Produkty

Jak zaprojektować ogród w stylu angielskim?

Jak zaprojektować ogród w stylu angielskim?

Ogrody angielskie charakteryzują się swobodą kompozycji przy zachowaniu funkcjonalności i schludności. Jak zaprojektować ogród w stylu angielskim? Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie są jego cechy charakterystyczne i co powinno się w nim znaleźć.

Przejdź do następnych akapitów:

Większość ogrodów czerpie inspiracje z różnych części świata, dzięki czemu nie wymagają one tak dużego zaangażowania. Zaprojektowanie i urządzenie ogrodu w konkretnym stylu wymaga wiedzy i konsekwencji. Ze względu na kompozycję wyróżniamy, poza stylem angielskim, ogrody w typie japońskim, francuskim, wiejskim, rustykalnym czy eleganckim. Każdy z nich ma cechy, którymi się wyróżnia. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce ogrodów w stylu angielskim.

Ogród angielski – cechy charakterystyczne

Chociaż według danych historycznych ogrody w stylu angielskim powstawały już od czasów średniowiecza, ich popularność rozwinęła się w XVIII wieku. To efekt przesytu rygorystycznymi wymaganiami ogrodów barokowych, charakterystycznych dla wyższych sfer. Do głosu doszli zwolennicy naturalnego krajobrazu, w którym przyroda oddziałuje na wszystkie zmysły człowieka.

Ogród w stylu angielskim jest dla osób, które niezbyt komfortowo czują się wśród równo przyciętych krzewów czy symetrycznie posadzonych kwiatów. To idealna propozycja dla osób czerpiących radość z bliskości z naturą, romantycznych i potrzebujących poczucia wolności. 

Czym wyróżniają się ogrody w stylu angielskim? Przede wszystkim czerpią inspirację z natury. Zamiast równych rabatek w ogrodzie angielskim znajdziesz nieregularne grupy roślin, jednak Twoją uwagę powinien zwrócić wypielęgnowany trawnik i formowane żywopłoty. To odróżnia styl angielski od wiejskiego, który w tym obszarze pozwala roślinności na większą swobodę. Stylizacja ogrodu angielskiego dopuszcza nierówności terenu, wykorzystuje również naturalne lub stylizowane na naturalne zbiorniki wodne. W ogrodach angielskich wykorzystuje się naturalne materiały dekoracyjne – drewno, kamień oraz cegłę rozbiórkową. 

ogrod-w-stylu-angielskim

Ogród angielski – rośliny

Pierwotnie w angielskich ogrodach siano i sadzono warzywa oraz zioła. Z biegiem czasu zaczęły wypierać je kwiaty i krzewy o zdolnościach do bujnego rozrastania się i miękkich formach. Roślinność utrzymana jest w stonowanych, pastelowych barwach, a kolor i kształt mają kojarzyć się z łagodnością i romantycznym usposobieniem. 

Gatunki kwiatów i krzewów dobierane do ogrodu w stylu angielskim mają za zadanie tworzyć złożone, piętrowe kompozycje. Sadzi się je według zasady – niskie rośliny z przodu, wyższe z tyłu. Nie zapomnij również o posadzeniu roślin zimozielonych, dzięki którym ogród zyska drugie życie również zimą. 

Jakie rośliny są obowiązkowe w ogrodzie angielskim? Przede wszystkim byliny, które tworzą zielone poduszki pomiędzy innymi roślinami. Byliny nie tylko bardzo ładnie wyglądają, ale są również praktyczne, ponieważ uniemożliwiają rozrastanie się chwastów. Byliny poza okresem kwitnienia są zielone, chociaż można również posadzić odmiany o kolorowych liściach. W okresie kwitnienia „poduchy” ożywają różnymi barwami. Warto urozmaicić ogród, sadząc byliny kwitnące wiosną (np. żagwiny, ubiorki) oraz latem (np. rozchodniki, karłowe dzwonki).

W niższym piętrze roślinności nie może zabraknąć również kwiatów. W ogrodach angielskich wiosną zakwitają między innymi konwalie, bratki, fiołki, krokusy czy tulipany. Warto również sięgnąć do tradycji i posadzić w ogrodzie zioła. Będą one pełnić funkcję zarówno dekoracyjną, jak i przydadzą się w domowej kuchni. Tymianek, rumianek, szałwia czy mięta świetnie skomponują się z resztą roślin, gości zachwycą zapachem, ale są również bardzo praktyczne – odstraszają z ogrodu szkodniki. 

Niewątpliwym znakiem rozpoznawczym angielskich ogrodów są róże! W ogrodach uprawiane są one od ponad 5 tysięcy lat i szacuje się, że jest na świecie około 20 tysięcy odmian szlachetnych i 200 dzikich gatunków tych kwiatów. Komponując roślinność do ogrodu w stylu angielskim, możesz wykorzystać zarówno krzewy wielokwiatowe o dużych kwiatach na pojedynczej łodydze, jak i niezbyt wysokie, ale rozłożyste róże rabatowe. Jedną z nowszych odmian jest tzw. róża angielska. Cechuje się ona pełnymi, mocno pachnącymi kwiatami o pastelowych barwach. 

Ogród w stylu angielskim to obowiązkowo również rośliny pnące, stanowiące wyższe piętro kompozycji. Styl ogrodu angielskiego zobowiązuje do stworzenia w nim tyczek, pergoli, a nawet altany, po których będą mogły się piąć do góry róże pnące w towarzystwie powojnika, wiciokrzewu czy winorośli.

Ogród w stylu angielskim – wybór mebli

Jak już wspomnieliśmy, w angielskich ogrodach nigdy nie brakowało tzw. małej architektury. Zwróć jednak uwagę, że nie tylko tyczki czy pergole stanowią tu bazę dla roślinności. Pnące gatunki krzewów i kwiatów obrastają również altany, murki czy ławki. 

Ogrodowa architektura oraz meble mają stanowić tutaj tło dla roślinności. W angielskim ogrodzie nie może zabraknąć mebli utrzymanych w romantycznym stylu. Możesz wybrać klasyczne drewno lub meble stylizowane na zabytkowe, czyli celowo postarzane. Z zielenią i kolorami kwiatów pięknie będą się komponować również meble żeliwne, np. białe o fantazyjnie giętych elementach dekoracyjnych. 

ogrod-w-stylu-angielskim

Projektowanie ogrodu angielskiego – wskazówki

Jeśli jesteś typem romantyka, który lubi usiąść z książką na ławeczce wśród kwiatów i krzewów pnących się swobodnie, to ogród w stylu angielskim jest właśnie dla Ciebie. Niech Cię jednak nie zwiedzie jego pozorna dzikość. Wybór roślin, ich nasadzenie, a następnie pielęgnacja odgrywa tutaj kluczową rolę. 

Kwiaty i krzewy w ogrodzie angielskim mają sprawiać wrażenie, że pozwalasz im żyć swoim życiem. Dobieraj je w nieregularne, piętrowe rabaty. Pomiędzy byliny postaw duże, zdobione donice lub wykorzystaj cegły, aby stworzyć „ruiny”. Pamiętaj, że kompozycja ogrodu angielskiego opiera się na nieregularności. Dotyczy to zarówno nasadzeń, jak i krzywizn ścieżek. Dróżki w Twoim ogrodzie mają budzić ciekawość i ekscytację, że poprowadzą do romantycznego miejsca. 

Twój ogród ma pobudzać wszystkie zmysły – nie tylko wzrok, ale i węch, dotyk czy słuch. Jeśli w Twoim ogrodzie rosną drzewa – pozostaw je. Będą stanowiły najwyższe piętro roślinności, a jednocześnie stworzą aurę tajemniczości i będą mogły stać się domem dla ptaków.

Chociaż ogród w stylu angielskim sprawia wrażenie dzikości, zwróć uwagę na trawnik. Mimo iż przecinają go nieregularne ścieżki czy nasadzenia, jest on równo przystrzyżony i bardzo zadbany.

Chcąc zachować całokształt ogrodu angielskiego, pamiętaj również o kolorystyce. Najczęściej sadzi się rośliny w barwach bieli, fioletu, błękitu i różu, ale nie jest to konieczność. Aby zachować romantyczny charakter ogrodu postaw na kolory pastelowe i unikaj pstrokacizny. 

Jesteśmy pewni, że styl angielski da się stworzyć nie tylko w dużych ogrodach, ale i małych, przydomowych ogródkach. Powodzenia!

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja
Zazwyczaj nasz ogród jest zaplanowany tak, aby zdobił nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Kiedy jednak zbliża się zimniejszy sezon, w którym...
Czytaj więcej

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
Uprawa roślin w donicach cieszy się dużą popularnością – możliwość tę doceniają przede wszystkim posiadacze balkonów i tarasów, którzy pragną otoczyć ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zaprojektować ogród w stylu angielskim?