Produkty

Rośliny doniczkowe lubiące cień

Rośliny doniczkowe lubiące cień

Wśród roślin doniczkowych, które możemy uprawiać w domu, znajdziemy gatunki przystosowane do różnych warunków. Wśród nich pokaźną grupę stanowią okazy, które dobrze poradzą sobie w półcieniu, a nawet cieniu. Jeśli więc nasze mieszkanie nie jest dobrze nasłonecznione, nie musimy rezygnować z hodowli roślin. Podpowiadamy, na jakie gatunki warto się w takiej sytuacji zdecydować.

Większość roślin, które dobrze przyjmą się w zacienionych miejscach mieszkania, w naturze zajmuje właśnie takie stanowiska – rozwijają się np. w cieniu wysokich drzew, gdzie dostęp do światła słonecznego jest bardzo utrudniony. W wielu wypadkach gatunki takie należą również do niewymagających i łatwych w uprawie, co czyni je Kwiat lubiący cieńatrakcyjnymi szczególnie dla początkujących hodowców. Wśród roślin takich znajdziemy zarówno paprocie, pnącza, jak i palmy. Oto które z roślin doniczkowych może ustawić z dala od nasłonecznionych parapetów.

Paprocie – wiele gatunków domowych paproci dobrze radzi sobie w miejscach półcienistych czy cienistych. Wszystkie wymagają odpowiedniej wilgotności gleby oraz powietrza, jednak nie należy przesadzać z ilością dostarczanej im wody. Do cieniolubnych paproci należą np. nefrolepis, łosie rogi, widliczka czy zanokcica.

Pnącza – do pnączy nadających się do uprawy w warunkach domowych i niewymagających dostępu do światła, należą np. cissus rombolistny, scindapsus, bluszcz czy figowiec pnący. Najłatwiejsze w hodowli domowej są bluszcze – mają bowiem najmniejsze wymagania. Fikus oraz scindapsus wymagają już podwyższonej wilgotności powietrza, natomiast cissus potrzebuje intensywnego nawożenia oraz corocznego przesadzania.

Difenbachia – jej liście są zielone, mięsiste i duże. Lubi ciepło, jednak nie toleruje bezpośrednio padających na nią promieni słonecznych. W okresie wegetacyjnym potrzebuje dość dużej ilości wody. Jest bardzo mało wymagająca.

Zamiokulkas zamiolistny – wypuszcza liczne łodygi z zielonymi, błyszczącymi liśćmi. Nie lubi nadmiaru wody – wystarczy podlewać go raz na ok. 10 dni, choć bez wody wytrzyma znacznie dłużej. Nie należy ustawiać go w nasłonecznionym miejscu, gdyż promienie mogą mu zaszkodzić.

Filodendron – filodendrony wymagają przede wszystkim dużej wilgotności gleby i powietrza, co zapewnimy im poprzez częste zraszanie i podlewanie. Potrzebują Doniczkarównież nawożenia w okresie wiosenno-letnim. Ich liście są bardzo wrażliwe na promieni słoneczne, dlatego roślina wymaga stanowiska cienistego, np. w pomieszczeniu ulokowanym od strony północnej.

Dracena – wąskie i długie liście draceny osadzone są na wąskim pniu. Roślina ta preferuje dużą wilgotność gleby (bez przelewania) oraz ciepłe stanowiska. W czasie wiosny i lata wymaga nawożenia, może być również zraszana.

Ciemnotka okrągłolistna – cechą charakterystyczną tej rośliny są niewielkie i skórzaste liście. Wymaga temperatury oscylującej w granicach 25 stopni Celsjusza, a także regularnego podlewania. Lubi zraszanie.

Wśród doniczkowych roślin cieniolubnych znajdziemy znacznie więcej okazów niż wymienione powyżej. Warto pamiętać, by przed podjęciem decyzji o zakupie wybranej rośliny zapoznać się z jej wymaganiami. Rośliny cieniolubne nie należą zwykle do trudnych w uprawie, jednak tylko dzięki zapewnieniu im odpowiednich warunków do życia będą mogły prawidłowo się rozwijać i stanowić prawdziwą ozdobę.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów

Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów
Wybrane na balkon kwiaty, wspaniale wyeksponujesz w doniczkach drewnianych, rattanowych lub plastikowych. A jeśli chcesz mieć jeszcze więcej roślinnoś...
Czytaj więcej

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku
Rośliny uprawiane w donicach goszczą w naszych ogrodach lub na balkonach nawet przez cały rok. Doskonale nadają się do uprawy roślin wieloletnich, a t...
Czytaj więcej

Ceramiczne donice, garnki i ozdoby w ogrodzie

Ceramiczne donice, garnki i ozdoby w ogrodzie
Największą ozdobą ogrodów są rosnące w nich rośliny. Możemy podkreślić ich piękno za pomocą eleganckich wyrobów ceramicznych, które wykorzystamy na ró...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.11.2016
coś dla mnie, mieszkam w sutenerze i się zastanawiałam, jakie kwiatki wziąć - spróbuję z tymi ;)

Ocena i komentarz dla:

Rośliny doniczkowe lubiące cień