Produkty

Rośliny doniczkowe lubiące cień

Rośliny doniczkowe lubiące cień

Wśród roślin doniczkowych, które możemy uprawiać w domu, znajdziemy gatunki przystosowane do różnych warunków. Wśród nich pokaźną grupę stanowią okazy, które dobrze poradzą sobie w półcieniu, a nawet cieniu. Jeśli więc nasze mieszkanie nie jest dobrze nasłonecznione, nie musimy rezygnować z hodowli roślin. Podpowiadamy, na jakie gatunki warto się w takiej sytuacji zdecydować.

Większość roślin, które dobrze przyjmą się w zacienionych miejscach mieszkania, w naturze zajmuje właśnie takie stanowiska – rozwijają się np. w cieniu wysokich drzew, gdzie dostęp do światła słonecznego jest bardzo utrudniony. W wielu wypadkach gatunki takie należą również do niewymagających i łatwych w uprawie, co czyni je Kwiat lubiący cieńatrakcyjnymi szczególnie dla początkujących hodowców. Wśród roślin takich znajdziemy zarówno paprocie, pnącza, jak i palmy. Oto które z roślin doniczkowych może ustawić z dala od nasłonecznionych parapetów.

Paprocie – wiele gatunków domowych paproci dobrze radzi sobie w miejscach półcienistych czy cienistych. Wszystkie wymagają odpowiedniej wilgotności gleby oraz powietrza, jednak nie należy przesadzać z ilością dostarczanej im wody. Do cieniolubnych paproci należą np. nefrolepis, łosie rogi, widliczka czy zanokcica.

Pnącza – do pnączy nadających się do uprawy w warunkach domowych i niewymagających dostępu do światła, należą np. cissus rombolistny, scindapsus, bluszcz czy figowiec pnący. Najłatwiejsze w hodowli domowej są bluszcze – mają bowiem najmniejsze wymagania. Fikus oraz scindapsus wymagają już podwyższonej wilgotności powietrza, natomiast cissus potrzebuje intensywnego nawożenia oraz corocznego przesadzania.

Difenbachia – jej liście są zielone, mięsiste i duże. Lubi ciepło, jednak nie toleruje bezpośrednio padających na nią promieni słonecznych. W okresie wegetacyjnym potrzebuje dość dużej ilości wody. Jest bardzo mało wymagająca.

Zamiokulkas zamiolistny – wypuszcza liczne łodygi z zielonymi, błyszczącymi liśćmi. Nie lubi nadmiaru wody – wystarczy podlewać go raz na ok. 10 dni, choć bez wody wytrzyma znacznie dłużej. Nie należy ustawiać go w nasłonecznionym miejscu, gdyż promienie mogą mu zaszkodzić.

Filodendron – filodendrony wymagają przede wszystkim dużej wilgotności gleby i powietrza, co zapewnimy im poprzez częste zraszanie i podlewanie. Potrzebują Doniczkarównież nawożenia w okresie wiosenno-letnim. Ich liście są bardzo wrażliwe na promieni słoneczne, dlatego roślina wymaga stanowiska cienistego, np. w pomieszczeniu ulokowanym od strony północnej.

Dracena – wąskie i długie liście draceny osadzone są na wąskim pniu. Roślina ta preferuje dużą wilgotność gleby (bez przelewania) oraz ciepłe stanowiska. W czasie wiosny i lata wymaga nawożenia, może być również zraszana.

Ciemnotka okrągłolistna – cechą charakterystyczną tej rośliny są niewielkie i skórzaste liście. Wymaga temperatury oscylującej w granicach 25 stopni Celsjusza, a także regularnego podlewania. Lubi zraszanie.

Wśród doniczkowych roślin cieniolubnych znajdziemy znacznie więcej okazów niż wymienione powyżej. Warto pamiętać, by przed podjęciem decyzji o zakupie wybranej rośliny zapoznać się z jej wymaganiami. Rośliny cieniolubne nie należą zwykle do trudnych w uprawie, jednak tylko dzięki zapewnieniu im odpowiednich warunków do życia będą mogły prawidłowo się rozwijać i stanowić prawdziwą ozdobę.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli
Ola ma mały, odsłonięty balkon. Uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi. Marzy jej się duży i przestronny ogród z bujna roślinnością, lecz ...
Czytaj więcej

Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów

Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów
Wybrane na balkon kwiaty, wspaniale wyeksponujesz w doniczkach drewnianych, rattanowych lub plastikowych. A jeśli chcesz mieć jeszcze więcej roślinnoś...
Czytaj więcej

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku
Rośliny uprawiane w donicach goszczą w naszych ogrodach lub na balkonach nawet przez cały rok. Doskonale nadają się do uprawy roślin wieloletnich, a t...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rośliny doniczkowe lubiące cień