Produkty

Pielęgnacja i uprawa narcyzów

Pielęgnacja i uprawa narcyzów

Narcyzy to nieodłączna cześć wielkanocnych i wiosennych dekoracji oraz kompozycji na stołach. Sprawdzają się także jako kolorowy akcent na jeszcze nieco szarej – ze względu na wczesny okres –rabacie. Co warto wiedzieć o potocznie nazywanych żonkilami roślinach?

narcyzyWiosenne, żółte akcenty w ogrodzie

Narcyzy to bardzo często spotykane rośliny cebulowe, które należą do rodziny amarylkowatych. W zależności od odmiany mogą osiągać różne wielkości, od ok. 10 cm do 60 cm. Łodyga jest zielona, sztywna. Liście natomiast długie, równowąskie, ale utrzymują się krótko, zwykle ok. miesiąca.

Nie będzie niespodzianką informacja, iż to kwiatostany są główną dekoracją tej rośliny – składają się na nie okazałe kwiaty z sześcioma płatkami i barwną wywiniętą rurką nazywaną przykoronkiem. Ich kolory to nie tylko żółć, ale także i biel, pomarańcz, czerwień czy róż. Kwitnienie przypada głównie na okres marzec-maj, zdarzają się jednak odmiany dające kwiaty i w czerwcu.

Narcyzy wykorzystywane są do kompozycji i bukietów jako kwiat cięty. Należy jednak pamiętać, że wydzielają one substancję powodującą więdniecie innych kwitnących roślin. Warto przed włożeniem całego bukietu do wazonu najpierw umieścić w nim tylko narcyzy i odczekać dzień, by następnie wylać wodę. Dopiero po wlaniu nowej wody możemy uzupełnić dekorację innymi kwiatami. Najbezpieczniej jednak będzie, gdy w wazonie narcyzy pojawią się samodzielnie. Żonkile świetnie sprawdzają się także na rabatach, w skupiskach roślin. narcyzy castorama

Uprawa narcyzów

Narcyzy nie są szczególnie trudne w uprawie. Co ważne, możemy je zostawić w ziemi po kwietniu i bez podlewania zapewnić im okres spoczynku. Jednak co ok. 4 lata warto wykopać cebule, bo kwiaty stają się coraz drobniejsze. Pozostawione w ziemi nadal będą jednak dekoracją ogrodu, nawet przez całą dekadę.

Narcyzy lubią miejsca słoneczne, ewentualnie stanowiska w półcieniu. Dobrze, aby gleba była żyzna, przepuszczana, lekko kwaśna lub o odczynie obojętnym. Znoszą okresową suszę, ale zdecydowanie wolą nieco wilgotniejsze podłoże.

Uprawę tych kwiatów zaczynamy jesienią, gdy we wrześniu lub październiku umieszczamy cebule w ziemi. Głębokość dołka w glebie powinna wynosić ok. 10-15 cm w zależności od wielkości cebuli. Następnie po kwitnieniu wykopujemy je – robimy to zwykle latem, w lipcu. Oczyszczamy cebule i przechowujemy do kolejnego wkopania w przewiewnym pomieszczeniu.

W pielęgnacji narcyzów ważne jest ich regularne i dość obfite podlewanie. Co jakiś czas możemy je także nawieźć, np. kompostem. Kwiaty te rozmnażamy poprzez oddzielenie cebul przybyszowych od cebuli matecznej.

 

Data publikacji: 20.07.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje
Kwiaty wieloletnie są piękną dekoracją ogrodu na wiele sezonów. Musisz im zapewnić najlepsze warunki, aby mogły przez te lata cieszyć Twoje oko...
Czytaj więcej

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?
Lato to pora roku, w której słońce nieustannie świeci na niebie. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się przy takiej pogodzie. Które wykształ...
Czytaj więcej

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne
Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają niezwykle ważną funkcję w ekosystemie – chociażby dlatego warto zasadzić w ogrodzie rośliny...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pielęgnacja i uprawa narcyzów