Produkty

Przygotowanie róż oraz hortensji na nadejście zimy

Przygotowanie róż oraz hortensji na nadejście zimy

Hortensje oraz róże to kwiaty, które nieszczególnie lubią mróz. Przymrozki, których doświadczają przez kilka miesięcy w ciągu roku, skutecznie niszczą ich system korzeniowy. Roślina, która nie zostanie odpowiednio przygotowana do sezonu jesienno-zimowego, z pewnością nie przetrwa do wiosny.

hortensja w zimiePierwsze jesienne chłody mamy już za sobą, to zatem najlepszy czas na to, żeby już teraz pomyśleć o hortensjach i różach, które wnoszą do naszego ogrodu tak wiele koloru. Jedne i drugie wymagają odpowiedniego traktowania w niesprzyjającym okresie zimy. Tylko szczególna opieka sprawi, że będą one mogły pięknie rozkwitnąć w kolejnym sezonie.

O szkodliwym działaniu mrozu często nie mamy pojęcia. Tymczasem zimno może mieć różne nieprzyjemne skutki: może powodować wysychanie korzeni roślin, całkowite albo częściowe wymarznięcie krzewu lub pękanie łodyg. Co zrobić aby uniknąć tak czarnego scenariusza? Oto pakiet bardzo przydatnych porad.

Krok 1: Róża

Gdyby tylko było to możliwe, wystarczyłoby po prostu wybierać tylko te odmiany róż, które są odporne na działanie zimna. W naszej strefie klimatycznej taka czynność jest oczywiście wykluczona.

Mając zatem do dyspozycji tylko te okazy, które zimy nie lubią, pomóżmy im przetrwać ten trudny dla nich okres. Rozpoczynamy od bardzo ważnej czynności – nawożenia. Róże zimą powinny być w stanie spoczynku. To właśnie dlatego ostatnie nawożenie najlepiej przeprowadzić odpowiednio wcześnie przed nadejściem chłodniejszych dni. Ostatnią dawkę nawozu najlepiej dostarczyć w okolicach połowy sierpnia.

Nawożenie to nie wszystko. Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji róż będą przekwitnięte kwiaty, których nie usuwamy w okresie jesieni. Dlaczego? Roślina rozumie to bowiem jako mobilizację do wypuszczania nowych pędów, co nie pozwala jej na odpoczynek. Jeśli z kolei pozwolimy jej na samodzielne zawiązywanie owoców, szybko przejdzie w stan spoczynku.

Kolejnym aspektem jest okrycie róży. Podczas tej czynności popełniamy wiele błędów: albo okrywamy róże zbyt szybko, albo zbyt późno. Z okrywaniem najlepiej natomiast poczekać, aż mróz sam spowoduje zamarznięcie liści. Kiedy zaczną one w ten sposób opadać, możemy rozpocząć okrywanie. agrowłóknina

Alternatywą dla ochrony rośliny przy pomocy okrycia będzie kopczykowanie. Polega ono na usypaniu kopca ziemi oraz kompostu na wysokość około 30 cm od korzeni rośliny. Na kopiec układamy następnie gałęzie z drzewek iglastych lub suche liście.

Możemy też zastosować styropianowy daszek. Pamiętajmy jednak, aby był od dobrze wentylowany. Wystarczy w tym celu wykonać otwór u góry daszku.

Krok 2: Hortensja

Hortensja także lubi ciepło. Okrycie rośliny ma szczególne znaczenie dla jej kwitnienia w następnym roku. Głównie dlatego, że pędy kwiatostanowe tej rośliny znajdują się bardzo wysoko, na końcach pędów. Roślinę należy zatem szczelnie owinąć, np. agrowłókniną, a następnie zawiązać sznurem u jej podstawy. Krzew należy również podsypać ziemią ogrodową lub korą. Wtedy będziemy mieli pewność, że pędy nie przemarzną. Osłony hortensji należy zdjąć dopiero po majowych przymrozkach. 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli
Ola ma mały, odsłonięty balkon. Uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi. Marzy jej się duży i przestronny ogród z bujna roślinnością, lecz ...
Czytaj więcej

Jak wybudować i urządzić taras?

Jak wybudować i urządzić taras?
Taras jest częścią wspólną ogrodu i salonu – na nim koncentruje się życie rodzinne w miesiącach letnich, kiedy na świeżym powietrzu wspólnie spo...
Czytaj więcej

Wykorzystaj skrzynki w ogrodzie

Wykorzystaj skrzynki w ogrodzie
Zwykle sadzimy kwiaty w doniczkach. Jednak jeśli lubimy majsterkować, warto rozważyć możliwość uprawiania roślin w drewnianych skrzynkach z odzysku, p...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przygotowanie róż oraz hortensji na nadejście zimy