- Azalia (Rhododendron), roślina z rodziny wrzosowatych, jest zbyt wrażliwa na niskie temperatury, by przetrwać w ogrodzie, za to w domu potrafi zimą ładnie kwitnąć. Jest bardzo dekoracyjna, może posiadać dużo drobnych kwiatów o różnych barwach, od białych poprzez różowe do czerwonych. Jest rośliną dość kapryśną i wymagającą. Nie lubi temperatury powyżej 15 stopni i suchego powietrza, za to uwielbia nawilżanie miękką wodą. W naturze azalia kwitnie wiosną, ale hodowcy przesterowali czas kwitnienia doniczkowej odmiany na okres zimowy.
- Cyklamen perski (Cyclamen), nazywany często, choć błędnie, fiołkiem alpejskim. Nie należy trzymać tej rośliny w ciepłych i suchych pomieszczeniach. Nie lubi ona nadmiaru, ale też i braku wody. Lubi półcień, nie znosi bezpośrednich promieni słońca. Najlepiej podlewać kwiat od spodu, żeby nie moczyć delikatnej bulwy rośliny. Pierwsze kwiaty cyklamenu perskiego pojawiają się już późną jesienią, a największy ich wysyp ma miejsce po nowym roku. Dostępne są rożne odmiany i kolory kwiatów: bywają białe, różowe, łososiowe, fioletowe lub czerwone. Niektóre z nich nawet pachną. Cyklameny mają ładne liście w marmurkowate wzory, a kwiaty bywają czasem postrzępione, dwubarwne lub miniaturowe. Im chłodniejsze pomieszczenie, tym cyklamen dłużej kwitnie. Najkorzystniejsza dla niego temperatura to 7 do 15 stopni.
- Gardenia (Gardenia jasminoides) posiada spore, kremowo-białe kwiaty o intensywnym zapachu, podobne do róży. Gardenie potrzebują do rozwoju i kwitnienia wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Najlepiej czują się w szklarniach. Lubią być zraszane odstaną, miękką wodą o pokojowej temperaturze. Gdy jest zbyt sucho, roślina gubi kwiaty. Warto wybierać gardenie o błyszczących zielonych liściach, z dużą ilością pąków kwiatowych. Kwitnie najczęściej pod koniec stycznia, ale w domowych warunkach potrafi chorować. Tylko doświadczonym ogrodnikom udaje się doprowadzić roślinę do ponownego kwitnienia.
- Saintpaulia (Saintpaulia) znana bardziej pod nazwą fiołek afrykański. Kwitnie przez cały rok, ma drobne, ciemnoniebieskie kwiaty, ale bywają także fioletowe, czerwone, białe czy różowe. Najnowsze odmiany są dwukolorowe lub z barwnymi obrzeżami płatków, miewają podwójne kwiaty albo też falbankowate płatki. Roślina dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, nie lubi zimna i przeciągów, w chłodzie szybko marnieje. Nie należy ustawiać jej blisko kaloryfera. Podlewanie powinno być ostrożne, umiarkowane. Nie powinno się fiołka afrykańskiego opryskiwać czy polewać wodą, bo łatwo zapada na chorobę grzybową (mączniaka).
- Kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera), zwany też grudnikiem (od nazwy miesiąca, w którym kwitnie) czy różą bożonarodzeniową. Pochodzi z Brazylii, rośnie tam w naturze na koronach drzew tropikalnych. Liście rośliny są spłaszczonymi łodygami, na końcu których pojawiają się kwiaty. Mają kolor różowy, czerwony, biały lub łososiowy. Należy do rodziny kaktusowatych, a o kwitnienie rośliny trzeba odpowiednio zadbać. Od sierpnia do października warto wystawić roślinę na zewnątrz, potrzebuje bowiem temperatury poniżej 15 stopni (najlepiej 8 do 10 stopni) i nie więcej niż 8 godzin światła słonecznego dziennie. Jest wówczas w okresie spoczynku przed grudniowym kwitnieniem. Kolejny, drugi w roku okres spoczynku, nastąpi po przekwitnięciu, gdy łodygowate liście stracą połysk (czyli luty/marzec). W okresie gdy widoczne są już pąki kwiatowe, obficie zraszamy i podlewamy bożonarodzeniowego kaktusa, ale uważamy, żeby nie zalać jego bryły korzeniowej.
- Kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana) – to małe roślinki obsypujące się drobnymi kwiatami w okresie od późnej jesieni aż do wiosny. Najpopularniejsze są kwiaty czerwone, pomarańczowe i różowe, choć wyhodowano już wiele innych barw. Roślina lubi temperaturę pokojową, ale woli miejsca chłodniejsze, z dala od grzejników i przeciągów. Nie powinno się jej za często podlewać, bo korzenie szybko zgniją, kiedy w doniczce wciąż będzie stała woda.
- Gwiazda betlejemska (Poinsettia) – jej kwiaty są małe i niepozorne, ale w okresie świąt roślina ta przybiera piękne czerwone barwy, podkreślając nastrój. Lubi ciepło (temperatura od 15 do 22 stopni), wilgotne podłoże i dość dobre oświetlenie. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni, żółknięcia i opadania liści. Poinsecja jest wrażliwa na zimno i przeciągi, powinno się ją więc osłaniać.
UWAGA! Gwiazda betlejemska należy do wilczomleczy, które są trujące. Mleczko zawarte w każdej z części rośliny może powodować podrażnienia skóry, jamy ustnej, uczulenia i zatrucia. Przy małych dzieciach czy zwierzętach w domu, trzeba zachować dużą ostrożność.