Produkty

Rośliny energetyczne

Rośliny energetyczne

Kwestia energii odnawialnej jest jednym z kluczowych zagadnień XXI wieku, dlatego poszukiwania alternatyw dla paliw kopalnych obejmują wszystkie możliwe pola, także pola uprawne. Co prawda rośliny energetyczne nie nadają się do uprawy na małą skalę, ale warto poznać ich przydatność, zwłaszcza że już niedługo mogą posłużyć do ogrzania naszych domów.

pole rzepakuCzym właściwie są?

W zależności od przeznaczenia, można wyróżnić rośliny wykorzystywane jako paliwo lub bezpośrednio jako opał. Te pierwsze, do których zaliczymy rzepak, słonecznik, len czy konopie, posiadają triglicerydy (tłuszcze), które mogą być wykorzystywane w produkcji biopaliw oraz olejów napędowych.

Te drugie - w formie brykietu lub zrębków - będą służyły jako opał w elektrociepłowniach. Ich właściwością jest zachowanie dużej wagi po wyschnięciu, a także łatwość w spopielaniu. Uprawy energetyczne muszą być niskonakładowe (inaczej nie opłacają się z punktu widzenia ekonomicznego), a same rośliny odporne i niewymagające. W idealnej sytuacji obsadza się nimi gleby skażone i nienadające się dla roślin spożywczych.

 Odmiany

Jedną z najpopularniejszych upraw w Polsce, choćby ze względu na rozmiar dopłat i obowiązek uzupełnienia paliw mineralnych dodatkiem roślinnym, jest rzepak. Wśród roślin z przeznaczeniem na brykietowanie możemy wyróżnić:

- wierzbę wiciową (Salix viminalis);
- miskant (Miscanthus spp.);
- mozgę trzcinowatą (Phalalis arundinacea);
- słonecznik bulwiasty (topinambur) (Heliantus tuberosus);miskant
- różę wielokwiatową (Rosa multiflora);
- ślazowiec pensylwański (Sida hermaphrodita);
- rdest sachaliński (Polygonum sachalinese);
- paulownię puszystą (Paulownia tomentosa).

 Wykorzystanie

Odmiany te sprawdzą się na każdym rodzaju gleby, dając wysokie plony, które można wykorzystać także do ogrzewania indywidualnego. Jeden hektar plantacji wierzby energetycznej wystarcza do całorocznego ogrzania jednorodzinnego domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, a kilogram tego materiału daje do 20 MJ energii przy spalaniu.

Woda zawarta w roślinach obniża ich wartość energetyczną, dlatego po zbiorach niezbędne jest ich wysuszenie. Do dalszego przetworzenia będzie potrzebna rozdrabniarka lub rębak oraz brykieciarka do sformowania w łatwe do przechowania i transportu pakiety. Ponieważ wsparcie dla odnawialnych energii oraz opalania biomasą jest zapewniane przez państwo, uprawiający rośliny energetyczne mogą ubiegać się o szereg dopłat. Obecnie rynek jest także w stanie przyjąć każdą ilość tego naturalnego paliwa, więc obsianie nieużywanego pola może być dochodową inwestycją.

 Uprawa

Pod uprawę roślin energetycznych nada się każda ziemia, nawet ta o glebie V klasy i dużym nachyleniu. W szczególności miskant i ślazowiec to bardzo odporne i mało wymagające gatunki roślin, które poradzą sobie w każdych warunkach. Dla wierzby energetycznej wystarczy jeden obsiew na 30 lat zbiorów, z pozyskiwaniem 20-30 ton drewna już po dwóch latach, co rok. Więcej informacji na temat upraw energetycznych, wysokościach oraz sposobie przyznawania dopłat, można znaleźć w broszurach znajdujących się na stronach Ministerstwa Rolnictwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jest realna szansa, że już niedługo to właśnie rośliny, które pobierają dokładnie tyle samo dwutlenku węgla z atmosfery, ile uwalniają w ramach spalania, będą podstawowym rodzajem opału.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Nawóz z pokrzywy – jak go zrobić i stosować

Nawóz z pokrzywy – jak go zrobić i stosować
Osoby o zamiłowaniu do ogrodnictwa z pewnością wyposażone są w nawozy różnego typu. Nie zawsze jednak gotowy środek będzie niezbędny – korzystając z t...
Czytaj więcej

Najważniejsze wiosenne opryski drzewek owocowych

Najważniejsze wiosenne opryski drzewek owocowych
Opryski drzew owocowych pozwalają na ich zdrowy i szybki wzrost. Bez oprysków plony mogą być znacznie słabsze, bo drzewom zagrażają poważne choroby, k...
Czytaj więcej

Opryskiwanie roślin wczesną wiosną

Opryskiwanie roślin wczesną wiosną
Wczesną wiosną rzadko zaglądamy do ogrodu, bowiem z niecierpliwością czekamy na cieplejsze dni i zazielenienie się roślin. Jednak to właśnie w tym okr...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rośliny energetyczne