Produkty

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Rośliny doniczkowe, którymi zdobimy wnętrza naszych domów, mieszkań i biur, również reagują na zmiany pór roku. Pomimo tego, że są one całkowicie i zawsze chronione przed warunkami atmosferycznymi, mogą źle znosić warunki, które panują w naszych pokojach w czasie zimy. Jak zadbać o nie w tym okresie?

pielęgnacja roślin zimąRośliny pokojowe – lubią ciepło czy nie?

Zima to okres, w którym większość roślin naturalnie przerywa swą wegetację – wynika to z faktu, że spada temperatura i zmienia się poziom wilgotności, a światło jest im dostarczane tylko przez kilka godzin na dobę. Kwiaty, które przechowujemy wewnątrz budynków, również odczuwają to, że na zewnątrz zmieniają się warunki atmosferyczne. Przede wszystkim jednak mają na nie wpływ nasze własne kaloryfery. Ogrzewanie często wysusza powietrze, a także sprawia, że dla niektórych roślin jest po prostu za ciepło.

Jakie rośliny doniczkowe zdobią nasze wnętrza i jak je pielęgnować zimą?

Z reguły lubujemy się w uprawianiu tych okazów flory, które nie mogą być hodowane na zewnątrz. Dzięki przechowywaniu ich w domu zapewniamy im odpowiednie warunki. Są to zazwyczaj rośliny egzotyczne – palmy, sukulenty, a także takie, które w naturze porastają ciepłe i wilgotne rejony świata. Zdecydowana większość pięknych okazów doniczkowych potrzebuje odpowiedniej wilgotności powietrza, dlatego należy je zraszać, szczególnie zimą, kiedy powietrze robi się znacznie bardziej suche – izolujemy się wtedy od warunków zewnętrznych, a w domu działają grzejniki lub pali się w kominku.

Rośliny, które w warunkach naturalnych są przystosowane do tego, że po okresie wegetacji przychodzi okres spoczynku i robi się chłodniej, powinny być ustawione w takich miejscach naszego domu, gdzie nie jest zbyt gorąco.

 Zimowit Agrecol Forte 0,75 lPodlewanie roślin zimą

Również podlewanie, które przecież jest jednym z najważniejszych czynników pielęgnacyjnych, ulega zmianie wraz z porą roku. Latem rośliny muszą być częściej podlewane, zimą zaś niektóre z rodzajów podlewa się nawet raz na 2 czy 3 tygodnie. Jednak te okazy, które nie mają szansy być przechowywane w warunkach bardziej zbliżonych do naturalnych i są narażone na suche i bardzo ciepłe powietrze przez całą dobę, muszą być częściej podlewane, a także obficie zraszane. Dobrym rozwiązaniem jest nawilżanie powietrza specjalnym urządzeniem.

Doświetlanie i nawożenie roślin doniczkowych

Niektóre okazy będą marniały ze względu na zbyt małą ilość światła. Należy je wtedy sztucznie naświetlać specjalnymi lampami, ale można stosować również zwykłe świetlówki kompaktowe – rośliny przyswajają bowiem światło ultrafioletowe. Zimą nasze kwiaty zazwyczaj nie powinny być nawożone, a przynajmniej nie tak często jak wiosną i w okresie ich wzrostu, jednak niektóre gatunki potrzebują specjalnego odżywienia – można sięgnąć po specjalne nawozy zimowe, bogate w potas i fosfor.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak przesadzać storczyki

Jak przesadzać storczyki
Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów domowych. Otrzymujemy je z różnych okazji, a jednak nie zawsze możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem i...
Czytaj więcej

Przyspieszamy kiełkowanie nasion

Przyspieszamy kiełkowanie nasion
Już niedługo zaczniemy przygotowywać pierwsze rozsady warzyw i roślin ozdobnych. Do skrzynek i innych pojemników wysiejemy nasiona, które w późniejszy...
Czytaj więcej

Czym jest ogród deszczowy?

Czym jest ogród deszczowy?
Ogród deszczowy to nietypowy rodzaj terenu zielonego – może zajmować jedynie część naszej działki i przypominać rabatę kwiatową. Poza funkcją oz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą