Produkty

Przygotowanie traw ozdobnych do zimy

Przygotowanie traw ozdobnych do zimy

Wraz z nadchodzącymi chłodami należy przygotować do sezonu zimowego nasz ogród. Oprócz uprzątnięcia i zabrania z niego mebli ogrodowych musimy także zadbać o rośliny, szczególnie o te wyjątkowo wrażliwe. Są nimi także trawy ozdobne, które od paru lat są bardzo często wybierane do uprawy przez ogrodników.

liście do osłony trawKiedy zacząć osłaniać trawy?

Trawy ozdobne są narażone na niekorzystne spadki temperatury, które mogą doprowadzić do obumarcia roślin. Dzieje się tak, ponieważ wiele z gatunków nie jest przystosowanych do strefy klimatycznej, w której leży Polska. Mamy teraz szczególny klimat, lata są upalne, zimy mroźne, a na dodatek często bezśnieżne, co wpływa na rozwój traw. Często też świecące słońce ogrzewa roślinę, dając złudne wrażenie, iż nadchodzi wiosna, a to pobudza ją do wypuszczania nowych liści. Nocą natomiast następuje nagły spadek temperatury i liście łatwo przemarzają. Dlatego też, aby uniknąć sytuacji obumarcia traw, należy je osłaniać. Ochronę przed mrozem zaczynamy wprowadzać wraz z pojawieniem się przymrozków. Zwykle jest to listopad, ale tak naprawdę rok do roku nigdy nie jest podobny, więc musimy być czujni. Pamiętajmy także, aby nie zacząć osłaniać traw za wcześnie, w połączeniu z dość wysoką temperaturą w dzień i docierającymi do nich promieniami słonecznymi, możemy przegrzać roślinę.

Jak osłaniamy trawy?

Musimy zabezpieczyć część podziemną traw. W tym celu możemy wykorzystać korę sosnową, zrębki czy inny przepuszczalny materiał, którym obsypiemy podstawę traw. Możemy także użyć torfu lub wysypać grubą warstwę liści. Ochronimy glebę wokół rośliny, a co za tym idzie, zabezpieczymy korzenie przed nagłymi spadkami temperatury.

Niezwykle ważna jest także ochrona części nadziemnej traw ozdobnych. Na początek zbieramy długie liście i związujemy sznurkiem, tak aby się nie rozchodziły na boki, a na dodatek łatwiej utrzymywały temperaturę. Następnie owijamy całość słomą w postaci mat lub ochraniamy białą agrowłókniną. Jest to szczególnie ważne w przypadku wysokich traw. W takich osłonach zostawiamy rośliny aż do pojawienia się dodatnich temperatur. Zwróćmy jednak uwagę, by utrzymywała się na tym poziomie także w nocy.

Jakie trawy ozdobne warto osłaniać?kora sosnowa

Niektóre trawy ozdobne są dość wytrzymałe na mróz i nie wymagają osłon w czasie zimy, np. miskant chiński w odmianie Africa. Inne jego odmiany jednak nie są już tak odporne i potrzebują ochrony w sezonie mrozów. Innymi gatunkami wrażliwymi na niską temperaturę są: bambusy, turzyca Buchanana, rozplenica wschodnia, rozplenica oścista, imperata cylindryczna, seslerie, trawa pampasowa (kortaderia pampasowa), ostnica, np. cieniutka, hakonechloa smukła.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak założyć trawnik z rolki?

Jak założyć trawnik z rolki?
Soczyście zielona trawa przy posesji pięknie dopełnia aranżację otoczenia. Zasiej ją jesienią lub wiosną, a jeśli nie chcesz czekać, aż nasiona wykieł...
Czytaj więcej

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne
Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku – rośliny budzą się z zimowego snu, wydając kolejno nowe liście, a także kwiaty. Krajobraz staje się...
Czytaj więcej

Kratki trawnikowe – charakterystyka

Kratki trawnikowe – charakterystyka
Kratki trawnikowe stanowią rozwiązanie bardzo ekologiczne, estetyczne oraz mające wiele zastosowań. Do czego służą i co warto o nich wiedzieć?
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Przygotowanie traw ozdobnych do zimy