Kiedy zacząć osłaniać trawy?
Trawy ozdobne są narażone na niekorzystne spadki temperatury, które mogą doprowadzić do obumarcia roślin. Dzieje się tak, ponieważ wiele z gatunków nie jest przystosowanych do strefy klimatycznej, w której leży Polska. Mamy teraz szczególny klimat, lata są upalne, zimy mroźne, a na dodatek często bezśnieżne, co wpływa na rozwój traw. Często też świecące słońce ogrzewa roślinę, dając złudne wrażenie, iż nadchodzi wiosna, a to pobudza ją do wypuszczania nowych liści. Nocą natomiast następuje nagły spadek temperatury i liście łatwo przemarzają. Dlatego też, aby uniknąć sytuacji obumarcia traw, należy je osłaniać. Ochronę przed mrozem zaczynamy wprowadzać wraz z pojawieniem się przymrozków. Zwykle jest to listopad, ale tak naprawdę rok do roku nigdy nie jest podobny, więc musimy być czujni. Pamiętajmy także, aby nie zacząć osłaniać traw za wcześnie, w połączeniu z dość wysoką temperaturą w dzień i docierającymi do nich promieniami słonecznymi, możemy przegrzać roślinę.
Jak osłaniamy trawy?
Musimy zabezpieczyć część podziemną traw. W tym celu możemy wykorzystać korę sosnową, zrębki czy inny przepuszczalny materiał, którym obsypiemy podstawę traw. Możemy także użyć torfu lub wysypać grubą warstwę liści. Ochronimy glebę wokół rośliny, a co za tym idzie, zabezpieczymy korzenie przed nagłymi spadkami temperatury.
Niezwykle ważna jest także ochrona części nadziemnej traw ozdobnych. Na początek zbieramy długie liście i związujemy sznurkiem, tak aby się nie rozchodziły na boki, a na dodatek łatwiej utrzymywały temperaturę. Następnie owijamy całość słomą w postaci mat lub ochraniamy białą agrowłókniną. Jest to szczególnie ważne w przypadku wysokich traw. W takich osłonach zostawiamy rośliny aż do pojawienia się dodatnich temperatur. Zwróćmy jednak uwagę, by utrzymywała się na tym poziomie także w nocy.
Jakie trawy ozdobne warto osłaniać?
Niektóre trawy ozdobne są dość wytrzymałe na mróz i nie wymagają osłon w czasie zimy, np. miskant chiński w odmianie Africa. Inne jego odmiany jednak nie są już tak odporne i potrzebują ochrony w sezonie mrozów. Innymi gatunkami wrażliwymi na niską temperaturę są: bambusy, turzyca Buchanana, rozplenica wschodnia, rozplenica oścista, imperata cylindryczna, seslerie, trawa pampasowa (kortaderia pampasowa), ostnica, np. cieniutka, hakonechloa smukła.