Produkty

Rodzaje cebul roślin

Rodzaje cebul roślin

Tulipany, hiacynty, szafirki, narcyzy, lilie – wszystkie te piękne rośliny łączy to, co znajduje się pod ziemią, czyli cebula. Warto zatem dowiedzieć się, jakie mamy rodzaje cebul, oraz jak i kiedy je sadzić.

Podział cebul

Cebula to po prostu zmodyfikowany pęd podziemny, który zbudowany jest z przekształconych liści, nazywanych łuskami, które pojawiają się na skróconej łodydze. Cebula gromadzi w sobie substancje zapasowe, z których korzysta roślina w okresach niesprzyjających, np. podczas przedłużających się okresów suszy.

Wśród roślin cebulowych wyróżniamy przede wszystkim jednoroczne i wieloletnie. Pierwsze z nich po pewnym czasie zamierają, a zamiast nich pojawiają się nowe, Cebulkazastępcze cebule przybyszowe. Drugie natomiast żyją kilka lat, każdego roku wytwarzając cebule przybyszowe.

Cebule możemy także podzielić pod względem budowy, wyglądu:

Łuskowe – gdy cebula ma tylko mięsiste łuski,

Tunikowe – gdy cebula ma suchą okrywę pełniącą funkcję ochronną.

Dodatkowy podział wyróżnia cebule zamknięte, gdzie łuski są jednoznacznie zrośnięte, lub o typie otwartym – w przypadku łusek zewnętrznych niecałkowicie otaczających łuski wewnętrzne. Przykładowo, popularne tulipany czy kosaćce mają cebule jednoroczne, tunikowe, zamknięte. Podobnie też narcyzy czy hiacynty, z tą różnica, że są wieloletnie. Szachownica cesarska ma natomiast cebulę wieloletnią, łuskową i otwartą.

Sadzenie cebul

CebuleCebule kupujemy w sklepach ogrodniczych, gdzie ich wybór jest przeogromny. Zawsze sprawdzajmy, czy zakupiony materiał jest zdrowy, pozbawiony niepokojących objawów chorób czy żerowania szkodników, bez narośli oraz dziwnych odbarwień. Po przywiezieniu cebul do domu uważajmy, by ich nie przesuszyć – jeżeli termin na to pozwala, najlepiej od razu je posadzić. Cebule roślin, które kwitną wiosną, sadzimy jesienią, natomiast te wydające kwiaty latem wsadzamy do gleby na wiosnę, zwykle wkładając cebulę na głębokość jej trzykrotnej wysokości. Przed zasadzeniem cebule możemy namoczyć w specjalnym grzybobójczym preparacie, ale nie jest to konieczny zabieg. Ich docelowym miejscem mogą być okrągłe lub prostokątne koszyki, które ułatwią pracę podczas wykopywania i układania cebul. Małe cebulki warto sadzić w grupach, by po wyjściu z ziemi ładnie się prezentowały. Uważajmy jednak na szkodniki czy gryzonie, np. norniki, węgorki czy karczowniki, które zaburzają rozwój roślin,. Aby im zapobiegać, warto sadzić w pobliżu cebul rośliny, których gryzonie nie lubią, przykładowo zioła takie jak mięta, rumianek, ale też gorczyca, gryka czy czosnek.

Data publikacji: 06.01.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Pierwsze wiosenne kwiaty – które warto hodować?

Pierwsze wiosenne kwiaty – które warto hodować?
Jakie kwiaty warto zasadzić w ogrodzie, by cieszyć się ich rozkwitem w pierwszych dniach wiosny? Oto rośliny, które przebiją się nawet przez śn...
Czytaj więcej

Wszystko o jesiennym sadzeniu kwiatów cebulowych

Wszystko o jesiennym sadzeniu kwiatów cebulowych
Wiele kwiatów kwitnących wczesną wiosną to rośliny cebulowe. Aby tuż po zimie mogły zachwycić nas swoją urodą, musimy umieścić ich cebulki w ziemi już...
Czytaj więcej

Rośliny kwitnące jesienią – przegląd

Rośliny kwitnące jesienią – przegląd
Jesień to okres, kiedy w ogrodzie wszystko zamiera, a kolorowe są jedynie niektóre liście – tak uważa wielu z nas, choć twierdzenie to nie jest zgodne...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje cebul roślin