogródka. W II księdze „Pana Tadeusza” znajdujemy opis ogrodu warzywnego z opisem grządek warzyw. Dorodne warzywa są animizowane, np. bób, kapusta czy marchew pełzną, wybałuszają na siebie oczy, pokazują brzuchy, świecą łysiną i roztaczają zielone warkocze. Tłem zalotów Hrabiego staje się miejsce wśród ogórków w sadzie, a Telimena na łonie natury musi zmagać się z niesfornymi mrówkami.

Przedziwny ogród

Leopold Staff w „Przedziwnym ogrodzie” tworzy fantazyjną wizję. Świat ogrodu jest niezwykle prosty, tak jak proste powinno być życie ludzi. Natura powinna uczyć nas rozumnego życia, dobroci i łagodności – to przesłanie Staffa powinno zainspirować ogrodowych marzycieli. To kraina pełna szczęścia, marzeń, ale i rajskich dziwności, gdzie żyją kwiaty i dzieci. Róże kwitną cały rok, a ze snu budzą ptaki.

Trzeba uprawiać własny ogródek

Voltaire w powiastce filozoficznej, czyli „Kandydzie” uprawę ogrodu traktuje jako remedium na wszelkie troski. Dotyczy to zarówno interpretacji dosłownej, jak i przenośnej.  Ogród oznacza tu zajęcie się sprawami, na które mamy realny wpływ – jest to sposób na osiągnięcie szczęścia i harmonii.

Pamiętajmy o ogrodach

Jonasz Kofta w piosence „Pamiętajcie o ogrodach” doradza nam ucieczkę od betonowej rzeczywistości, zanieczyszczonych rzek i uciążliwości cywilizacji na łono przyrody. Bo to właśnie w ogrodzie znajdziemy ukojenie, piękno, okazję do refleksji oraz powrót do natury i istoty  człowieczeństwa. 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jaką trawę wybrać do naszego ogrodu?

Jaką trawę wybrać do naszego ogrodu?
Zieloną przestrzeń naszego ogrodu na największej powierzchni pokrywa trawa. Od naszych starań zależy, jak tego rodzaju tło, na którym odpoczywamy i po...
Czytaj więcej

Rodzaje trawy – które wybrać na trawnik?

Rodzaje trawy – które wybrać na trawnik?
Piękny zielony trawnik to marzenie każdego właściciela kawałka ziemi. By wybrać ten najbardziej odpowiedni, musisz przede wszystkim zwrócić uwa...
Czytaj więcej

Na co przeznaczyć teren przy domu?

Na co przeznaczyć teren przy domu?
Budując dom, warto uwzględnić w planach pozostawienie chociażby niewielkiego kawałka wolnej ziemi. Zaledwie kilka metrów kwadratowych, odpowiednio zag...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogród inspirowany literaturą