Produkty

Rośliny doniczkowe idealne na zimę

Rośliny doniczkowe idealne na zimę

Zima nie musi być okresem pozbawionym piękna kwitnących i świeżych roślin. Jeśli chcemy także w tym czasie ożywić nasze wnętrza i nadać im nieco wiosennego uroku, możemy wybrać kilka gatunków roślin doniczkowych, które właśnie zimą prezentują się najpiękniej.

azalia wielokwiatowa- Azalia (Rhododendron), roślina z rodziny wrzosowatych, jest zbyt wrażliwa na niskie temperatury, by przetrwać w ogrodzie, za to w domu potrafi zimą ładnie kwitnąć. Jest bardzo dekoracyjna, może posiadać dużo drobnych kwiatów o różnych barwach, od białych poprzez różowe do czerwonych. Jest rośliną dość kapryśną i wymagającą. Nie lubi temperatury powyżej 15 stopni i suchego powietrza, za to uwielbia nawilżanie miękką wodą. W naturze azalia kwitnie wiosną, ale hodowcy przesterowali czas kwitnienia doniczkowej odmiany na okres zimowy.

Cyklamen perski (Cyclamen), nazywany często, choć błędnie, fiołkiem alpejskim. Nie należy trzymać tej rośliny w ciepłych i suchych pomieszczeniach. Nie lubi ona nadmiaru, ale też i braku wody. Lubi półcień, nie znosi bezpośrednich promieni słońca. Najlepiej podlewać kwiat od spodu, żeby nie moczyć delikatnej bulwy rośliny. Pierwsze kwiaty cyklamenu perskiego pojawiają się już późną jesienią, a największy ich wysyp ma miejsce po nowym roku. Dostępne są rożne odmiany i kolory kwiatów: bywają białe, różowe, łososiowe, fioletowe lub czerwone. Niektóre z nich nawet pachną. Cyklameny mają ładne liście w marmurkowate wzory, a kwiaty bywają czasem postrzępione, dwubarwne lub miniaturowe. Im chłodniejsze pomieszczenie, tym cyklamen dłużej kwitnie. Najkorzystniejsza dla niego temperatura to 7 do 15 stopni.

Gardenia (Gardenia jasminoides) posiada spore, kremowo-białe kwiaty o intensywnym zapachu, podobne do róży. Gardenie potrzebują do rozwoju i kwitnienia wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Najlepiej czują się w szklarniach. Lubią być zraszane odstaną, miękką wodą o pokojowej temperaturze. Gdy jest zbyt sucho, roślina gubi kwiaty. Warto wybierać gardenie o błyszczących zielonych liściach, z dużą ilością pąków kwiatowych. Kwitnie najczęściej pod koniec stycznia, ale w domowych warunkach potrafi chorować. Tylko doświadczonym ogrodnikom udaje się doprowadzić roślinę do ponownego kwitnienia.

Saintpaulia (Saintpaulia) znana bardziej pod nazwą fiołek afrykański. Kwitnie przez cały rok, ma drobne, ciemnoniebieskie kwiaty, ale bywają także fioletowe, czerwone, białe czy różowe. Najnowsze odmiany są dwukolorowe lub z barwnymi obrzeżami płatków, miewają podwójne kwiaty albo też falbankowate płatki. Roślina dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, nie lubi zimna i przeciągów, w chłodzie szybko marnieje. Nie należy ustawiać jej blisko kaloryfera. Podlewanie powinno być ostrożne, umiarkowane. Nie powinno się fiołka afrykańskiego opryskiwać czy polewać wodą, bo łatwo zapada na chorobę grzybową (mączniaka).

gardeniaKaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera), zwany też grudnikiem (od nazwy miesiąca, w którym kwitnie) czy różą bożonarodzeniową. Pochodzi z Brazylii, rośnie tam w naturze na koronach drzew tropikalnych. Liście rośliny są spłaszczonymi łodygami, na końcu których pojawiają się kwiaty. Mają kolor różowy, czerwony, biały lub łososiowy. Należy do rodziny kaktusowatych, a o kwitnienie rośliny trzeba odpowiednio zadbać. Od sierpnia do października warto wystawić roślinę na zewnątrz, potrzebuje bowiem temperatury poniżej 15 stopni (najlepiej 8 do 10 stopni) i nie więcej niż 8 godzin światła słonecznego dziennie. Jest wówczas w okresie spoczynku przed grudniowym kwitnieniem. Kolejny, drugi w roku okres spoczynku, nastąpi po przekwitnięciu, gdy łodygowate liście stracą połysk (czyli luty/marzec). W okresie gdy widoczne są już pąki kwiatowe, obficie zraszamy i podlewamy bożonarodzeniowego kaktusa, ale uważamy, żeby nie zalać jego bryły korzeniowej.

Kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana) – to małe roślinki obsypujące się drobnymi kwiatami w okresie od późnej jesieni aż do wiosny. Najpopularniejsze są kwiaty czerwone, pomarańczowe i różowe, choć wyhodowano już wiele innych barw. Roślina lubi temperaturę pokojową, ale woli miejsca chłodniejsze, z dala od grzejników i przeciągów. Nie powinno się jej za często podlewać, bo korzenie szybko zgniją, kiedy w doniczce wciąż będzie stała woda.

- Gwiazda betlejemska (Poinsettia) – jej kwiaty są małe i niepozorne, ale w okresie świąt roślina ta przybiera piękne czerwone barwy, podkreślając nastrój. Lubi ciepło (temperatura od 15 do 22 stopni), wilgotne podłoże i dość dobre oświetlenie. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni, żółknięcia i opadania liści. Poinsecja jest wrażliwa na zimno i przeciągi, powinno się ją więc osłaniać.

UWAGA! Gwiazda betlejemska należy do wilczomleczy, które są trujące. Mleczko zawarte w każdej z części rośliny może powodować podrażnienia skóry, jamy ustnej, uczulenia i zatrucia. Przy małych dzieciach czy zwierzętach w domu, trzeba zachować dużą ostrożność.

Data publikacji: 16.12.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rośliny doniczkowe idealne na zimę