Produkty

Ogród w holenderskim stylu

Ogród w holenderskim stylu

Chcąc stworzyć w swoim ogrodzie styl pełen gracji i elegancji połączonej z prostotą, warto przemyśleć czerpanie z holenderskiego stylu urządzania ogrodów. Czym się charakteryzuje i co warto o nim wiedzieć?

zwarty ogródHistoria holenderskiego stylu urządzania ogrodów

Holenderski styl w tworzeniu ogrodów powstał około XV wieku. Zaczął się rozwijać równolegle ze stylami francuskim, angielskim, chińskim czy japońskim. Holendrzy przyjęli wiele założeń pokrewnych stylowi francuskiemu, na nim też najbardziej się wzorowali. Styl ten wciąż jest popularny, choć dość rzadki.

Podstawowe cechy holenderskiego ogrodu

Mimo podobieństw do ogrodów francuskich, specyficzne holenderskie ukształtowanie terenu wymusiło wprowadzenie szeregu zmian. Dotyczy to szczególnie zagadnienia skali ogrodów – holenderskie ogrody wyróżniają się tym, że są zwarte i skoncentrowane – w odróżnieniu od rozległych, francuskich terenów i projektów.

Niezależnie od wielkości, w stylu holenderskim ogród jest zawsze podzielony na kilka mniejszych stref. Każda z nich ma do spełnienia inne funkcje, np. jedna część pełni rolę rekreacyjną, inna stanowi podłoże pod nasadzenia kwiatowe, inna pod trawy i krzewy, kolejna służy jako teren dla ptactwa.

Cechami wyróżniającymi holenderskie ogrody są:

- bogate obsadzenie terenu ogrodu,

- efektywne, ale i efektowne wykorzystanie całej przestrzeni,

- najczęściej formalna i symetryczna konstrukcja ogrodu,

- liczne nasadzenia kwiatowe, w tym szczególnie tulipanami,

- tworzenie rzeźb, posągów i innych kompozycji ze specjalnie strzyżonych krzewów,

- dominacja żywopłotów, obwódek czy ekranów formowanych z krzewów i innych roślin,

- stosowanie niezbyt licznych ozdób, jedynie z marmuru lub dekoracji wodnych,

- skupianie uwagi na całym ogrodzie, a nie na jego wyróżniających się elementach (rzeźbach, skałach, czy małej architekturze).

Bogaty styl holenderski

Holendrzy znani są z zamiłowania do bogatych wnętrz, unikatowych kolekcji antyków, pięknych ogrodów i fontann. Jeśli podzielamy ich gust, może okazać się, że najbardziej będzie nam odpowiadał bajeczny i esencjonalny holenderski ogród. Holenderskie dawne fontanny, rzeźby czy bramy malowane były na złoto, co miało symbolizować majętność i przepych panujący w kraju. Choć z drugiej strony znane są powszechnie ograniczenia zasobności holenderskich źródeł wody czy niedostatki powierzchni uprawnych.

Holenderski minimalizm

W holenderskich ogrodach, z uwagi na ograniczone miejsce, wyeliminowano większe gatunki drzew – do upraw pozostają tam jedynie gatunki karłowate. Częstą ozdobę ogrodów stanowią fontanny. Dzielenie ogrodu na strefy nierzadko dokonywane jest poprzez kanały wodne. Jednakże wszelkie urządzenia i ozdoby wodne są w ogrodach holenderskich stosunkowo niewielkie i funkcjonujące przy niskim ciśnieniu wody (co wynika z oszczędności).

Ciekawe holenderskie pomysły

holenderski ogródW stylowych holenderskich ogrodach istotny staje się sposób zasadzania różnorodnych gatunków roślin, stopniowo kwitnących, dających ciekawe efekty przez cały rok. Zachwyca w nich ogromne bogactwo kwiatów wiosną i latem, a także dojrzałe i różnorodne kolory jesienią. Niemal o każdej porze roku ogrodowi przydają lekkości stylowe trawy ozdobne. Charakterystyczne są także tunele grabowe. Nawet zimą ośnieżone stożki uformowane z cisów czy bukszpanowe kule tworzą interesujące kompozycje. Wygląd holenderskich ogrodów imponujący jest szczególnie z góry, skąd można podziwiać regularne wzory, ciekawe kształty klombów, roślinnych rzeźb czy żywopłotów.

Słynne źródła holenderskich inspiracji

Do tej pory ogromną sławą cieszą się holenderscy projektanci ogrodów. Jednym z najbardziej obecnie znanych jest Piet Oudolf. Zasłynął jako projektant m. in. Ogrodów Pamięci Ofiar World Trade Center w Nowym Jorku oraz wielu innych parków na całym świecie. W Holandii (w Hummelo) prowadzi wraz z żoną szkółkę roślin i pielęgnuje swój przydomowy, zabytkowy ogród.

Przykład barokowego ogrodu holenderskiego, możemy naocznie podziwiać (i czerpać z niego inspiracje) w Het Loo w Apeldoorn w sercu Holandii. W1984 roku zlokalizowany tam dawny pałac królewski, po gruntownej renowacji, został wraz z pięknym ogrodem otwarty dla szerokiej publiczności.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak założyć trawnik z rolki?

Jak założyć trawnik z rolki?
Soczyście zielona trawa przy posesji pięknie dopełnia aranżację otoczenia. Zasiej ją jesienią lub wiosną, a jeśli nie chcesz czekać, aż nasiona wykieł...
Czytaj więcej

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne
Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku – rośliny budzą się z zimowego snu, wydając kolejno nowe liście, a także kwiaty. Krajobraz staje się...
Czytaj więcej

Kratki trawnikowe – charakterystyka

Kratki trawnikowe – charakterystyka
Kratki trawnikowe stanowią rozwiązanie bardzo ekologiczne, estetyczne oraz mające wiele zastosowań. Do czego służą i co warto o nich wiedzieć?
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogród w holenderskim stylu