Produkty

Ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim

Styl angielski przynajmniej w aranżacji ogrodów charakteryzuje się dużą różnorodnością oraz bogactwem form. Krajobrazy powstałe w nawiązaniu do tego stylu tylko na pozór są dzikie i nieokiełznane. W rzeczywistości ich tworzenie wymaga dużego nakładu sił i systematyczności w pielęgnacji. Jakie elementy powinny pojawić się w typowym ogrodzie rodem z Anglii? Trochę romantyczne, nieco dzikie, a także układające się w geometryczne formy.

kamienne wazony rzeźbyW ogrodach angielskich od zawsze można było odnaleźć sztuczne ruiny, gęsto posadzone kwiaty oraz parki krajobrazowe. Do dziś kojarzymy sceny z filmów, gdzie angielski klimat ogrodów przedstawiany był za pomocą równo przystrzyżonych żywopłotów układających się w labirynty.

Ogród angielski to ciekawa mieszanka stylu formalnego i swobodnego. Dużo tutaj asymetrii, swobody i nieregularnych elementów stylizowanych na naturalny krajobraz w połączeniu ze wspomnianymi już żywopłotami oraz kolorowymi rabatami.

Pierwsza odsłona – swoboda kontrolowana

Tutaj ważne miejsce zajmuje bujna roślinność w postaci winorośli i pnączy wijących się dookoła drzew, w okolicy ścieżek oraz na murach. Nie brakuje tutaj także rozłożystych drzew, kwitnących róż i krzewów. Bardzo charakterystycznym elementem takiego ogrodu są niewielkiej wysokości murki, które są porośnięte niskimi roślinami.

Druga odsłona – ideał formy i stylu

Równiutki dywan trawy, na którym nigdy nie pojawiają się suche źdźbła oraz prześwity ziemi, a także skomplikowane kompozycje roślinne zaplanowane do najdrobniejszego szczegółu.

Ogrody angielskie najlepiej prezentują się na terenach podmiejskich, gdzie pozostają otwarte na łąki oraz lasy.

Jakich materiałów najczęściej używa się w aranżacji ogrodów angielskich? Przede wszystkim drewna, żwiru, cegły i kamienia. Brzmi to o tyle dobrze, że każdy z nich bez problemu znajdziemy w swojej okolicy.żywopłot

Jaka roślinność? Przede wszystkim taka, która uderza do nas mnogością barw. Kwiaty i krzewy powinny cieszyć nas swoimi bujnymi kwiatami od wczesnej wiosny nawet do zimy.

Najczęściej spotykanymi barwami w ogrodach tego stylu to: róż, fiolet, błękit, biel, czerwień, można jednak puścić wodze fantazji i dodać również inne intensywne kolory.

W ogrodzie angielskim nie może zabraknąć róż – zarówno na rabatach, jak i rozpiętych na ścianach czy altanach, hortensji oraz lawendy, różaneczników i azalii. Całość  uzupełnijmy roślinami cebulowymi (tulipanami, narcyzami, liliami, czosnkami ozdobnymi) oraz kępami ozdobnych traw.

Wreszcie możemy także skomponować przydomowy ogródek ziołowy. Nie musi być on dużych rozmiarów. Nawet niewielki, ale ogrodzony bukszpanem będzie stanowił ciekawy element dekoracyjny i funkcjonalny zarazem.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Żywopłot z grabu – sadzenie, formowanie, pielęgnacja

Żywopłot z grabu – sadzenie, formowanie, pielęgnacja
Żywopłot spełnia w ogrodzie wiele funkcji, od czysto użytkowych po dekoracyjne. Jeśli wybierzemy do jego zasadzenia graby, drzewa te – odpowiednio zas...
Czytaj więcej

Jak przycinać i formować żywopłot?

Jak przycinać i formować żywopłot?
Starannie utrzymany żywopłot jest piękną ozdobą i niezwykle wytrzymałym ogrodzeniem, które chroni nas przed kurzem, słońcem, hałasem, wizytą niepowoła...
Czytaj więcej

Żywopłot w ogrodzie – jak go zakładać?

Żywopłot w ogrodzie – jak go zakładać?
Osłaniają przed wiatrem, promieniami słonecznymi i hałasem – żywopłoty cieszą się niesłabnącą popularnością. Te naturalne ścianki chronią nasz o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogród w stylu angielskim